Exit plan vestingwallen lijkt een kwestie van tijd Provincie weigert actie tegen verhoging accijns 22 BEVELANDEN en THOLEN POMPOENENTIJD Het begon met twee jongetjes en een pakje pompoenenzaad. Tien jaar later staat er De Pompoenwinkel. Wethouder Jan Ou- desluijs (PvdA) verdedigt 'zijn' project - het her stel van de vestingwallen in Tho- len - fel. Toch wijst alles erop dat hij een nederlaag gaat lijden. Het is ondertussen wel duidelijk dat het plan bij de bevolking op weinig steun kan rekenen. Natuur lijk, op diverse internetfora roe ren ook de voorstanders zich, maar enquêtes van SGP en CU on der hun eigen achterban wezen uit dat een zeer ruime meerder heid het plan liever vandaag dan morgen in de vuilnisbak ziet be landen. Tel daar het felle verzet van de werkgroep Oudeveste.nl bij op en het is duidelijk dat een groot deel van de bevolking de plannen niet pruimt. De raad vertaalde dat gegeven in een motie, die afgelopen donder dag door alle fracties werd inge diend tijdens de raadsvergade ring. De motie sprak ferme taal. De vestingwallen zouden er nu prima uitzien, het plan zou geen hoge prioriteit hebben en al hele maal geen draagvlak onder de be volking. Het geld zou bovendien beter op een ander terrein ingezet kunnen worden. Met andere woorden: helemaal stoppen. De verbazing was dan ook groot toen de vier coalitiefracties (SGP, PvdA, CDA en WD) na een schorsing hun steun aan de motie plots introkken. Ze zeggen wet houder lan Oudesluijs nog een kans te willen geven om draag vlak voor het plan te zoeken. Ou desluijs had even daarvoor im mers verteld dat hij later deze maand nog een afspraak heeft met de kritische werkgroep Oude- veste. Hoewel dit al lange tijd be kend was, zou dit voor de coalitie partijen reden zijn geweest om toch maar niet in te stemmen met de motie. Of dit echt de reden was, valt te betwijfelen, want al direct ging het gerucht door de raadszaal dat de wethouder met aftreden had gedreigd. Hoewel PvdA-fractie- voorzitter Jan Heshof dat desge vraagd glashard ontkende tegen over de PZC („Ik weet van niets") kan inmiddels met zekerheid wor den gesteld dat dit waar is. Diverse raadsleden van coalitie- partijen bevestigden het daags na de raadsvergadering al tegenover deze krant en afgelopen weekend kwam ook SGP-fractievoorzitter Bert van Eenennaam over de brug. In een persverklaring schreef hij dat de wethouder zelfs al vóór de raadsvergadering tegen over de andere collegeleden en zijn fractievoorzitter (Heshof) heeft verklaard dat hij zou aftre den als de motie zou worden aan genomen. Het lijkt erop dat de wethouder met zijn dreigement wat tijd heeft gekocht. Of hif het plan daar mee kan redden, is echter zeer de vraag. Oudesluijs denkt nog wel een potje te kunnen breken bij de leden van de werkgroep, met wie hij binnenkort een wandeling over de vestingwallen gaat ma ken. De werkgroep zeik die onder meer bang is voor een kaalslag op de wallen, liet een dag na de ver gadering echter al weten nog op scherp te staan. „Als het plan in houdelijk niet verandert, blijven we tegen." Alles hangt nu af van het resul taat waarmee de wethouder terug komt. Als hij de werkgroep daad werkelijk op andere gedachten kan brengen of op z'n minst kan matigen, heeft hij weer munitie in zijn strijd om het plan te mo gen uitvoeren. Als de werkgroep na de ontmoeting met Oudesluijs echter nog steeds fel tegen het herstel van de wallen gekant is, kan de raad - van wie je mag ver wachten dat ze zichzelf serieus neemt - niets anders dat het plan alsnog stopzetten. Eén is geweigerd en één mocht op AutoTrack.nl. En nu nog gratis ook. GEERSDIJK - De pompoen is hip. Gezond, duurzaam en zonnig van aanblik dringt de vruchtgroente door in de keuken. In Geersdijk, aan het einde van de Geersdijkse- weg bij de Sluisdijk, varen twee jonge ondernemers op het tij mee. „We zijn tien jaar geleden begon nen met wat zaadjes in de moes tuin. Later kregen we een stuk ak ker en eigenlijk is dat stuk elk jaar daarna verdubbeld. We blijven groeien", vertelt Menno van der Zweep. Nu is een hectare land begroeid met eetpompoenen en een grote selectie sierpompoenen en kale bassen. Menno studeert doorde weeks in Wageningen, broer Cees-Jan in Amsterdam en hun ouders wonen en werken in Reeu- wijk. Oma woont in het huis bij het 50 hectaren grote akkerbouw bedrijf van de familiemaatschap. Het verkoopkraampje aan de weg waar de eerste jaren de oogst in werd verkocht, is twee jaar gele den ingeruild voor een winkel in de gerenoveerde boerenschuur met terras. Daar liggen de veel kleurige uitstallingen van grillige Tïirkse mutsen, fleskalebassen als amfora's, snoeren rode minikale- basjes die zo de kérstboom in kun nen, lange kronkelkomkommers met witgemarmerde schil, stekel komkommers als groene zee-egels en een veelheid aan pompoenen. De Pompoenwinkel zegt vijftig varianten van de sier en eetgroente te produceren. Elk jaar komen er soorten bij. De belangrijkste eetpompoen le vert het bedrijf sinds vorig jaar ook aan de Agrimarkt: de knalo ranje, compacte Uchiki kuri. On- wenniger oogt de Sweet mama: groene schil, maar binnenin net zo oranje en zoet. Meer geel van tint is de flespompoen, de butter nut, die iets later in het seizoen af- rijpt. De familie teelt nog meer leden van de Cucurbita-familie: slang komkommers, maar ook gewone courgettes. Vorig jaar begon de fa milie met de teelt van artisjok ken. Voor de tafel en, als de knop te ver opengaat, als droogbloem. De artisjokken worden vers gesne den voor de klant en zijn bepaald geen dorre schrompelknopjes, maar groot en vlezig. Artisjokken bloeien als reuzendistels met blauwpaarse poederkwastbloe- men, zegt Menno: „Je kunt de steel gewoon droog houden; na een paar dagen opent de bloem." Ze combineren goed met de snij- zonnebloemen die ook voor de huisverkoop worden geteeld. De eetpompoenen vormen het hart van de winkel. Tweederde van de teelt zyjn Tassen voor de ta fel. Het is een veelzijdige groente, vindt moeder Annelies Prins, die door de jaren heen veel recepten verzamelde. „Je maakt er soep van, jam, cake pannenkoeken: en schillen hoeft vaak niet. De schil zorg juist voor extra veel kleur in je gerecht." Pompoenen zijn maanden te be waren, op een droge, koele plaats. „Wel tot in februari. De pompoen zal steeds zoeter smaken. Maar leg ze niet kouder dan twaalf gra den", adviseert Menno. „Ook niet te warm, want dan verdampt de pompoen te veel vocht." Door langzaam indrogen zijn de kalebassen met hun harde schil juist wel langer te bewaren. De fa milie transformeerde er enkele met verf tot pinguïn en koolmees met nestkast; te zien in de win kel. Zaterdag 21 september houdt de Pompoenwinkel een kalebasfesti val. Een maand later, zaterdag 19 oktpber, viert de Pompoenwinkel Halloween met pompoenversie ringen en veel pompoenrecepten. Robesin maakt zich grote zorgen over de toekomst van tanksta tions in de grensstreek. Veel koop kracht lekt weg naar België. Benzi ne is bij onze zuiderburen aan zienlijk goedkoper en dat geldt ook voor sigaretten. Per 1 januari volgend jaar staat ook nog eens een nieuwe accijnsverhoging op stapel, waardoor volgens Robesin de concurrentiepositie van Neder landse pomphouders verder ver slechterd. Accijnsheffing is een zaak van de Haagse politiek, voegen GS toe, en daar heeft met name het CDA al vragen gesteld over de verschil len in brandstofprijzen. Tot actie wil het dagelijks provinciebestuur niet overgaan. Van Sweet ANALYSE door Rob Paardekam I Wethouder Jan Oudesluijs Alleen AutoTrack.nl is selectief in haar aanbod. Elke auto wordt bij ons gecheckt omdat aan de buitenkant niet te zien is of bijvoorbeeld de kilometerstand klopt. Hierdoor hebben wij altijd een serieus aanbod. En dat levert serieuze kopers op, ook voor uw auto. DuS zet nu uw auto gratis op AutoTrack.nl. Alles gecheckt, wel zo relaxed. C> AutoTrack.nl door Claudia Sondervan door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De provincie weigert in actie te komen tegen de voorge nomen accijnsverhoging per 1 ja nuari 2014 voor diesel en Ipg. Het gaat om maatregelen die in Den Haag worden genomen, en daar staan de prijsverschillen in brand stoffen tussen onder meer België en Nederland al volop ter discus sie, laten Gedeputeerde Staten we ten in antwoord op schriftelijke vra gen van Statenlid Johan Robesin (Partij voor Zeeland).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56