Kanariepiet ZEELAND App en digitale kaart Rinus van Riel in bestuur ADRZ Gemeentelijke uitgaven in 'zachte sector' stijgen dit jaar gemiddeld, in tegenstelling tot landelijke tendens. almanak Cura?aos Bloed www.pzc.nl/zeelandceboekt Blog: De slaventijd komt nog steeds om de hoek kijken OVERZICHT VAN ZEEUWSE WEGWERKZAAMHEDEN Drugsgebruikers spelen Russische roulette MIDDELBURG - De Zeeuwse ge meenten geven dit jaar iets meer uit aan kunst en cultuur dan in 2012. Gemiddeld per inwoner drie euro méér. Dit blijkt uit een over zicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee roeit Zeeland in tegen de landelijke stroming. Volgens het CBS wordt dit jaar in totaal 63 miljoen euro bezuinigd op de cul turele uitgaven. Die komen dan uit op zo'n 1,7 miljard, een daling van 3,7 procent. Het bedrag dat daarmee gemiddeld per inwoner wordt besteed, neemt af van 103 euro tot 98 euro. Gerekend over de dertien Zeeuwse gemeenten is dat bedrag 90 euro per inwoner. In 2012 was dat 87 euro. De gemeenten Middelburg en Schouwen-Duiveland v trekken met een uitgave van respectieve lijk 140 en 139 euro per inwoner het meeste uit voor kunst en cul tuur. Met name kunst (Middel burg) en oudheidkunde/musea (Schouwen-Duiveland) drukken daar zwaar op de begroting. De Zeeuwse gemeenten die in de ze sector het minst besteden, zijn overduidelijk Reimerswaal en Noord-Beveland: 48 en 52 euro per inwoner. De nadruk daar ligt vooral op het openbaar biblio theekwerk. Ook Borsele, Hulst, Kapelle en Tholen blijven met hun uitgave op dit vlak ver achter bij het landelijk gemiddelde. De vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht geven jaarlijks ruim 200 euro per inwoner uit. In 2012 en 2011 na men de uitgaven voor kunst en cultuur in Nederland al licht af. Van 2004 tot en met 2010 stegen de bestedingen in deze hoek nog. Volgens de statistieken valt in 2013 bij tweederde van alle ge meenten een krimp waar te ne men in de uitgaven voor kunst en cultuur. Dat geldt ook voor de Zeeuwse 'grootuitgevers' Middel burg en Schouwen-Duiveland. Middelburg besteedt dit jaar 6 eu ro per inwoner minder op deze post en Schouwen-Duiveland laat zelfs een bezuiniging zien van 17 euro. Bezuinigingen op dit gebied zijn puur een kwestie van gemeentelij ke beleidsbeslissingen en keuzes die worden gemaakt. Hiervoor geldt geen wettelijke verplichting. MIDDELBURG - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) heeft een opvolger gevonden voor Bert Vos, die vorige week terugtrad als lid van de raad van bestuur. Drs. Rinus van Riel (1953) zal met in gang van vandaag de directie van het ziekenhuis versterken als inte rim-lid. De benoeming geldt tot en met de zomer van 2014. Van Riel is ver bonden aan consultantbureau BoerCroon. Hij heeft ruime erva ring in de ziekenhuissector en be schikt over veel kennis op het ge bied van economie en financiën, bedrijfsvoering, ICT en bouw, al dus het ADRZ. Vogels in huis zijn slecht voor je ge zondheid. Zingende kanariepietjes, kwetterende parkieten en vrolijk rondvliegende zebravinkjes zijn net zo funest voor je longen als elke dag een paar forse havana's roken. Dat maakte onlangs een medisch wetenschapper weer eens bekend. „Da's toch oud nieuws", mompelde de man uit de Zak van Zuid-Beve land die op een Middelburgs kan toor de kost verdient. „Twintig jaar geleden stond het ook in de krant en toen is volgens mij de helft van het vaderlandse parkietenbestand de nek omgedraaid." Dat is toch helemaal niet nodig?", vond zijn collega. „Ik heb onze kana rie onder de afzuigkap gezet." ZEELAND Zeeland is zuinig op cultuur door Marcel Modde pagina 19: Commentaar Tip? redactie@pzc.nl DINSDAG 17 september 2013 MIDDELBURG - 'Van A naar Beter', het landelijke overzicht van wegwerkzaamheden, heeft er een klein zusje bij. De provincie Zeeland prestenteerde maandag een digitale kaart waarop met één muisklik valt na te gaan waar reke ning moet worden gehouden met vertraging door werk aan de weg, zoals op deze foto bij Koudekerke, of evene menten. De bedoeling is dat de kaart wordt gevoed door alle wegbeheerders, zei gedeputeerde Kees van Beveren nadrukkelijk en niet alleen de provincie. „Anders wordt het geen succes." De kaart kan wegbeheerders volgens hem ook helpen om geplande werkzaamheden beter op elkaar af te stemmen. Het overzicht is te vinden op www.zeeland.nl onder het kopje verkeer en vervoer, ver keersinformatie. Ook werd officieel de 'app' voor smart- phones gelanceerd, die melding maakt van stremmingen van de Zeelandbrug. foto Ruben Oreel pagina 19: Werk aan de weg op digitale kaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17