Belang hulpverlening in serie 'Over leven' 26 CULTUUR FILM BY THE SEA Wolf, de tweede speelfilm van Jim Taihuttu, is morgen als avant-première te zien bij Film by the Sea. Leden van cast en crew zijn daarbij aanwezig. 6i Ik ben meteen na Rabat begonnen met schrijven. VLISSINGEN - Met eigen geld en een gezonde dosis enthousiasme zorgden Jim Taihuttu (32) en zijn vrienden met Rabat voor dé film- verrassing van 2011. De verwach tingen voor Wolf zijn dan ook hooggespannen. Dat Wolf niet zomaar een project voor Jim Taihuttu is, blijkt wel aan het eind van het gesprek, als hij trots vertelt over zijn zoon van negen maanden oud. Een jongen die werd geboren terwijl Taihuttu volop bezig was met de opnames van de film. Even is er een glim lach: „Wolf heet hij." Het zegt veel over de passie waar mee Taihuttu zijn werk benadert. Volharding is volgens de regisseur het sleutelwoord. „Tot mijn 28e ben ik rondgekomen van duizend euro in de maand. Maakte ik tach tig uur in de week. Veel jongeren kiezen dan voor zekerheid." Tai huttu jaagde zijn droom wel na en maakt diewaar. Wolf is een grimmige film, die ge weld niet schuwt en bij momen ten zelfs traag is. En niet onbe langrijk: Wolf is in zwart-wit. Kie zen voor de makkelijke weg doet Taihuttu dan ook niet graag. Ra bat werd met eigen geld en groot enthousiasme gemaakt. Een ge voel dat Taihuttu voor Wolf ook weer wilde. „Ik heb meteen ge- zegd dat er niets ging veranderen. Weer bikkelen en veel te lange draaidagen maken. Het enige ver schil was dat we dit keer wel be taald kregen." De film is gemaakt met groten deels dezelfde mensen die ook aan Rabat meewerkten. Boezem vrienden. Zoals hoofdrolspeler Marwan Kenzari. „Op de set ben ik de baas. Dat weet ook ieder een." De periode na het draaien is veel moeilijker. „Ik heb Marwan na de opnames nauwelijks gezien. Was bezig met de film en het per sonage van Marwan. Dan moet hij niet als vriend binnenlopen. Het personage en de vriend moe ten niet samenkomen." "Rissen de vijftig en honderd keer zag Taihuttu Wol/inmiddels. „Ik ben er nu ook wel klaar mee." Wat niet wil zeggen dat Taihuttu niet uitkijkt naar donderdag, als Wolf in de Nederlandse biosco pen verschijnt. Al merkt hij dat de sfeer anders is. Daar waar bij Rabat vooraf vooral bewondering doorklonk, zijn de verwachtingen nu hooggespannen. „De hype rond Rabat was zo groot en de vi be zo lekker. Maar ik wilde niet te gen die tweede film blijven aan- hikken. Dus ik ben meteen na Ra bat begonnen met schrijven. Ik was klaar voor Wolf" Ik was klaar voor Wolf. Het is een film over Majid (Mar wan Kenzari), een kickboxer die wegzakt in de wereld van de ge organiseerde misdaad. De dagelijk se realiteit. „Ik heb stapels kran tenknipsels. Overvallen, afreke ningen. Er zijn groepen jongeren waarop de maatschappij geen grip meer heeft." Een generatie die doorslaat, noemt Taihuttu het. „Agenten die met AK-47's worden beschoten, terwijl ze zelf met lullige wapens aankomen. Po litieauto's die eruit worden gere den door een Audi A8. Onze maat schappij is niet ingericht op deze nieuwe criminelen." En dat is confronterend. Ook voor Taihuttu zelf. „Die jongens ko men uit Amsterdam, wonen een kilometer bij mij vandaan en zijn net zo oud zijn als ik. Ik ben opge groeid in Venlo-Zuid. Heb op straat gevoetbald met jongens die in de criminaliteit zijn beland. Er zitten scènes in Wolf waarbij ik geput heb uit mijn tijd in Venlo." Toch wil Taihuttu geen roman tisch beeld schetsen. Al beseft hij dat Wolf die uitwerking kan heb ben. „Wolf verheerlijkt geen crimi nelen. Maar dat wil niet altijd wat zeggen. Neem Wall Street. Ieder een die daar werkte, wilde na de film Gordon Gekko zijn, de groot ste boef van allemaal. Daadkracht trekt aan. En het leven van som mige mensen is zo uitzichtloos dat ze de negatieve kanten voor lief nemen." VLISSINGEN - Zonder de bereid heid van mensen die hun verhaal wilden vertellen, had de televisie serie Over leven niet gemaakt kun nen worden. Die bereidheid was er wel en de serie is er gekomen. Het betreft een samenwerking tussen Omroep Zeeland en de Ho geschool Zeeland (HZ). Het eerste deel kreeg gisteren een voor-pre mière tijdens Film by the Sea. De serie belicht diverse vormen van psychosociale hulpverlening aan de hand van zeer persoonlijke verhalen van mensen die dankzij die hulp hun leven weer op de rails hebben gekregen. In die eerste aflevering staat het verhaal van Nathalie van den Han del centraal. Zij verloor op 12 mei 2010 haar jongere zusje Joëlle van Noppen, dat om het leven kwam bij de vliegramp in Tripoli. Het feit dat Nathalie niet fysiek af scheid had kunnen nemen, maak te de verwerking van de dood van haar zusje onmogelijk. De serie toont hoe Nathalie steun heeft ge kregen van Slachtofferhulp. „In een tijd waarin alles meestal snel moet, hebben we tijd en ruimte gekregen om deze serie te maken. Dat had Over leven ook no dig. De mensen moeten de rust en de tijd krijgen om hun verhaal te vertellen", aldus programmama ker Peter van den Assem van Ma- rea Media. Samen met docent Luuc Smit van de HZ tekent hij voor de opzet van de serie. Smit treedt daarin ook op als presenta tor. Adri de Buck, voorzitter van het college van bestuur van de HZ zegt trots te zijn op het eindresul taat. „Deze serie is een blijvend product om te gebruiken in de les sen aan onze studenten." Ook hoofdredacteur Edwin de Kort van Omroep Zeeland zei bij- zonder blij te zijn met de samen werking tussen HZ en omroep evenals met de bereidheid van di verse organisaties op het gebied van psychosociale hulpverlening in Zeeland. Bovenal prees De Kort de durf van de betrokkenen om in Over leven te vertellen over hoe zij dankzij die hulp een moeilijke periode te boven zijn gekomen. „De hulpverlening krijgt vaak kri tiek te verduren in de media. Wij willen met deze serie juist de goe de kant laten zien", aldus De Kort. Omroep Zeeland zendt de serie vanaf donderdag 3 oktober uit. De eerste reeks heeft vier afle veringen. Daarin wordt verder een verhaal verteld door iemand die na een moeilijke jeugd zijn le ven ziet ontsporen en bij de hooli gans van Ajax terechtkomt. Ook is er het verhaal van een destijds onhandelbaar meisje, dat van school wordt gestuurd en in een gesloten inrichting moet worden opgenomen. Voor allen eindigt het verhaal met de conclusie dat zij met steun van de hulpverle ning konden overleven. Het is de bedoeling dat er in 2014 nog vier afleveringen komen. Wolf verheerlijkt misdaad niet door Tim Geurts Scène uit Wolf, met Marwan Kenzari als kickboxer Majid. regisseur Jim Taihuttu Wolf, morgen avant-première bij Film by the Sea, in aanwezigheid van leden cast en crew. Aanvang: 21.00 uur. door Ali Pankow Still uit de serie Over leven: het graf van Joëlle van Noppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26