'Gerard Cok en Summa profiteren van miljoenendeal Xeikon uit Eede' 'Kennedylaan-West' als sudderlapje in de pan 22 ZEEUWS-VLAANDEREN O.L.V. VAN DE FIETSERS VVD wil bevoegdheden van B en W terugschroeven, omdat het college geen raadsmeerderheid meer heeft. De liberalen onder leiding van Michiel Groeneveld hebben twee redenen voor deze actie. Het colle ge van B en W kan niet meer reke nen op een meerderheid in de Ter neuzense raad. En Groeneveld wil voorkomen dat B en W - zonder instemming van de gemeente raad - besluiten nemen waarmee de overgebleven collegepartijen TOP-Gemeentebelangen en PvdA goede sier kunnen maken bij de raadsverkiezingen van maart vol gend jaar. Het college van B en W heeft in derdaad geen raadsmeerderheid meer. Het CDA stapte eruit na het vertrek van de eigen wethou der Jaap Bos. Hij had een akkoord met de bibliotheek over bezuini gingen, maar de raad stuurde hem terug. Bos weigerde en trad terug. Vervolgens verliet vorige maand Ellen de Neef haar fractie TOP/Gemeentebelangen, waar mee haar oude partij en PvdA nog maar 15 van de 31 raadszetels over hebben. Het is daarom volgens Groene veld tijd om een aantal bevoegd heden van B en W terug te bren gen naar de gemeenteraad. Het gaat om investeringen kleiner dan 300.000 euro, onvoorziene uitga ven tot 25.000 euro, het aankopen van onroerend goed tot 100.000 euro en het verstrekken van lenin gen, waarborgen en garanties tot 100.000 euro. Die bevoegdheden zijn bij het col lege van B en W gelegd om als ge meente daadkrachtiger te kunnen optreden. Dat past echter niet meer, aldus WD'er Groeneveld. Zeker niet in het licht van de na derende gemeenteraadsverkiezin gen. Groeneveld brengt zijn voor stel donderdagavond in de ge meenteraad. Uit de stemming zal dan voor het eerst blijken op hoe veel steun B en W nog kunnen re kenen. Punch is een van de vele onderne mingen waarin streekgenoot Ge rard Cok een dikke vinger in de pap heeft. Hij zit in de raad van commissarissen van Xeikon. De vastgoedonderneming Summa, waar dochter Miranda de scepter zwaait, heeft aandelen in Punch. Cok was om belangenverstrenge ling te voorkomen niet betrokken bij de onderhandelingen, aldus voorzitter Herman Olde Bolhaar van de raad van commissarissen van Xeikon. Het bod van Bencis, van 5,85 euro per aandeel, omschrijft de onder neming als 'eerlijk voor de aan deelhouders'. Eind vorig jaar stond de koers van het aandel Xei kon nog op 3,80 euro. In een paar dagen tijd steeg het toen naar 4,75 euro. Punch verkoopt zijn belang van 65,68 procent in Xeikon aan Bencis, dat daarna ook verplicht is een openbaar bod op de rest van het belang uit te brengen. In totaal is daarmee een bedrag van om en nabij de 170 miljoen euro gemoeid. Xeikon, van oudsher een Vlaams bedrijf, is sinds 2009 thuis in het oude Ra- bokantoor in Eede, net bij de Bel gisch-Nederlandse grens. Er wer ken daar 35 medewerkers. Stap op je fiets en zeg on derweg iedereen die je te gen komt vriendelijk goe dendag. De kans is groot dat je een groet terugkrijgt. En dan lever je samen al een bijdrage aan een betere wereld. Dat is, kort maar krachtig, de filosofie achter de beweging van Onze Lieve Vrouw van de Fietsers. „Wielertoeristen zijn de aangewe zen personen om deze boodschap uit te dragen. Ze leggen jaarlijks vele kilometers af en komen op hun tochten veel mensen tegen", legt diaken Jacques Van Daele van de parochiekerk in Klein-Sinaai uit. „Wij nodigen alle fietsers uit een beetje bij te dragen aan een betere wereld. Het is niet moeilijk en iedereen kan meedoen." Klein-Sinaai - gelegen tussen Ste- kene en Moerbeke - groeit de laat ste jaren uit tot een bedevaarts oord voor fietsers. De jaarlijkse fietsenwijding bij de Grot van On ze Lieve Vrouwe van de Fietsers trok afgelopen maart meer dan achthonderd liefhebbers die hun stalen ros lieten zegenen. En de parochiekerk, waar de eucharistie vieringen sinds begin deze maand gestopt zijn, wordt langza merhand een wielrenmuseum. Het begon allemaal begin jaren negentig, toen pastoor Raf David op weg naar Santiago de Compos- tella in het Franse Labastide d'Ar- magnac erg onder de indruk raak te van het parochiekerkje waar ve le bekende wielrenners hun trui tje hadden achtergelaten. De plaat selijke pastoor moedigde de zie lenherder aan om ook in Klein-Sinaai Onze Lieve Vrouw van de Fietsers te introduceren. David kon in een Vlaamse kloos tertuin een Mariagrot op de kop tikken. Die werd afgebroken en steen voor steen weer opgebouwd bij de kerk in Klein-Sinaai. Bij de inwijding in 1996 konden bij de grot de truitjes van wielrenner Tom Smeets, de oorspronkelijk uit Sint-Jansteen afkomstige zes daagsekoning Theo Verschueren en de lokale renner Kamiel Baert worden opgehangen. Het aanvankelijk enthousiasme verwaterde wat. Toen de pastoor naar elders vertrok, werd de bewe ging nieuw leven ingeblazen door het comité Parochiefeesten onder leiding van diaken Jacques Van Daele. In 2003 werd de eerst fiet- Namen van bedrijven noemt di recteur Nico Boussen van Lafoma niet. Een kwestie van privacy en concur rentieoverwegingen. Zijn bedrijf is druk doende om kandi daten te werven. In het complex, dat gebouwd gaat worden door bouwbedrijf Van der Poel uit Ter- neuzen, is plaats voor grootschali ge detailhandel. De ontwikke lingskosten worden geraamd op 30 tot 35 miljoen euro. Boussen blijft ondanks de crisis optimis tisch. Volgens hem zijn ketens op zich best belangstellend voor een dergelijk project. „Maar wat bij de budgetbeslissingen van die bedrij ven wel meespeelt, is dat ze graag zekerheid willen over wanneer zo'n complex gereed is. Dat is heel begrijpelijk, maar daar kun nen we vanwege de planologische procedures die nog in gang gezet moet worden, geen duidelijkheid over verschaffen. Je weet nooit hoeveel tijd erin gaat zitten." Het plan suddert derhalve. De streefdatum van de openstelling is eind 2015. 'Meer macht naar Terneuzense raad' door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De Terneuzense ge meenteraad moet meer macht naar zich toetrekken. De WD wil dit voor elkaar krijgen door het col lege van B en W, het dagelijks be stuur van de gemeente, bevoegdhe den te ontnemen. door Henk Boot EEOE - Het bedrijf Xeikon uit Eede, dat hoogwaardige digitale printers maakt, wordt zo goed als zeker overgenomen door Bencis. Deze private investeerder heeft een bod uitgebracht op de aandelen Xei kon, die voor 65,68 procent in ham den zijn van Punch. Eén is geweigerd en één mocht op AutoTrack.nl. En nu nog gratis ook. Alleen AutoTrack.nl is selectief in haar aanbod. Elke auto wordt bij ons gecheckt omdat aan de buitenkant niet te zien is of bijvoorbeeld de kilometerstand klopt. Hierdoor hebben wij altijd een serieus aanbod. En dat levert serieuze kopers op, ook voor uw auto. Dus zet nu uw auto gratis 0pAut0Track.nl. Alles gecheckt, wel zo relaxed. O AutoTrack.nl Museum voor de fietssport in kerk door Eugène Verstraeten door Henk Boot TERNEUZEN - Echt hard is er nog niks, maar projectontwikkelaar La- foma zegt dat diverse bedrijven al wel een 'letter of intent' hebben ge tekend om zich te vestigen in het nieuwe woon-winkelcomplex aan de Terneuzense Kennedylaan- West.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64