24 ZEELAND TESTBUREAU DRUGS Als enige provincie in Nederland heeft Zeeland geen testbureau voor drugs. Informatie over de kwaliteit van de drugs ontbreekt daardoor. Elders in het land hadden vervuilde drugs recentelijk fatale gevolgen. Verveling is een veelgenoemde reden om te gaan experimenteren met drugs CafFeïnepoeder, PMMA, 4-methyl- amfetamine. Het klinkt allemaal een stuk onbekender dan cocaïne, speed of ecstacy, maar zit vaak in deze drugs verstopt. Als niet ongevaarlijk extraatje. Zo kunnen na het slikken van een pil met PMMA hartslag, bloeddruk en lichaamstemperatuur enorm oplopen. Uiteindelijk kan het cen traal zenuwstelsel uitvallen en kan de gebruiker zelfs overlijden. Recentelijk zijn er door vervuilde XTC-pillen én door pillen met een veel te hoog ecstacy-gehalte verschillende incidenten met een fatale afloop geweest. Drugsfabrikanten en dealers blij ken bijzonder vindingrijk als het erom gaat de Opiumwet te omzei len door de chemische samenstel ling van hun drugs nét een beetje anders te maken, met ongewenste of onverwachte neveneffecten, of hun winsten te vergroten door toevoeging van stoffen die het to tale volume vergroten. „Zo wordt cocaïne al jaren versneden met le- vamisole: een ontwormingsmid- del voor paarden. Als je dat regel matig gebruikt, tast dat je weer stand aan", legt Christel Versteeg van Indigo Preventie uit. In Nederland zijn tegen de dertig punten waar gebruikers hun drugs (anoniem) kunnen laten testen of kunnen afgeven voor la boratoriumonderzoek. De testbu reaus geven hun bevindingen door aan het Drugs Informatie en Monitoring Systeem (DIMS) van het Trimbos-instituut. Zo wordt waardevolle informatie verza meld over het drugscircuit. Welke drugs circuleren, wat zit erin, en wat wordt het meest gebruikt? DIMS adviseert eventueel om een middel toe te voegen San de lijst verboden middelen in de Opium wet en slaat zonodig alarm. In Zeeland is echter geen testbureau: het is een belangrijke oorzaak van het ontbreken van betrouwbare cijfers over drugsgebruik in Zee land en over de kwaliteit van de drugs. Drugsgebruikers in Zee land hebben daarom geen andere keus dan, enigszins gecharcheerd, Russisch roulette te spelen. Outreachend preventiewerkers van Indigo Zeeland houden zo goed en zo kwaad als het kan de vinger aan de pols: op straat. Een dorp, ergens in Zeeland. Groen, ingeslapen, vergrijsd. Veel winkels zijn leeg: failliet, of geslo ten bij gebrek aan een opvolger. Veel huizen met een bordje 'te koop' erop. Het is acht uur 's avonds. Bij de supermarkt hangt een groepje jongeren. Straatwerker Christel Versteeg van Indigo Preventie stapt er met een collega op af. „We stellen ons eerst voor. Dan knopen we een praatje aan. Zit je nog op school? Waar werk je? Waar kom je vandaan? Is hier wat te doen voor de jeugd? Het ant woord op die vraag weten we al. Nee. Er is niets te doen." En daar zit het gevaar, weet Chris tel. Verveling is een veelgenoem de reden om te gaan experimente ren met drugs. Vaak gaat er bij de hangplek een joint van hand tot hand. „Dan vragen wij: hoe kom je eraan? De thuis- en straatver koop is flink gestegen sinds de wietpas. Daar waren we al bang voor, en die angst is bewaarheid. Het probleem is dat die huis- en straatdealer vaak niet alleen hasj en wiet verkoopt, maar ook hard drugs. Het is een hardnekkig mis verstand dat het drugsgebruik hier wel meevalt. Wij zien en ho ren veel. Neem nu hasj en wiet, de meest gebruikte drugs in Zee land. Als wij voorlichting geven in vmbo2, heeft de helft van de leerlingen al geblowd. Na de hasj en wiet komt de cocaïne. Op 3 staat GHB en op een gedeelde vierde plaats staan amfetamine of- Drugsgebruikers spelen J Christel Versteeg, Indigo Zeeland door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24