Landelijk Kernenergie Archief naar rechter om kerncentrale te Goud De collectie van het nationaal voetbalmuseum in Middelburg dreigt uiteen te vallen. COLLECTIE VOETBALMUSEUM 18 ZEELAND Conny wil naar de bioscoop zonnebloem.nl/ikgamee dinsdag Gisteren lag Zeeuws- Vlaanderen bezaaid met potten met goud. Tenminste, als we het verhaal achter de regen boog mogen geloven. Aan het eind van de regenboog staat im mers een pot met goud. Zowel gisterochtend als gisteravond zag ik er hier tientallen. De beelden werden begeleid met dramatische achtergrondmu ziek in de vorm van donder- klappen en kletterende regen en hagelbuien. Het licht op de scheidslijn van zomer en herfst zorgt voor surrealistische con trasten, die de schilder en de schrijver in iedereen wakker zouden moeten maken. Het la ge, felle licht belicht bomen, struiken en woningen in de weidsheid van het land op een manier waarop ze in Eindho ven alleen maar van kunnen dromen. Onwerkelijk, feeëriek en betoverend. In die zin klopt het verhaal van de potten met goud. Het land is een aaneen schakeling van vergulde verge zichten. De aanblik is adembe nemend. Tenminste als er geen grote per celen maïs staan. Want dan rijd je slechts langs muren die ieder zicht op de horizon ontnemen. Vandaag is het ook de dag van goud. Goud van de koets. De derde dinsdag van september, waarbij de Koning zijn eerste troonrede zal uitspreken. Zijn moeder zal hem 's ochtends nog even toespreken. Hij zal de vergezichten van het Centraal Planbureau en het kabinet schetsen. Maar iets zegt mij dat het daar niet over regenbogen zal gaan of potten met goud en prachtige vergezichten. De ko ning zal het hebben over donke re wolken en lichtpuntjes. De toon zal mild zijn, niet te som ber. Somber zijn we immers al teveel. De toespraak zal ons moeten overtuigen dat we van de herfst naar de lente gaan. Terwijl sommigen de gure kou van de winter al voelen aanko men. Misschien zouden we de Trêveszaal en het planbureau naar Oost-Groningen of beter nog naar Zeeuws-Vlaanderen moeten verhuizen, zodat niets hen het zicht op de horizon ont neemt. Zodat ze zien dat er een oneindige veelkleurige weids heid in dit land bestaat. Zicht op de horizon. Ga jij met haar mee? MIDDELBURG - De kinderen van Faas Wilkes hebben de spullen van hun legendarische vader al op gehaald in Middelburg. De tastba re herinneringen uit zijn glorieja ren als voetballer waren in bruik leen gegeven aan het Nationaal Voetbalmuseum Voetbal Expe rience. Maar toen Michael Wilkes hoorde dat het museum te koop stond, is hij naar Middelburg gere den om de voetbalnalatenschap veilig te stellen. De erven Wilkes zijn niet de eni gen die hun eigendom terug heb ben gehaald. Zo dreigt een unieke collectie Nederlands voetbalerf goed uiteen te vallen. Tot verdriet van eigenlijk iedereen die bij het mislukte Middelburgse voetbal- avontuur is betrokken. Twee van de vier mannen die aan de wieg van het voetbalmuseum in Middelburg stonden zijn vast besloten een tweede pging te wa gen in Roosendaal. Het Hersta- co-stadion, in handen van de Mid delburgse ondernemer Paul Hermsen, wordt het onderkomen van dit museum. Dat plan gaat hoe dan ook door, zegt initiatief nemer Matty Verkamman vastbe raden. Voor een museum heb je wel een collectie nodig. Afgelo pen dagen speelde zich een voor In de het voetbalmuseum in Middelburg ligt onder meer een collectie spullen van Rinus Michels. de buitenwacht merkwaardig spel af. Verkamman en Borst belden donderdag naar Edgar Angelini, bestuurder van de Voetbal Expe rience. Ze willen de tent overne men. Een dag later maken ze, ta melijk ongebruikelijk in de zaken wereld, via een persbericht de hoogte van hun bod (225.000 eu ro) bekend en, stellen Borst en Verkamman, ze willen snel ant woord. Vrijdagavond werd dat 'snel' concreet gemaakt: zaterdag middag 12.00 uur. De directie van de Voetbal Experience wilde een bod zwart op wit hebben om er daarna over te praten. Voor Ver kamman en Borst was het bod niet voor onderhandeling vatbaar. Graag of niet, zogezegd. En toen de klok zaterdag twaalf sloeg en er geen 'ja' uit Middelburg was ge komen, trok het duo het bod in. De relatie tussen de directie van de Voetbal Experience en het duo Verkamman-Borst is op zijn zachtst gezegd vertroebeld. Ver kamman vindt dat de Voetbal Ex perience slecht voor hun geestes- kindje heeft gezorgd. Verkamman en Borst willen zo'n veertig voorwerpen die zij in 2009 aan de stichting Voetbal To taal ter beschikking hadden ge steld terug hebben. Ze zijn welis waar in 2009 betaald voor hun voorbereidende werkzaamheden en hun idee, maar de museum stukken uit hun verzameling ga ven ze slechts in bruikleen. In de Voetbal Experience ligt in middels veel meer dan de shirts, ballen en antieke voetbalschoe nen van Verkamman. Wim Rijs- bergen stelde bijvoorbeeld het shirt van Gert Müller ter beschik king dat hij na de WK-finale met de Duitse spits ruilde. Voetballer Theo Janssen bracht zijn gouden schoen en er ligt een hele collec tie spullen van de 'generaal' Ri nus Michels, zoals een replica van de EK-beker uit 1988, het jaar waarin hij als coach van het Ne derlands Elftal Europees kam pioen werd. Volgens Verkamman kreeg bestuurslid Cees van Cui- lenborg van de stichting Voetbal Totaal dit weekeinde lucht van de perikelen rond het museum. Hij stelt een bemiddelingsgesprek voor tussen de stichting enerzijds en Verkamman en Borst ander zijds. Doel is om de collectie bijel- kaar te houden. Verkamman gaat ervan uit dat ook de Voetbal Expe rience bij dit gesprek aanschuift. Van Cuilenborg was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. An gelini liet al weten niet via de me dia te willen onderhandelen. Verkamman en Borst willen zo'n veertig voorwerpen die zij ter beschikking hadden gesteld terug hebben. Zonder elkaar is iedereen alleen. DE ZONNEBLOEM Laka, een onderdeel van de anti- kernenergiebeweging, is erop te gen dat de kerncentrale tot 2034 open blijft. De Tweede Kamer be sloot in 2006 al dat de centrale niet in 2014 dicht hoeft. Minister Henk Kamp (Economische Za ken) heeft in maart Delta/EPZ of ficieel de vergunning verleend voor de verlengde openstelling. Laka stapt nu naar de Raad van State. De stichting vindt dat niet is aangetoond dat de kerncentrale Borssele de komende twintig jaar zonder grote ongevallen kan func tioneren. Daarom vraagt de stich ting aan de Raad van State om de vergunning voor het langer open houden van de nucleaire stroom- fabriek te vernietigen. Laka wijst erop dat op 12 oktober, precies 40 jaar nadat de kerncentrale aan het elektriciteitsnet is gekoppeld, een aantal van de originele veiligheids analyses verloopt. Concreet maakt Laka zich vooral zorgen over 'de onduidelijke situatie rondom vermoeiing van de stalen componenten in het reactorsys teem'. Als gevolg daarvan kunnen zware stalen componenten na ver loop van tijd bezwijken, aldus La ka. De stichting vindt dat de ana lyse van EPZ onvoldoende zeker heid biedt, omdat die is gebaseerd op aannames. Exploitant EPZ herkent zich niet in de kritiek. Woordvoerder Moni que Linger stelt dat EPZ op de hoogte is dat de stichting naar de Raad van State stapt. „EPZ heeft een vergunning voor onbepaalde duur die up-to-date is. De uit komst zien we met vertrouwen te gemoet", aldus Linger. 1 Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Ballen gaan alle kanten op door Theo Giele I Matty Verkamman en Hugo Borst bij de opening van de Voetbal Ex perience in 2009. ■B Nationale Vereniging door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De kerncentrale Borssele moet op 12 oktober wor den stilgelegd. Dat vindt het Lande lijk Kernenergie Archief (Laka). Dat stapt daarvoor op 9 oktober naar de Raad van State.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18