Familie De Jonge houdt reünie in Zierikzee FamilieVoordeel 1 10r korting op elk extra abonnement 1 WD zet Wout van den Berg op nummer één 20 SCHOUWEN-DUIVELAND DORPSVERNIEUWING Dreefterrein biedt kansen om een 'vriendelijke en gastvrije' poort voor het dorp Renesse te creëren. Lezing Alzheimer in bibliotheek kpn winkel kpn.com De historische band tussen het ge slacht De Jonge en Zierikzee da teert van 1473, toen een voorvader van de De Jonges, Jan Lievens- zoon, samen met 23 andere voor aanstaande burgers van Zierikzee, als gevangene werd weggevoerd naar Mechelen. Dat gebeurde als straf voor het verzet dat de stad had geboden tegen het tirannieke optreden van de landsheer, Karei de Stoute. Maar na diens neder laag en dood bij Nancy in 1477 konden de gijzelaars terugkeren en werd Jan Lievenszoon burge meester van Zierikzee. Een eeuw later bood een andere voorvader verzet tegen de Span jaarden. Deze Jan Anthonisse werd in het stadsbestuur be noemd tot schatkistbewaarder. De zoon van Jan Anthonisse, die dezelfde naam had als zijn vader en daarom 'De longe' werd ge noemd, werd later burgemeester van Zierikzee. Aan Jan Anthonis se de Jonge dankt de familie haar naam. In de Franse tijd herhaalde deze geschiedenis zich. Vier De Jonges weigerden de eed van trouw aan de Bataafse republiek. Willem Adriaan werd in Zierikzee sym bool van het verzet tegen Napo leon. Na het vertrek van de Fran sen riep de burgerij hem uit tot burgemeester; een besluit dat la ter door koning Willem I werd be vestigd. Tot in de twintigste eeuw be kleedden de De Jonges hoge be stuurlijke posten in Nederland. Van het geslacht De Jonge, dat dit weekeinde reünie houdt is nie mand meer woonachtig op Schou- wen-Duiveland. „De dichtstbij zijnde woont in Zeeuws-Vlaande ren, de verst verwijderde in Zuid-Afrika", zegt Minus de Jon ge uit Zutphen die de reünie orga niseert. Bij de ontvangst zaterdag door Verseput krijgt de gemeente een cadeau aangeboden. Daarna ma ken de De Jonges een wandeling door Schuddebeurs. Het is dezelf de wandeling die de familie hon derd jaar geleden tijdens de eerste reünie maakte. Zondag wordt de samenkomst afgesloten met een bezoek aan het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. Verschillende belangheb benden in Renesse heb ben de handen ineenge slagen om een aantrek kelijke entree te realiseren tussen Transferium en dorp. De familie Steur (eigenaar van de oude boer derij de Dreef en omringende gronden), plaatselijke onderne mers en de kersverse zorgstich- ting Goed op Dreef brengen de boer terug naar Renesse. Op de boerderij komt Bram van Prooijen met zijn gezin te wonen. Zij gaan de functie vervullen van 'gastvrij en zo veel mogelijk au thentiek levend boerengezin', schetst Karei Steur de contouren van plan R'Entree. Steur is met zijn zus en broer, sinds het overlij den van hun vader in maart, eige naar van de grond en het drietal wil - in lijn met de wens van pa Steur - graag iets zinvols en so ciaals voor Renesse doen. Veel toe risten en Renessenaren koesteren warme herinneringen aan de Dreef uit hun jeugd. Met deze in vulling wordt de functie die de boer ooit in het dorp had, nieuw leven ingeblazen. Maar er is meer. De stichting Goed op Dreef gaat op het terrein dagbesteding voor mensen met een beperking bie den. Dat kan zijn via werk bij be staande bedrijven, maar er zijn ook ideeën om nieuwe dingen op te starten. Zoals bijvoorbeeld een bewaakte fietsenstalling. „We wil len functies creëren die normaal niet van de grond komen, maar die wel oplossingen voor Renesse bieden en die uiteindelijk ook wat geld opbrengen", licht Bert Ligterink van Goed op Dreef toe. Verder leeft bij de ondernemers van Renesse de wens het dorp een economische impuls te geven en is er ook behoefte om de ge meente Schouwen-Duiveland, vooruitlopend op het Masterplan Renesse dat in de maak is, te kiete len. Een andere argument om het en- treegebied flink op de schop te gooien, is de wens de sociale vei ligheid van deze toegang te ver groten en beter bij het dorp (en strand) te laten aansluiten. Eerder is ook een plan voor de Jan van Renesseweg gelanceerd. R'Entree is maandag gepresenteerd. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Hebrina te van Alzheimer kreeg. Zaterdag Blok leest zaterdag voor uit haar is het Wereld Alzheimerdag. De boek De leugenboom. Dat gaat over lezing in de nieuwe bibliotheek haar dominante vader die de ziek- begint om 19.00 uur. /mnd* SONV /mnd* Sony Xperia Z Nu eenmalig 19,- Alles-in-1 Mobiel Standaard Onbeperkt bellen/sms'en 2000 MB met 4G, na verbruik 0800 0115 Tom Soeters uit Zierikzge staat op twee. De posities 3 tot en met 5 worden bekleed door inwoners van Burgh-Haamstede met achter eenvolgens huidig raadslid Lau rence Haack, politiek nieuwko mer Sander Penning en Corine den Baars. Laatstgenoemde draai de de afgelopen raadsperiode al mee als steunfractielid. Bij de samenstelling van'de kies lijst heeft het bestuur volgens af delingsvoorzitter Wim Jumelet niet gelet op geografische sprei ding. „Vroeger gebeurde dat wel, maar we zijn één gemeente Schouwen-Duiveland. We gaan voor de beste kandidaten op de juiste plaats", zegt hij. Twee van de vijf zittende raadsle den zijn ten opzichte van 2010 fors lager op de lijst beland: Dick Meulblok uit Burgh-Haamstede staat op 8, en Marianne Ketting uit Bruinisse op 13. Ad Verseput staat op nummer 9 en is namens de VVD kandidaat om nog een termijn als wethouder te dienen. Onbeperkt bellen/sms'en 2000 MB met 40, na verbruik Zij gaan daar leven als gastvrij en zo authentiek mogelijk boerengezin. doet t gewoon Boer keert door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Vijfenzeventig leden van de familie De Jonge houden ko mend weekeinde een reünie in Zie rikzee. Zij worden zaterdagoch tend in het Stadhuismuseum ont vangen door loco-burgemeester Ad Verseput. door Esme Soesman A MSUNG conversation Samsung Galaxy S4 Mint Gratis MB's geen extra kosten Toestel is van jou door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Wout van den Berg uit Bruinisse is door het bestuur van WD Schouwen-Duiveland officieel voorgedragen als lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen. Alles-in-1 Mobiel Standaard MB's geen extra kosten Toestel Is van jou Karei Steur, Dreefcomité De familie van Karei Steur, hier op de foto bij de woning, boert vanaf halverwege de 18e eeuw op de Dreefterreinen in Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema terug

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46