2 3 Te veel ijzer in je lijf 2 COLUMN MEDICIJN TEGEN VERJAARDAGEN m Haarverlies bij chemotherapie is tegen te gaan. Koeling van de hoofdhuid voor, tijdens en na de kuur is veilig en verloopt bij ongeveer de helft van de patiënten succesvol, constateert dr. Corina van den Hurk. Zij promoveerde hier onlangs op in het Leids Universitair Medisch Centrum. Chemotherapie werkt doordat het snel delende cellen doodt. Kanker cellen zijn bij uitstek snel delende cellen. Maar ook de cellen in de darmwand, de cellen in het been merg en de haarvormende cellen in de haarwortels delen snel. Diar ree, een tekort aan witte bloedcellen en haaruit val zijn daardoor veelvoorkomende bijwerkin gen van chemotherapie. Van die bijwerkingen vinden de patiënten de haaruitval het meest in grijpende, weet Van den Hurk. „Veel patiënten ervaren de haaruitval als zeer stigmatiserend. Het herinnert hen dagelijks aan hun ziekte en het maakt hen voor de buitenwereld in één oog opslag herkenbaar als kankerpatiënt." Opmerkelijk genoeg is al veertig jaar bekend hoe je het uitvallen van het haar bij chemotherapie kunt beperken. Van den Hurk: „In de jaren ze ventig van de afgelopen eeuw werd ontdekt dat koeling van de hoofdhuid haaruitval kan tegen gaan. De koeling zorgt er onder andere voor dat de bloedvaatjes in de hoofdhuid samentrekken waardoor er minder chemotherapeuticum bij de cellen in de haarwortels terechtkomt. De lagere temperatuur vertraagt bovendien de opname van het chemotherapeuticum door de haarwor telcellen. Er komt dus minder medicijn terecht in de cellen, waardoor deze beter kunnen overle ven." Aanvankelijk gebeurde het koelen door tijdens de behandeling pakken ijs op het hoofd van de patiënt te leggen. Later werd een koelmuts ont wikkeld die vooraf een tijdje in de vriezer moest worden gelegd. Volgens overlevering was het een fabrikant van bierkoelmachines die de huidi ge methode van hoofdhuidkoeling ontwikkelde: een muts waar permanent koude vloeistof door heen stroomt.„Het heeft tot begin deze eeuw ge duurd voordat de hoofdhuidkoeling bij chemo therapie op enige schaal van betekenis is toege past. Voor die tijd is het wel her en der toege past, maar het zette niet door. Het extra werk dat het verpleegkundigen kostte en gebrek aan inzicht in de effectiviteit van de koeling, maak ten dat zorgverleners snel geneigd waren te stop pen met hoofdhuidkoeling als het bij de eerste patiënten weinig opleverde. Een jaar of tien jaar geleden is mijn copromotor dr. Wim Breed zich via de Stichting Geef Haar Een Kans stevig gaan inspannen voor de invoering van hoofdhuidkoe ling. En met succes; werd hoofdhuidkoeling in 2005 toegepast in 4 ziekenhuizen, momenteel zijn dat er 76. We lopen nu wereldwijd voorop met toepassing maar zeker ook onderzoek naar hoofdhuidkoeling bij chemotherapie. „Toen ik met mijn onderzoek begon, waren er wel al studies gedaan naar de effectiviteit van hoofdhuidkoeling bij chemotherapie. Dat waren veelal studies met kleine aantallen patiënten, bo vendien uitgevoerd bij behandelingen met in middels verouderde vormen van chemotherapie. Dankzij de registratie van de resultaten van hoofdhuidkoeling waaraan een toenemend aan tal ziekenhuizen deelneemt, kon ik bij mijn on derzoek beschikken over gegevens van grote groepen patiënten. In dat onderzoek heb ik niet alleen gekeken of de koeling succes heeft, maar ook hoe het gesteld is met de veiligheid, met de kosten ervan en met de invloed die het heeft op de kwaliteit van leven van de patiënten." Uit haar onderzoek blijkt allereerst dat hoofd huidkoeling veilig is. „Artsen vreesden altijd dat als gevolg van de koeling uitzaaiingen in de hooftlhuid de chemo beter zouden overleven. Ik heb bij borstkankerpatiënten aangetoond dat de Veel patiënten ervaren de haaruitval als zeer stigmatiserend kans op de ontwikkeling van uitzaaiingen in de hoofdhuid zeer klein is en dat die kans niet toe neemt als de patiënt hoofdhuidkoeling krijgt." Op basis van de Nederlandse registratiegegevens kon ze ook aantonen dat hoofdhuidkoeling bij ongeveer de helft van de patiënten succesvol is en bijdraagt aan behoud van de kwaliteit van le ven. Waarbij succes gedefinieerd is als 'het niet hoeven te dragen van een pruik of andere hoofd bedekking'. „Niet iedere patiënt profiteert van de hoofdhuidkoeling. Om te beginnen, is de soort chemotherapie van belang. Daar bovenop speelt individuele variatie tussen patiënten mee. Waar de ene patiënt zijn haren behoudt dankzij de koeling, verliest een patiënt met dezelfde soort kanker en dezelfde soort chemotherapie wel zijn haren. We weten nog niet goed hoe dat komt. Wat we ook nog niet weten, is hoe je de hoofdhuidkoeling optimaal uitvoert. Wat is de optimale tijdsduur, wat is de optimale tempera tuur? En varieert dat per type chemo en per pa tiënt?" Ofschoon het nu in 76 ziekenhuizen beschikbaar is, krijgt niet iedereen die ervoor in aanmerking komt de koeling ook aangeboden. „Het blijkt dat minder dan de helft van de patiënten die ervoor in aanmerking komt, daadwerkelijk hoofdhuid koeling ondergaat. Natuurlijk kiest niet iedere pa tiënt ervoor, maar het komt voornamelijk door dat het niet wordt aangeboden. Daarbij spelen verschillende zaken een rol, variërend van de extra tijd die het kost tot onderschatting door de behandelaars van de impact die de haaruitval voor de patiënt heeft. Mannen en allochtone vrouwen krijgen het minder vaak aangeboden dan autochtone vrouwen. Ook krijgen patiënten met borstkanker vaak wel hoofdhuidkoeling aan geboden, maar worden patiënten met eierstok-, prostaat- of longkanker vergeten." Gezon voorkomt haaruitval door Marten Dooper Corina van den Hurk reageren? gezondheid® depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37