Nederland doet een beetje wat Brussel eist VERDIEPING 9 Het begrotingstekort komt volgend jaar uit op 3,3 procent. Dat is in strijd met de afspraken. Zo niet, |H£| |Hjg| De boodschap van de Europese Commissie in mei was kort en bondig: Nederland krijgt een jaartje langer de tijd om het begrotingstekort onder de afgesproken norm van 3 procent te breng en. Voor dat uitstel is het wel noodzakelijk dat er in 2014 extra bespaard wordt voor een bedrag van 'ten minste' 1 procent van het bruto binnenlands product, ofwel zes miljard euro. Dan komt Nederland uit op een tekort van 2,8 procent. En o ja, zei euro commissaris Olli Rehn (Begroting) er nog bij: die zes miljard moet bestaan uit struc turele maatregelen die in de toekomst blij vend geld opleveren. Eenmalige bezuinigin gen zijn niet genoeg. Nu lijden politici wel vaker aan het euvel van een selectief gehoor, maar dit kabinet lijkt zich bewust doof te houden voor de extra aansporingen van 'begrotingstsaar' Rehn. Alleen de zes miljard euro aan bezui nigingen wordt keurig geleverd, blijkt uit de vroegtijdig uitgelekte doorrekening van het Centraal Planbureau. De rest van de op dracht lijkt domweg genegeerd. Ga maar na: volgens het CPB koerst Neder land in 2014 af op een begrotingstekort van 3,3 procent, een halve procentpunt boven het Brusselse streefcijfer van 2,8. Dit zou be tekenen dat Nederland ervan uitgaat dat het nog een jaar clementie krijgt van Euro pa om het begrotingstekort onder de 3 pro cent te krijgen. Uitstel is weliswaar moge lijk, bijvoorbeeld als de economie blijft doorsukkelen. Maar voor komend jaar no teert de Nederlandse economie eindelijk weer eens een klein plusje. En ook het woord 'structureel' lijkt niet aangekomen in Den Haag. Zo verlaagt de regering eenmalig de uitgaven aan ontwik kelingssamenwerking en natuur met 250 miljoen euro. Maar in 2015 komt dat bedrag er gewoon weer bij. Daarnaast haalt het kabinet belastingin komsten naar voren door het fiscaal aan trekkelijk te maken geld uit zogeheten stamrecht-bv's te halen. Dat levert op kor-, te termijn twee miljard euro aan inkom sten op, die de schatkist op lange termijn evenwel juist misloopt. De grote vraag is of de Europese Commis sie genoegen neemt met de begroting. Naar de letter verzaakt deze regering. Maar in Brussel wordt wel vaker in de geest van de afspraken getoetst. Minister Jeroen Dijs- selbloem (Financiën, PvdA) heeft er alle vertrouwen in. Rehn is wel akkoord, stelt hij. haal erachter? Waar gaat Europa straks zijn brood mee verdienen?" Toch is het te gemakkelijk om te roepen: Brussel alleen bepaalt. Alle aanbevelingen en rapporten worden besproken met en door de landen zelf. In het geval van Neder land geldt bovendien: we hebben er zelf om gevraagd. Hoogleraar Heringa: „Nu het economisch tij tegenzit, is het wel een beet je vervelend dat onze eigen minister Jan Kees de Jager altijd zo gehamerd heeft op de 3-procentnorm en strenge sancties." Die roep om strikte normen en harde straf fen dreigt nu als een boemerang terug te komen. In Brussel wordt wel smalend ge zegd dat Nederland de eigen economische problemen blijkbaar heeft onderschat. Het feit dat Frankrijk twee jaar de tijd krijgt om het begrotingstekort onder de 3 pro cent te krijgen en Nederland zelf dacht aan een jaar wel voldoende te hebben, zou hier van een bewijs zijn. Eén troost: als inderdaad blijkt dat de Euro pese Commissie pas in november komt met een commentaar op de Nederlandse begroting, kan het kabinet zonder al te veel gezichtsverlies Prinsjesdag verplaatsen naar november. Tot het jaar 1887 was Prins jesdag namelijk altijd later in het jaar. Eerst op de eerste maandag van november, later de derde maandag van oktober. 'Terug naar de oude datum' kan dus gemakkelijk. naar definitieve September Prinsjesdag Nederland presenteert begroting. Oktober Nederland legt begroting voor aan Europese Commissie, zonder instemming parlement. aMk November Europese Commissie oordeelt of Nederlandse begroting voldoet aan afspraken. j dan waar schuwing. cr mi V DINSDAG 17 SEPTEMBER 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9