Fout leidt tot te hoge dosis chemo bij acht prostaatkankerpatiënten -r CBP vreest fraude bij iPhone met vingerscan BINNENLAND 5 NS pruimt ook opgelapte Fyra niet De Italiaanse treinfabrikant Ansaldobreda mag een giste ren gepresenteerde opgelap te versie van de Fyra-trein houden. NS is niet van plan de trein, die naar verluidt is voorzien van een sneeuw schuiver, in te zetten. NS ver brak onlangs het contract met de fabrikant en eist dat de al geleverde treinen wor den opgehaald. De Italianen lieten direct weten dat niet van plan te zijn. NZa krijgt meer meldingen fraude De Nederlandse Zorgautori teit (NZa) heeft het afgelo pen halfjaar al meer meldin gen over mogelijke misstan den gekregen dan in heel 2012. De meldingen gaan vooral over gesjoemel met rekeningen door een zorgin stelling of zorgverlener. In 20U waren er nog 417 mel dingen, in 2012 meer dan 1000. In de eerste helft van dit jaar al 1177. Wethouder weg om declaratiegedrag PvdA-wethouder Theo Vaes van Etten-Leur (Sociale Za ken en Onderwijs) stapt op. Volgens PvdA-ffactievoorzit- ter Hans Wierema heeft Vaes kilometers gedecla reerd die hij niet gereden heeft Het bedrag zou vol gens Wierema de 2000 euro niet overschrijden. „Vaes heeft toegegeven dat hij slor dig met de declaraties is om gegaan", zegt Wierema. Interim-bestuurder Humanitas stapt op Interim-bestuurder Rai- mond Nicodem van zorgin stelling Humanitas DMH stapt per direct op. Hij kreeg in juli meer dan 95.000 euro betaald voor zijn werk. Vol gens Humanitas is er geen draagvlak in de organisatie meer voor hem. Bovendien zouden Nicodem en zijn ge zin ernstig zijn bedreigd. De campagne tegen smartphone- gebruik richt zich in eerste instan tie op de automobilist. Volgende maand volgt de fietser. Onder het fietsen een facebook-bericht le zen is levensgevaarlijk, vinden zelfs de telecombedrijven. „Ik zal het mijn eigen kinderen verbie den als ze later een smartphone hebben", verzekert Marieke Snoep van T-Mobile die mede na mens KPN en Vodafone bij de campagnestart was. Het bekeuren van 'appende' fietsers is echter moeilijker dan het uitdelen van een bon aan een automobilist. Om de werkelijke gevaren van smartphonegebruik in het ver keer te laten zien, is de TNO-rijsi- mulator ingezet. Niet alleen Peijs mag een 'ritje' maken in de BMW zonder wielen. Ook politieman Van Hasselt slingert zich lezend en bellend door het verkeer. En dan kan de verslaggever zelf ook niet achterblijven. De riem gaat vast in de auto die staat inge klemd tussen projectieschermen. Een blik in de buitenspiegel leert dat ook daar auto's op de snelweg zijn geprojecteerd. Tijdens het ma ken van foto's met de smart phone en het tikken van sms'jes slingert de auto heen en weer. Op trekken gaat te hard, remmen ook. Na twee minuten weet de verslaggever dat hij dit nooit meer gaat doen. Al is het maar omdat zijn maag er niet tegen be stand is. SMARTPHONE Onderzocht wordt nog of hun dood door de te hoge dosis che mo is veroorzaakt. De overige pa tiënten hebben tot zover geen on verwachte schade opgelopen. Dit heeft de Centrale Medica tie-incidenten Registratie (CMR) bekendgemaakt. Alle ziekenhuis apothekers zijn opgeroepen hun bereidingsprotocol van cabazi taxel te controleren. Twaalf ande re ziekenhuizen bleken ook een fout met het middel in hun berei dingssysteem te hebben staan. Hierdoor kunnen ziekenhuisapo thekers te weinig verdunnings middel toevoegen aan het concen traat waardoor de werkzame dose ring hoger wordt dan de bedoe ling is. Oorzaak van de fout is een ondui delijkheid in de originele product informatie van de fabrikant. In die beschrijving stond een te lage hoeveelheid verdunningsmiddel. Het ziekenhuis waar het incident plaatsvond, wordt niet openbaar gemaakt omdat zorgverleners vei- lig fouten moeten kunnen mel den bij het CMR. Ook in Finland en Spanje zijn in cidenten bekend waarbij patiën ten een te hoge hoeveelheid van het medicijn kregen toegediend. In 2012 heeft het Europese Medi cijn Agentschap (EMA) de fabri kant, Sanofi-Aventis, daarom ver zocht de beschrijving te verbete ren. Dat is ook gebeurd. Alleen werden ziekenhuisapothe kers die al met het middel werk ten hierover niet actief geïnfor meerd, waardoor de praktijk bleef voortbestaan. Inmiddels heeft de fabrikant dit wél gedaan, meldt het CMR. Toezichthouder College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) vindt dat het bedrijf kopers van de smartphone minimaal goed moet informeren over de voor- en nadelen, zegt een woordvoerster. Het CBP en zijn Europese zuster organisaties komen begin oktober bijeen in Brussel. Daar spreken ze ook over de vingerafdrukbeveili ging van de iPhone 5S. Het Zwit serse CBP heeft hierop aangedron gen. Alleen informeren gaat de Zwitsers niet ver genoeg. De Euro pese Unie zou de telecomsector volgens critici moeten verplich ten de privacy te beschermen. Apple heeft vorige week de 5S aan gekondigd, met een vingerafdruk scanner, de Apple Touch ID. Met behulp van de scanner kunnen ge bruikers hun mobieltje ontgren delen en aankopen doen in de App Store. De sector zoekt al jaren naar een alternatief voor wachtwoorden, omdat gebruikers die kunnen ver geten en omdat die makkelijk te kraken zijn. UTRECHT UTRECHT ETTEN-LEUR AMSTERDAM DINSDAG 17 SEPTEMBER 2013 In Nederland heeft 65 procent van de bevolking een smartphone. In de leeftijdscategorie 13-34 jaar is dat zelfs 80 procent Van de zakelijk rijders heeft 88 procent altijd de telefoon aan staan in de auto. Bij particulieren is dat 76 procent, blijkt uit een Nipo-enquête. De meeste automobilisten zijn zich bewust van het gevaar van 'so cial media achter het stuur*. Toch erkennen bestuurders dat ze tijdens één of twee van de tien rit ten met berichtfuncties bezig zijn. Als fietsers van 12 tot 35 jaar een ongeluk krijgen, speelt in bijna 18 procent van de gevallen het ge bruik van een mobieltje een rol. Een automobilist die een tekstbe richt tikt, kijkt tijdens de rit 40 tot 60 procent naar beneden. Nor maal is dat maar 10 procent. Een op de drie automobilisten ge bruikt de smartphone weieens ach ter het stuur voor mail of social media. Van de fietsers leest 49 procent wel eens een bericht tijdens het fietsen. is smartphone link door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Acht mensen met ver gevorderde prostaatkanker hebben een te hoge dosering van het medi cijn cabazitaxel (Jevtana) gekregen. Twee van hen zijn overleden. door Saskia Wassenaar DEN HAAG - De beveiliging met een vingerafdruk op de nieuwe iPhone van Apple brengt het gevaar van identiteitsfraude met zich mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5