Film met een muzikale ode aan honderdjarigen Chique dief van verhalen De mooiste KERST- NIEUWJAARSREIZEN F CULTUUR 27 FILM BY THE SEA KR AS NL. L-V. ...boekt u bij KRAS.NL! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 VLISSINGEN - „In de kringloop van het leven nemen ouderen een be langrijke plaats in, dus luister naar ze en zie ze als je leraar, als iemand die je iets te vertellen heeft." Dat zei regisseur Kees Hin gisteravond bij de première van zijn Zeeuwse documentaire Goe demorgen toekomst - Oud in de Del ta bij Film by the Sea. Hin, zelf ook al 76 jaar, heeft als geen ander naar ouderen geluis terd. In opdracht van GGD Zeeland, energie bedrijf Delta en de pro vincie Zeeland zocht hij zeventien Zeeuwse honderdjarigen op en liet hen hun verhaal vertellen. Zij vormen de 'acteurs', zoals Hin ze noemt, van Goedemorgen toekomst. De vermaarde regisseur koos voor een bijzondere opzet, waarbij hij samen met muzikanten langs de eeuwelingen ging. „Ik nam de mu ziek mee als ode, als bloemetje, om een buiging te maken voor de honderdjarigen en te laten blijken hoezeer ik ze waardeer. De mu ziek was ook een binnenkomer. Ik wilde kijken hoe ze erop rea geerden en daaruit de portrette ring halen." De honderdjarigen vormen 'een koor als in een klas sieke komedie', zoals hij zegt. Festivaldirecteur Leo Hannewijk prees voorafgaand aan de premiè re de wijze waarop Hin de film heeft gemaakt. „Kees is een van de beminnelijkste filmmakers die ik ken. Heel integer. De manier waarop hij omgaat met de men sen is zó liefdevol." De documentaire laat mensen zien die vaak veel hebben moeten doorstaan, die dierbaren hebben verloren, maar die toch met vol doening en dankbaarheid op hun leven terugblikken. En af en toe ook vooruit, zoals de honderdplusser die via Skype contact onder houdt met zijn klein zoon. „Ik heb een vol tooid leven, maar ben ook nieuwsgierig naar de toekomst." GGD Zeeland wil met de film een bijdrage leveren aan het maat schappelijk debat over de oude renzorg en de vergrijzing van de samenleving. Daarbij moet de mens centraal staan, zei directeur Ronald de Meij. „Ik denk dat deze film een mooie manier is om te la ten zien hoe het leven echt is." VLISSINGEN - Luisteren naar je favo riete schrijver en onderwijl brood jes en kroketten nuttigen. Het kan dit jaar bij Film by the Sea tij dens de literaire lunches, waar be kende auteurs aanschuiven bij hun lezers, om te vertellen, voor te lezen, vragen te beantwoorden en boeken te signeren. Gisteren was het de beurt aan Tommy Wieringa. Zodra hij begint voor te lezen, heeft de auteur de volle aandacht. Zijn sonore stem heeft een bijna hypnotiserende uitwerking, zeker op het vrouwelijke deel van het publiek. Wieringa begint met een hilarische anekdote over hoe hij ooit op Film by the Sea werd aan gezien voor de acteur Cees Geel, door een vrouw die hij op zijn beurt aanzag voor minister Sybil- la Dekker. Uiteindelijk bleek het Marjan Berk te zijn. Helge Prinsen, die de literaire lun ches leidt en presenteert, vraagt in hoeverre het verhaal op waar heid berust. „Alles is echt", verze kert Wieringa. „Ik verzin nooit iets. Verzinnen is namelijk hard werken. Je kunt maar het beste op rapen wat je ziet liggen." Dat geldt, naar eigen zeggen, ook voor zijn jongste, veelgeprezen en -bekroonde roman Dit zijn de na men, waarvoor twee krantenbe richten de basis vormden. „Ik be schouw mezelf als een dief. Ik steel verhalen van mensen. Maar ik ben wel een chique dief, want ik geef de verhalen mooier terug aan de mensen." De schrijver laat de broodjes en de wijn voorlopig voor wat ze zijn en concentreert zich op het gesprek. Daarbij houdt hij de re gie zo veel mogelijk in eigen hand, corrigeert als de vraag in zijn ogen niet zorgvuldig genoeg is gesteld en stuurt de dialoog de richting op die hij wenst. Even lijkt het erop dat hij onthult wat de inspiratiebron is voor het Boekenweekgeschenk 2014, dat hij net heeft voltooid: het echec van de frauderende hoogleraar Diederik Stapel. Een 'fascinerend gegeven', aldus Wieringa, maar 'te groot' voor zo'n dun boekje. Waar het geschenk dan wel over gaat? „Iets heel anders", is het af gemeten antwoord. De auteur leest voor (over de cam ping, over Martin Bril), vertelt over zijn leven als vader van twee jonge kinderen, maar ventileert ook zijn weerzin tegen boekverfil- mingen. „We hebben aan het woord voldoende." „Zijn er nog vragen?" Nee, dat niet. Wel de behoefte aan nog meer voorlezen. Wieringa geeft er graag gehoor aan. „Voorlezen vind ik toch het fijnst." FILM BY THE SEA VANDAAG H ©Stuttgart 1591 Turkije y Wenen Wienerwald 0 Koningssteden van Marokko 8491 Andalusië Costa del Sol IJ0S9I DINSDAG 17 SEPTEMBER 2013 door Rolf Bosboom 'Goedemorgen toekomst - Oud in de Delta' is bij Film by the Sea nog te zien: vandaag (12.00 uur), morgen (18.45 uur), vrijdag (19.30 uur, uitver kocht), zaterdag (PZC-dag, 11.00 en 14.00 uur) en zondag (11.30 uur). Scène uit Goedemorgen toekomst - Oud in de Delta. Tommy Wieringa leest voor tijdens de literaire lunch, foto Lex de Meester door Rolf Bosboom Literaire lunches (12.00 uur): vandaag Thomas Rosenboom, morgen Christi ne Otten, donderdag Herman Brussel mans en vrijdag Adriaan van Dis. Een greep uit het programma van Film by the Sea vandaag: Boer Jan Dirk van de Voort en re gisseur Onno Gerritse verzorgen inleiding bij Dansen met gehoornde dames (13.30 uur) en praten na af loop over boeren zonder antibioti ca. Tevens kaasproeverij. Nederlandse première van Miele (19.00 uur), Italiaanse film rond hef thema euthanasie. Na afloop is er in het Care Cure-paviljoen een debat met Hedy d'Ancona, Ja- cobine Geel en Carlo Leget, o.l.v. Ronald de Meij (GGD Zeeland). Vertoning film The Attack (19.00 uur), geselecteerd voor de Dio- raphte Film- en Literatuurcompeti tie en tot nu toe een van de pu blieksfavorieten op het festival. Lees alles over het festival op de gezamenlijke website van de PZC en Omroep Zeeland: www.pzc.nl/ filmbythesea. Onder het kopje 'Winacties' worden daar elke dag twee kaarten voor de slotavond (21 september) weggegeven. m f m M H-i. M ff" de allerbeste prijs-kwaliteitverhouding het grootste aanbod: keuze uit bijna 100 reizen per Comfort Class bus of vliegtuig volledig verzorgd op reis: incl. ontbijt, diner, feestelijke extra's en excursies 100% vertrekgarantie op diverse reizen ook speciale reizen voor singles waarom zou je meer betalen 6-daagse reis - vertrek: 23/12 Met 4-sterren hotel! Veelzijdige reis met stadsbezoek, natuur en bezoek aan chocoladetabnek. Zie www.kras.nl/12537 Wntf y Zwitserland Italië 8-daagse reis - vertrek: 21/12 Populaire reis met de mooie meren Lago Maggiore, Lago di Como en de wereldstad Milaan. Zie www.kras.nl/12326 8-daagse reis - vertrek: 21/12 en 28/12 Mini-rondreis met NL'se reisleiding naar o.a. Pamukkale en vrije dagen aan de Turkse Rivièra. Zie www.kras.nl/12339 8-daagse reis - vertrek: 21/12 Met Schloss Schönbrunn, Passau en het sfeervolle Wenen. Verblijf in een -^sterren hotel. Zie www.kras.nl/12291 0 Bruisend Barcelona 5-daagse reis - vertrek: 23/12 Hotel in hartje stad! Bewonder met NL'se reisleiding o.a de Sagrada Familia en Pare Güell. Zie www.kras.nl/12549 8-daagse reis - vertrek: 21/12 1 »>vana' Beleef het sprookje van 'duizend-en-een-nachf in o.a. Marra- kech en Rabat. Met NL'se reisleiding. Zie www.kras.nl/12515 1 y Italiaanse meren Toscane 18791 12-daagse reis - vertrek: 23/12 Geniet van 'La Dolce Vita' in prachtige steden als Florence en Bologna en aan o.a. het Comomeer.Zie www.kras.nl/12540 "anaf 12-daagse reis - vertrek: 22/12 Lekker luieren in de winterzon (hotel aan het strand!) en uitstap jes naar o.a. Granada en Gibraltar. Zie www.kras.nl/12318 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeid. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27