I I I I I De Provincie investeert in het Zeeuws erfgoed Green Key in aantocht voor Zeeuwse horecabedrijven Over klimaatkanaries en hittestress Johan Robesin (PvZ) „/X over de Zuidwestelijke Pro„irS?staten Delta o 9L 3 9L o Provincie Zeeland Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Sinds 2012 zijn de provincies verantwoordelijk voor de restauratie van rijksmonumenten. Het Minis terie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OC&W) stort voor dit doel jaarlijks twintig miljoen in het Provinciefonds. Voor Zeeland gaat het om een bedrag van ruim 1,3 miljoen euro per jaar. In 2013 is er eenmalig een hoger bedrag beschikbaar, namelijk 1.577.926 euro. Een vakspecialist restaureert een wiek van een moten Toegankelijk voor publiek Dit geld is beschikbaar voor de restauratie van vijf rijksmonumenten. Het gaat om het Stadhuis van Veere, 's Landshuis Hulst, de NH-kerk in IJzendijke, de Meestoot in Kapelle en schilderingen in het toekomstig Streekmuseum in Axel. Deze monumenten komen in aanmerking voor de subsidie, omdat ze na restau ratie een goede functie hebben en openbaar toegankelijk zijn. Oude ambachten levend houden Het restauratievak is zijn vakmensen aan het verliezen. Bij de subsidieregeling is daarom extra aandacht voor de overdracht van kennis. Gedeputeerde Ben de Reu: Een deel van de werkzaamheden wordt uit gevoerd door jonge bouwvakkers, die het vak leren van ervaren collega's. Via het Restauratie Opleidings Project (ROPJ krijgen deze jongeren de kans om zich te specialiseren in een traditioneel vak. zoals res- tauratietimmeren of -metselen. Zo houden we de kennis van oude ambachten levend." Ook in 2014 De subsidieregeling voor restauratie van rijksmonumenten blijft ook in 2014 van kracht. Monumenten die-een beroep kunnen doen op de subsidieregeling, zijn onder andere kerkgebouwen, mo lens, stadhuizen en fabrieken. Een subsidie voor de restauratie van een rijksmonument bedraagt maxi maal zeventig procent van de subsidiabele kosten, met een maximum van 750.000 euro. Daarnaast moet de eigenaar het gebouw minstens zes jaar zelf onderhouden. Meer informatie én de voorwaarden zijn te vinden op: loket.zeeland.nl/subsidies/lijst_subsidies/cultuur/rijksmonumenteri Hotels, restaurants, lunchrooms en cafés hebben nu de kans om met subsidie het internationale Green Key keurmerk te halen. Op 23 september 2013 start het project Green Key Zeeland. Zeeuwse horeca ondernemers kunnen zich hiervoor nog aanmelden. De Green Key is hét internationale duur zaamheidkeurmerk voor de horeca. Het is een relatief jong internationaal initia tief, maar heeft inmiddels wereldwijd zo n 1600 deelnemers. De Green Key geeft een nieuwe impuls aan boekingen in de toeristi sche sector. Op steeds meer websites zoals www.bookdifferent.com is duurzaamheid een criterium waarop hotels en restaurants door toeristen worden gekozen. Projectcoördinator Johan Kaspers van de stichting Keurmerk Milieu, Veiligheid en Kwaliteit [KMVK) is enthousiast over de Zeeuwse start: "De Provincie Zeeland en acht Zeeuwse gemeenten ondersteunen de eerste koplopers die via het systeem van de Green Key hun bedrijfsvoering gaan verduurzamen. Tijdens een feestelijke uitreiking in het voorjaar van 2014 willen we veel horecabedrijven feliciteren met het behalen van hun keurmerk." Aanmelden en informatie Voor aanmeldingen en meer informatie over Green Key Zeeland kunt u contact opnemen met projectco ördinator Johan Kaspers van de stichting KMVK, telefoon: 06 - 13 51 71 63, e-mait: kaspersrabrederodeadvies.nl Meer informatie is te vinden op www.kmvk.nl en op www.greenkey.nl In 2014 hebben de eerste koplopers hun Green Key keurmerk. De tentoonstelling 'Over klimaatkanaries en hittestress' gaat over de gevolgen van klimaatverandering op de natuur, zowel bij ons in de achtertuin als wereldwijd. De klimaatkanarie vertelt je meer óver het verschuiven-van seizoenen en over dieren en planten die hun leefgebied verleggen. Ook krijgt u tips mee voor grote en kleine klimaatdaden die u zelf kunt verrichten. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 2 november 2013 te bezoe ken in de Bibliotheek Terneuzen, Oostkant 1 in Terneuzen. Deze tentoonstelling is mede mogelijk gemaakt met subsidie van de Provincie Zeeland uit het grensoverschrijdend project Neem de Men sen Mee! Voor meer informatie www.bibliotheekzeeuwsvlaanderen.nl Profiel: Statenlid en fractievoor zitter van de Partij voor Zeeland sinds 2007. Johan Robesin komt uit het communicatievak. In zijn vrije tijd aquarelleert hij graag en zingt hij als bariton in het man- "nenkoorSt. David's Minstrels. Robesin is namens de Provincie Zeeland lid van de Interprovinciale Werkgroep Zuidwestelijke Delta. In die hoedanigheid zit hij aan de vergadertafel met Statencollega's uit Zuid-Holland en Brabant. De werkgroep is druk bezig met de inhoud van het nieuwe Delta- programma. Hij vult deze extra taak als Zeeuws Statenlid graag en op een gedreven manier in. "Je werkt heel concreet mee aan de toekomst van Zeeland, in nauwe samenhang met de toekomst van de buurprovincies. Dat vind ik fantastisch. Heel interessant ook. Het gaat om maatregelen op het gebied van waterveiligheid, klimaatbe stendigheid en het scheppen van randvoorwaarden voor een duur zame watervoorziening in Zuidwest Nederland." Een balans tussen zoet en zout En dan zijn er nog een aantal bestuurlijke vragen, die prominent op de agenda staan. "Zoals hoe vinden we een verantwoorde balans tussen zoet en zout, die wezenlijk bijdraagt aan een ecologische en economische ver sterking van het hele gebied? Een integrale aanpak noemen we dat. Zeeland en Zuid-Holland hameren met grote nadruk op een ver antwoorde zoetwateraanvoer. Met daarin aandacht voor het tegen gaan van verzilting. Maar ook vragen als welke basisvoorzieningen zijn er mogelijk, hoever reiken regionaal de mogelijkheden voor een deugdelijk en betrouwbaar hoofdwatersysteem? Je kunt de Zeeuwse randmeren niet zomaar zout maken zonder spijkerharde garanties voor de zoetwateraanvoer. Daar zit ik bovenop". Nooit meer een ramp "Veiligheid is uiteraard ook belangrijk bij het nemen van nieuwe Deltabeslissingen. Met preventie, beheersing van restrisico's en rampenbestrijding als basis. We willen nooit meer een ramp, dus geen achteruitgang in veiligheid! De Zuidwestelijke Delta mag er niet op achteruitgaan. Sterker, die moet er juist op vooruit gaan. Het komende jaar nemen we een aantal belangrijke besluiten. In het voorjaar van 2014 komt de inhoud van het Deltaprogramma 2015 be schikbaar. Rond die tijd is het ook duidelijk wat er moet gebeuren met de Grevelingen en het Volkerak-Zoommeer". "Tijdens de werkconferentie op 19 september 2013 in Dordrecht geeft de Deltacommissaris Wim Kuijken uitleg over de beoogde deltabe slissingen Veiligheid, Zoetwater en Rijn-Maasdelta en hun beteke nis voor de.Zuidwestelijke Delta. Natuurlijk ben ik daar aanwezig en neem ik voor Zeeland deel aan de diverse discussies." Kom ook naar de Statenvergadering Op vrijdag 20 september 2013 vindt de openbare Provinciale Staten vergadering plaats in het provinciehuis vanaf 9.30 uur. Kijk op ps.zeeland.nl voor de agenda. Meer weten over de Zuidwestelijke Delta: www.zwdelta.nl 3 O CD N CD CD c cn CD O O c 3 3" CD t CD 3 s I COLOFON Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland Fotografie: Willem Woznitza lambachtl en Xander Koppelmans (horeca) voor DNA beeldbank op www.laatzeelandzien.nl Reageren op deze uitgave van Provinciewerk7 Of geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum. Via de e-mail infocentrum@zeeUnd.nt of per telefoon op 0118 - 63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001, 4330 LA Middelburg Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6.4331 BK Middelburg. Vanwege de vergadering van Provinciale Staten op vrijdag 20 september 2013 verschijnt de provinciale informatierubriek Provinciewerk dit keer ook in uw dagblad. De eerstvolgende Provinciewerk in uw huis-aan-huiskrant verschijnt op 2 oktober 2013. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16