IJzendijkenaar is vrij, DNA komt niet overeen Uurloon met een gouden randje Piet Vogelaar Vaste gasten aiomi «issk commentaar ADRZ verliest miljoenenzaak 46 Ik verdien hier per maand vier keer zoveel als het gemiddelde inkomen in Polen. ZEELAND 19 Opslibben van Hedwigepolder nodig voor natuur (Ver)bouwen BUSINESS-RENT MIDDELBURG - Een uitspraak van het College voor het Bedrijfsleven (CBb) gaat het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis 15,8 miljoen euro kosten. Ziekenhuizen moeten sinds 2012 zelf opdraaien voor de rente en afschrijvingskosten van investeringen in gebouwen en grond. Drie ziekenhuizen, waaron der het ADRZ, vonden dat daar door de kapitaallasten van oude gebouwen onvoldoende gedekt zijn. Dat belemmert hun plannen voor nieuwbouw. Zij eisten daar om dat de Nederlandse Zorgauto riteit hen compenseerde voor de kapitaallasten. Het ADRZ eiste 15,8 miljoen, maar deze eis is afge wezen. De uitspraak is definitief. Het DNA van de IJzendijkenaar komt niet overeen met het DNA dat gevonden is op een zeil dat ge bruikt zou zijn om het lichaam van kasteelheer Stijn Saelens te vervoeren. Toen duidelijk bleek dat er geen overeenkomst is, was er geen reden meer om hem nog langer vast te houden. Volgens jus titie blijft hij wel verdachte. De West-Zeeuws-Vlaming werd begin juni aangehouden en over gebracht naar een Amsterdamse gevangenis omdat de Belgische justitie om zijn uitlevering had ge vraagd. De man verzette zich te gen uitlevering. De rechtbank in Amsterdam besliste onlangs dat hij toch uitgeleverd mocht wor den. Dat gebeurde maandag. Saelens werd vorig jaar vermoord in zijn kasteel ten zuiden van Brugge. De IJzendijkenaar kwam in beeld bij justitie omdat hij en kele hoofdrolspelers van deze moordzaak kent. Hij heeft steeds volgehouden onschuldig te zijn. Polen vechten om een baantje in de boomgaarden. Het is dat de Kapelse fruitteler Jaco Wisse er maar twintig nodig heeft, anders was er vorige week nog een posse Polen gearriveerd. Naar Ne derlandse begrippen is acht euro netto per uur geen vetpot. Voor Po len is dat een uurloon met een gou den randje. „Ik verdien hier per maand vier keer zoveel als het gemiddelde inko men in Polen. Dat ligt op zo'n drie honderd euro", zegt Zbigniew Susz ko (55), die samen zijn vrouw Rena ta (50), dochter llona (22) en nicht je Anna (30) op het erf van Wisse is neergestreken. Samen met nog veertien Polen en twee Hongaren. De meesten offe ren hun vakantie op voor een vor stelijk betaalde seizoenbaan in Ne derland. De Suszko's, die al voor het tiende jaar bij Wisse plukken, vormen een uitzondering. Ze wer ken half-half in Polen en Neder land. „Ik doe van allerlei dingen, zo als de verkoop van kerstbomen", zegt Zbigniew, die uit een dorpje bij de stad Wroclaw komt. Volgens de familie Suszko dwingen de economische omstandigheden in het vaderland hen geld in den vreemde te verdienen. Dochter llo na: „Polen verdienen gemiddeld een kwart van wat jullie per maand op je bankrekening bijgeschreven krijgen, maar de prijzen zijn even hoog als bij jullie. Levensmiddelen, brandstof en de huur, het is alle maal net zo duur." Mede dankzij steun van de Europe se "Unie heeft Polen een imposante economische groei doorgemaakt. De meeste Polen profiteren daar echter niet van, zegt llona. „Een kleine elite wordt rijker, de rest blijft arm." Vijf weken plukken in een Zeeuw se fruitgaard is dus lucratief. „En al les is goed geregeld hier. We slapen in goed verwarmde portocabins met een eigen keuken. We hebben zelfs satelliet-tv, zodat we Poolse zenders kunnen ontvangen. Ook is er een gezamenlijke kantine en wasruimte. Het werk is niet over dreven zwaar en je bent de hele dag in de frisse buitenlucht. Ons hoor je niet klagen", zeggen de Sus zko's. Na de lunch, die vanzelfsprekend doorspekt is met Poolse worst, klimmen ze het bedrijfsbusje in. Te rug naar de peren. Het regent even pijpestelen, maar al gauw breekt de zon door. Het regenpak houden ze zekerheidshalve aan. Ach regen, daar kun je je op kleden, grijnzen ze. Eind oktober keren ze weer huis waarts. llona volgt er een toeristische oplei ding. Ze moet nog twee jaar. En dan? „Weg uit Polen. Ik zie daar geen toekomst. Ik ga echt geen tien, twaalf uur werken voor een appel en een ei. Mijn vriend volgt een technische opleiding. Daarmee maakt hij beslist kans op een baan in het buitenland." De 30-jarige Anna denkt er precies zo over. Zij en haar Italiaanse vriend bezinnen zich ook op hun toekomst. „Ik ga liever een paar we ken in het buitenland werken, dan hele dagen voor een minimaal sala ris kromliggen in Polen. Boven dien, er zijn zoveel landen die mooier en leuker om te wonen zijn dan Polen. Ik zit echt niet vastge bakken aan mijn land." ...als je 4m nodig hebt! www.businessrent.nl Duizenden Poolse sei zoenwerkers strij ken weer neer in Zeeland. Zij komen appels en peren plukken. De fruittelers kunnen niet buiten hun diensten, want veel te wei nig Nederlanders willen dit werk doen. Dat is al jaren zo. Daarom is het merkwaardig dat we hier nog steeds een beetje vreemd tegen die Poolse seizoenwerkers aankijken. Toe gegeven, zo nu en dan is er sprake van wat overlast als door toedoen van een happige huisjesmelker ineens een groep Polen in een rustige wijk verschijnt, of als ze in een va kantiepark opduiken. Want zo'n groep arbeiders zoekt toch ander vertier dan een gezin. Maar dit soort problemen wordt steeds beter opgelost, bij voorbeeld met speciale huisves ting op het terrein van de fruit telers. Dus Zeeland kan de jaar lijkse Poolse gasten zonder re serves welkom heten. Zij ma ken het beste van de mogelijk heden die zij in Europa heb ben. Dat verdient respect. Alles over www.pzcwoneii.nl Dat antwoordt staatssecretaris Sharon Dijksma (Natuur) op vra gen van SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf. Door de ontpoldering krijgt de Westerschelde meer ruimte. Ook ontstaan estuaria, zil te pionierbegroeiingen (zeekraal) en schorren en zilte graslanden (buitendijks). Die zullen duur zaam met elkaar in evenwicht voorkomen. De inrichting van het gebied wordt zo duurzaam moge lijk opgezet, aldus Dijksma. De ontwikkelingen zullen scherp in de gaten worden gehouden. Er wordt periodiek gecontroleerd of het gebied zal opslibben. Aan de hand van de onderzoeksresulta ten zal worden bekeken of maatre gelen nodig zijn. De Tweede Kamer spreekt donder dag over Natura 2000, de Wester schelde en de Hedwigepolder. PklVtflM'. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 2013 IJZENDIJKE/BRUGGE - De Belgische justitie heeft de inwoner (50) van IJzendijke, die vast zat op verden king van betrokkenheid bij de Kas- teelmoord, gisteren kort na de mid dag vrijgelaten. De Poolse familie Suszko plukt peren bij fruitteler Jaco Wisse. Vlnr: moeder Renata (50), nichtje Anna (30), dochter llona (22) en vader Zbigniew Suszko (55). Inzetje: fruitteler Jaco Wisse uit Kapelle. foto's Marcelle Davidse en Johan van der Heijden Zbigniew Suszko personenauto's - personenbussen bedrijfswagens - aanhangwagens Goes: 0113-220211 Terneuzen: 0115 - 622722 IJzendijke: 0117 - 301660 11 O Ga verder op door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Na het onder water zet ten van de Hedwigepolder slibt het gebied op. Maar juist dat zorgt er voor dat de gewenste nieuwe estuariene natuur ontstaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19