1 Medicijn tegen verjaardagen 2 GEZOND C Aderlating Beenmerg j GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Verjaardagsfeestjes mogen op hun re tour, behalve bij kinderen. De gre tigheid waarmee Fien, mijn nichtje van 10, on langs op haar verjaardagsfeest je de volgende stap naar het grotemensenleven zette, kent zijn weerga niet bij volwasse nen. De ie tot en met de 10de verjaardag moeten hoogtepunten blijven voor ouder en kind, daar na mag het ritueel worden afge bouwd. Geheel eraan ontsnappen, is andere koek, hoewel het voor onze volksgezondheid het best zou zijn de verjaardag radicaal af te schaffen! Wat is het geval? Wat een vrolijke bedoening zou moe ten zijn, blijkt een risicovolle dag voor de jarige. Veertig jaar lang waren wetenschappers het hier over oneens. Het kamp van de feestneuzen meende bewijs te hebben voor een beschermend ef fect van verjaardagen. Het andere kamp vond juist aanwijzingen voor een toename van onheil. Het pleit werd beslecht door een groep Zwitsers die de sterftestatis- tieken konden onderzoeken van ruim 2,3 miljoen overleden landge noten. Door dit grote getal zijn hun resultaten veel sterker dan die uit voorafgaande studies. Ze lieten overtuigend zien dat er een toename van de sterfte is op de verjaardag met gemiddeld 15 pro cent vanaf de 60ste verjaardag. Oudere vrouwen lopen met bijna 20 procent oversterfte (meer sterf te dan gebruikelijk) het grootste risico. Belangrijkste risico's op de verjaardag vormen de toename van hartaanvallen, beroertes en complicaties van kanker, terwijl bij mannen ook meer valpartijen en zelfmoord optreden. De Zwit serse cijfers zouden ook goed voor ons kunnen gelden. Is het op hangen van slingers of het uitbla zen van de kaarsjes dan werkelijk zo gevaarlijk? De onderzoekers vermoeden dat te grote stress op de verjaardag de boosdoener is en dat alcoholgebruik bij mannen de andere ongelukken verklaart. Ge ruststellend is dat kinderfeestjes niet risicovol blijken. Daar kun nen we rustig mee doorgaan. Mensen boven de 60 moeten zich echter, voordat ze gewoon de vol gende verjaardag vieren, eens goed achter de oren krabben. Van wege het oorspronkelijke idee achter het verjaardagsritueel hoe ven we het ook niet meer te vie ren. Aanleiding was immers het heidense idee dat kwade geesten op de verjaardag extra dichtbij zijn, maar verjaagd worden door een feestje. Dat gelooft nu nie mand meer. De familiebanden ha len we ook wel aan op andere feestjes en de stress van meer dan zes kaarsjes op de taart zijn we ook liever kwijt dan rijk. Al met al genoeg medicijnen tegen het verjaardagsfeestje. Stel uw kwets baarheid niet op de proef en tel uw zegeningen in stilte, of geef een alcohol- en stressvrij verjaar dagsfeestje. Ik vier voor de zeker heid mijn 52e alvast samen met een goede vriend, die een dag eer der jarig is. Maar wel op zijn ver jaardag! Bk pr< De -P: Hemochromatose is een relatief onbekende aandoening, die vaak over het hoofd wordt gezien. De symptomen waarmee de ziekte zich uit, kunnen ook voorkomen bij andere aandoeningen. Hij is nota bene zelf arts, maar ook Henk Jacobs dacht niet aan de aandoe ning hemochromatose toen hij een paar jaar geleden ge wrichtsklachten kreeg. „Ik voelde mij al een lange tijd niet lekker, had gewrichtsklachten. Maar ik had het ook heel druk gehad en weet het daar aan. Uiteindelijk heb ik mij toch maar eens laten onderzoeken. Daaruit bleek dat ik een lichte vorm van artrose had", zegt Ja cobs, behalve artrosepatiënt ook de voorzit ter van de Hemochromatose Vereniging Ne derland. „Uit het algemene bloedonder zoek bleek bovendien dat ik afwijkende bloedwaardes had in mijn alvleesklier en le ver. Toen is men verder gaan zoeken en bleek uit een meting van ferritine dat deze waardes veel te hoog waren." Jacobs bleek hemochromatose te hebben, een erfelijke ziekte waarbij mensen te veel ijzer uit de voeding in het bloed opnemen. Dat ijzer kan niet weg en stapelt zich op. „Het moet ergens heen en gaat in je lever, alvleesklier of in andere organen in je lijf zitten", vertelt Jacobs. „De ziekte heeft Geregelde aderlating (of flebotomie: bloed afnemen) is doorgaans de meest toegepaste methode om het ijzergehalte te verlagen en op peil te houden. Het doel is rode bloedcellen te verwijderen uit het lichaam. Door de bloedafname wordt het beenmerg gestimuleerd om nieuwe rode bloedcellen aan te maken. geen eigen ziektebeeld, maar uit zich via andere aandoeningen. Dat is ook het lasti ge voor artsen. Gaat het overtollige ijzer in de alvleesklier zitten, dan word je bijvoor beeld diabeet. Tast het je kraakbeen aan, dan krijg je artrose. Slaat het zichzelf op in de lever, dan krijg je leverproblemen." In Nederland zijn ongeveer achtduizend mensen met hemochromatose. De ziekte uit zich bij mannen vaak na hun 45e. Dan is zoveel ijzer opgestapeld, dat ze last krij gen. Bij vrouwen ligt die leeftijd hoger: 55. Dat heeft te maken met het feit dat zij men strueren en hierdoor maandelijks bloed ver liezen. De menstruatie vormt een natuurlij ke bescherming voor ijzerstapeling. Hét medicijn tegen hemochromatose is na melijk aderlating (bloed afnemen). Aderla tingen hebben een negatieve bijklank, om dat het in de middeleeuwen te pas en te on pas werd toegepast en er meer mensen door overleden dan in leven bleven. Maar bij de ziekte hemochromatose is aderlaten uiterst functioneel. Omdat het lichaam het ijzer niet zelf kan afvoeren, moeten patiën ten een handje geholpen worden om de ij- zervoorraad weer tot normale proporties te rug te brengen. „Dat wordt gedaan door in de periode na de diagnosestelling bijvoor beeld iedere week 0,5 liter bloed af te tap pen", vertelt Jacobs. „Als de waardes zijn ge normaliseerd, zijn aderlatingen vaak nog maar twee a drie keer per jaar nodig." De ziekte is erfelijk. Je kunt de aanleg voor de ziekte (homozygoot) krijgen van je va der en je moeder als deze allebei drager (he- terozygoot) zijn. Een homozygoot persoon heeft ongeveer 10 tot 20 procent kans om ook ziek te worden. Hemochromatose bleek in de familie te zit ten bij Mare Boerjan (45) en Rianne Buijs- se-Boerjan (46). Mare Boerjan voelde zich vor zeil hui de telt feri ten her Bot een de het Ik kor Dlh Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. eer de wel de eer dre - zi mo sch kan zoa ling rine Bel hai Vro gef Te veel ijzer in je lijf door Moniek Hiisken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38