FNV: looneis is doordacht Na hamburger zonder koe nu ook ei zonder kip IN HET NIEUWS 3 Bedankfeest voor Beatrix op 1 februari Werkgevers noemen de gisteren door de FNV gestelde looneis van 3 procent onrealistisch. De FNV bestrijdt dat. Brenk zoveel ruimte kon krijgen. „De FNV speelt een sleutelrol in de polder en Corrie van Brenk heeft dat goed uitgebuit. Haar taal gebruik met 'ze' over de vakcen trale is een veeg teken. Van Brenk's positie is sterker gewor den. Als in het Ledenparlement haar Abvakabo en FNV Bondgeno ten de handen ineen slaan, dan is dat heel slecht voor Ton Heerts." Hij sluit een nieuw koningsdra ma binnen de FNV, zoals dat in 2012, niet uit. Toen moest Agnes Jongerius opstappen omdat de meerderheid binnen de bond het door haar ondertekende pensioen akkoord afwees. Het verzet werd toen geleid door Bondgenoten- voorzitter Henk van der Kolk. „Ik kan me haast niet voorstellen dat Ton Heerts, die het drama toen van nabij heeft meegemaakt, geen lessen heeft getrokken uit die zaak." Wel zegt Wilthagen dat Van Brenk 'zich gedraagt als de nummer twee van de bond'. „Ze is niet meer dan verliezend voor zitterskandidaat met 38 procent van de stemmen en 'slechts' voor zitter van Abvakabo", met 360.000 leden de tweede bond binnen de FNV. Van Brenk heeft hoe dan ook veel steun binnen het 108 leden tellen de Ledenparlement van de FNV. Dat is het hoogste orgaan yan de FNV. Alle aangesloten bonden stu ren naar rato van het aantal leden afgevaardigden. De 108 maken in feite de dienst uit: ze stellen de langetermijnkoers vast, controle ren het dagelijks bestuur en ze ne men beslissing over voorstellen van dat bestuur. Gisteren kwa men ze tot de centrale looneis van 3 procent. In het Ledenparle ment kent 'bloedgroepen' en als de twee grootste bonden (Bondge noten en Abvakabo met respectie velijk 33 en 31 leden in het parle ment) gemene zaak maken, dan ligt de meerderheid al vast. „Inder daad, wij trekken de kar met de twee grootste bonden. We ken nen elkaar, vergaderen ook bin nen de eigen bond met elkaar, dus het is eenvoudig afspraken maken", aldus iemand van de Ab vakabo uit de boezem van het Le denparlement. Hoewel Ton Heerts dus op 15 mei tot voorzitter is gekozen, kan de echte macht op ieder moment kantelen naar de twee grootste bonden binnen de FNV, met op de achtergrond Van Brenk. Abva kabo lijkt zich weinig aan te trek ken van de vernieuwingen. Het wordt Abvakabo, en in minde re mate Bondgenoten, ook erg ge makkelijk gemaakt omdat er nog al wat 'slapende leden' in het par lement zitten. Het gaat bij voor beeld om de eenlingen die kleine bonden vertegenwoordigen als NL Sporter, de profvoetballers, ui terlijke verzorging, Vrouw, Zelf standigen of Sport en Bewegen. Een van hen verklaart anoniem: „Ik zeg pas wat als mijn achter ban in het geding is. Ik praat dus niet over cao's of looneisen. Dan onthoud ik mij van stemming of ik ga gewoon niet naar het Leden parlement." Wilthagen noemt he» Ledenparle ment een weeffout, die zich tegen Heerts kan keren. Hij hoopt dat de FNV-voorzitter het heft in han den neemt. „Heerts is een redelij ke man, hij is de strohalm van het kabinet. Als de polder onder wa ter komt te staan en het polder model bezwijkt, dan zal het jaren duren voor er weer iets vergelijk baars kan gebeuren. Ik hou mijn hart vast. Want als het sociaal ak koord ontploft, dan kan er een ket tingreactie komen die je als bur ger van dit land niet moet willen. Als het sociaal akkoord wankelt, dan wankelt de polder en dat kan leiden tot het wankelen van het kabinet." De anonieme eenling uit het Le denparlement vindt ook dat er wel erg veel macht ligt bij een kleine groep. „Er zitten mensen in die praten zoals in de Sov jet-Unie in de vijftiger jaren. Ik vraag me af of zij zich wel verant woordelijk voelen voor de rest van de samenleving. Alleen het belang van de eigen groep lijkt te tellen." De centrale looneis van 3 procent lijkt in ieder geval onrea listisch. „Voor echte koopkrachtre paratie hadden we 5,25 procent moeten vragen. Het valt dus alle maal mee", aldus een van de le den van het Ledenparlement. De extra bezuinigingen zijn niet goed voor het vertrouwen van de consumenten BUNNIK - Vakbond FNV eist voor 2014 een maximale loonstijging van 3 procent, vooral bij bedrijven die exporteren. Exportbedrijven kunnen volgens de FNV gemakke lijk voldoen aan de looneis. In sec toren waar het moeilijker gaat, koerst de bond aan op maatwerk. Werkgeversorganisatie VNO- NCW noemt de eis onrealistisch gezien het economische klimaat. Volgens FNV-arbeidsvoorwaar- dencoördinator Mariëtte Patijn is de looneis wel verantwoord. „De inflatie bedraagt dit jaar 2,75 pro cent. De mensen hebben al vier jaar koopkracht ingeleverd, dus is het hoog tijd voor reparatie. Zo dat de timmerman, de verpleeg kundige en bankwerker weer geld hebben om te besteden." De maximale looneis werd voor de eerste keer vastgesteld door het FNV-Ledenparlement. Aan vankelijk wilde dat een eis stellen van 5 procent, maar dat werd als iets te ambitieus gezien. „Maar he lemaal niet onlogisch", aldus een van de leden. „Als we het koop krachtverlies van de afgelopen ja ren hadden willen opvangen, had den we 5,25 procent moeten ei sen." Volgens Patijn helpen de 'de sastreuze' bezuinigingsplannen van 6 miljard van het kabinet ook niet om de koopkracht van de bur gers op peil te houden. „Daar gaan we de komende maanden ac tie tegen voeren. Het hoogtepunt van die acties is op 30 november." Voor dit jaar had de FNV een loon eis gesteld van 2,5 procent. Die is bij lange na niet gehaald. „Het meest realistische eierloze ei- product tot nu toe", noemt de Ca- lifornische startup Hampton Creek Foods zijn uitvinding, die bij supermarkt Wholefoods al in de schappen ligt. Met steun van Microsoft-oprichter Bill Gates en Peter Thiel van Paypal, en loven de recensies van topkoks. Het pro duct 'Beyond Eggs' is gemaakt van negen verschillende planten en vervangt ei in voedingsmidde len van mayonaise tot koekjes. Niet alleen qua smaak en voe dingswaarde, ook wat betreft ei genschappen die van pas komen bij het koken en bakken. Zo bindt het olie en water in mayonaise en zorgt het voor een luchtige struc tuur in taarten. Het grote voor deel van het kunstei is dat er geen kip meer aan te pas komt. Geen dierenleed, minder impact op het milieu en minder risico's voor de gezondheid, zoals uitbraken van vogelgriep. In Londen werd vori ge maand de eerste hamburger van kweekvlees gepresenteerd. Kunstmatig ei is bijna net zo revo lutionair als gekweekte dierlijk cellen, vindt procestechnoloog At- ze Jan van der Goot van Wagenin- gen Universiteit. „Het is technolo gisch niet zo makkelijk vervan gers te produceren voor dierlijke eiwitten die precies dezelfde smaak, textuur en functies heb ben." Ook in Nederland is de voe dingsindustrie daar hard naar op zoek, zegt hoogleraar voedseltech- nologie Tiny van Boekei. „Het is veel efficiënter om dieren over te slaan bij de productie van eiwit ten. Met planten die je aan dieren voert, kun je geen mensen voe den. In de toekomst zullen daar- Ook in Nederland werkt de industrie aan plantaardige vervangers voor dierlijk eiwit, bijvoorbeeld uit gras om bijvoorbeeld eiwitten uit in secten worden verwerkt in brood of burgers: Ook algen, zeewier en zelfs gras hebben die potentie. Plantaardige zuivelvervangers als kaas en sojamelk bestaan al." Desondanks zijn kippenboeren niet bang dat eieren overbodig worden, stelt het Productschap Pluimvee Eieren. „Eieren zijn geen controversieel product zoals vlees, waar dieren voor sterven." Van der Goot ziet wel veel kansen voor het kunstei. „Vlees is omge ven door emotie. Het zal wel even duren voordat mensen aan het kweekvlees gaan. Maar juist voor producten waar dierlijke eiwitten in verborgen zitten, zoals mayo naise, zijn duurzame plantaardige vervangers zeer interessant." DEN HAAG - De bedankbijeen- komst voor prinses Beatrix wordt gehouden op zaterdag 1 februari 2014. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst maandag bekendge maakt. Het feest voor de voormali ge koningin stond gepland voor af gelopen zaterdag, maar werd uit gesteld wegens het overlijden van prins Friso. Het feest wordt gehouden in Ahoy in Rotterdam. Het Neder lands Blazers Ensemble verzorgt de muzikale begeleiding. De NOS zendt de avond live uit op Neder land 1. Het programmagedeelte bij de Erasmusbrug kan vanwege de tijd van het jaar niet doorgaan. DINSDAG 17 SEPTEMBER 2013 met kabinet Ton Heerts, voorzitter FNV I foto Koen van Weel/ANP door Wilko Voordouw door Annemieke van Dongen SAN FRANCISCO - Een uitvinding lijkt de vraag overbodig te maken wat er eerder was, de kip of het ei. Aan de kunstmatige eierproducten die sinds vorige week te koop zijn in de VS, komt geen kip te pas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3