GEZOND 7. Even verderop in het gesprek weet Van de Pol deze uitspraken weer makkelijk aan te vullen: „Als je zingt word je groter dan je-^ zelf, merk je dat het goed is zoals je bent, dat je deel uitmaakt van de eeuwigheid. Kortom een heel scala aan zaken waarin je lijkt te bewegen." Natuurlijk zijn er ook tegenstanders van zingen. „In mijn omgeving is maar een flin ke minderheid die het moeilijk heeft: met zang' Voor deze mensen is zingen aanstelle rij, klaar." Volgens Van de Pol verafschuwen zij voor al de gevoelsontlading. „Dat is zingen na tuurlijk ook." Verder speelt volgens haar-, mee dat we als kind allemaal zingen, maar dat langzaam afleren, uit zelfbehoud. „Als kinderen iets ouder zijn, verdragen ze niet langer dat hun ouders zingen." Van de Pol heeft het ondervonden toen haar dochter haar op haar toe vroeg niet langer in het openbaar te neuriën waar zij bij was. Het is de liefhebster van zang niet ontgaan dat het levenslied, vroeger een smakeloze oprisping, populair is. Zelf barst ze steevast in huilen uit bij het horen van Als ik groot ben lieve moeder, dat haar vader veel zong; een smartlap van Willy Derby, van Twee ogen zo blauw en Daar bij die molen. And ré? Hazes kan haar niet bekoren, maar Guus Meeuwis, dat vindt ze mooi, daarvan 'smelt' ze. In haar boek roept Van de Pol in herinne ring dat ons land in de Gouden Eeuw be kend stond als 'zangkampioen van Europa', omdat we hier een zangcultuur hadden waarbij men elkaar het liefst liedteksten schonk. Die tijden zullen wel niet terugke ren, maar het aantal van 600.000 koorlev den dat Nederland volgens de jongste cij fers telt, mag er-zijn. Toch houdt de schrijf ster een pleidooi voor herinvoering op de basisschool van het verplichte vak zingen, met rapportcijfers en al. Om iedereen al vroeg het plezier mee te geven dat zij zelf aan zingen beleeft. Zingen is heerlijk want 'zang bén je, in je buik, je spieren en je hart'. Barber van de Pol beschrijft haar passie voor liedjes. Barber van de Pol (68) typeert zichzelf als 'een zingbeest'. Vroeger al zong zij het langst door wanneer zij en haar broers vanuit bed hun liedjes door het huis lieten klinken. Ze is ook wel een 'zinggek met een missie': in de tijd dat haar doch ters op de basisschool zaten, richtte ze een naschools koor op, omdat er naar haar smaak 'niet serieus genoeg' werd gezongen in de schoolbanken. Het wekt dan ook geen enkele verwonde ring als de schrijfster en vertaalster tijdens het gesprek in haar huiskamer haar passie voor zingen onderschrijft met het inzetten van een lied: 'Feeling good is good enough for me and my Bobby McGee'. De tekst van het Janis Joplin-nummer is voor haar een voor beeld van het simpele geluksgevoel dat via zingen kan worden verkregen. Zingen en geluk, voor Van de Pol gaan ze hand in hand. „Mijn vriend zingt 's och tends in de keuken en dan weet ik dat hij gelukkig is. Over een bevriend echtpaar hoorde ik dat het, wanneer het in de auto ergens naartoe gaat, samen zingt. Dat bete kent dat er harmonie is tussen hen, ook al kibbelen zij de verdere dag de hele boel bij elkaar." Van de Pol ervaart noten als 'onstoffelijke pillen' en voor haar is alleen al het zien van een cd-box van haar 'opperzingbeest' mez zosopraan Cathy Berberian, voldoende om een brede glimlach om haar mond te tove ren. „Het beste antidepressivum in huis", beaamt ze. Wist ik overigens dat de merel, onze favoriete zangvogel, de cabaretier Mi ke Boddé uit zijn depressie heeft geholpen? Dat ze met een boek zou komen over haar passie was een kwestie van tijd voor de schrijfster van kinderboeken en romans, vertaalster van Spaanstalige poëzie en lite ratuur. Niet verwonderlijk is de titel van haar boek Zingen is geluk. Maar die had best ook anders kunnen luiden, want er zijn ze ker driehonderd definities van zingen, ont dekte ze. Van het nuchtere Als je zingt, ben je een pijp met lucht van opera- en musical zanger Henk Poort tot Eigenlijk zoek je de klank die je bent van zangeres en cabaretière Karin Bloemen. Uiteraard onderkent Van de Pol de negatie ve kanten van zingen. „Wanneer liederen gebruikt worden door soldaten, dan speelt macht en territoriumdrift mee. Ook als er alcohol in het spel is en zingen gebral wordt, is dat minder toe te juichen, of in elk geval dan toch in beperkte mate." En toch, benadrukt Van de Pol, geldt ook voor deze vertolkers dat je door te zingen 'samenvalt met wat je doet of diepgevoeld bent. Je raakt tot in je botten verzadigd, als of je langzaam een reep chocolade eet. Ie dijt uit en gedijt, de basis van alle welbevin den. Je vult de ruimte'. DINSDAG 17 SEPTEMBER 2013 Barber van de Pol - Zingen is Geluk, de Bezige t Bij, 18,90 euro. reageren? gezondheid@depersdienst.nl Zingen: een wonderpil door Dora Rovers Barber van de Pol: „Over een bevriend echtpaar hoorde ik dat het, wanneer het in de auto er gens naartoe gaat, samen zingt. Dat betekent dat er harmonie is tussen beiden, ook al kibbelen zij de verdere dag de hele boel bij elkaar." foto Keke Keukelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43