o Zo goed als nieuw! WTM zeeland seaports o Maintenance Valuepark geeft techniek een 'kick' nummer,^? O Drie Zeeuwse sporters genomineerd voor Zeeland Seaports Stimulerings- en aanmoedigingsprijs De Stornes krijgt nieuwe installaties in het overdekte dok van Damen Rob Rutjens, MVP Zeilster Esmee van Drielen, wielrenner Davy Gunst en het team Beach Soccer Zeeland zijn écht topsporttalenten. Ze beoefenen hun sport op het hoogste niveau, zijn een belofte voor de toekomst. Zeeland Seaports wit één van deze talenten een steuntje in de rug geven. De drie zijn daarom genomineerden voor de Zeeland Seaports Stimulerings- een aanmoedigings prijs van vijfduizend euro. Deze prijs heeft het havenbedrijf in samenwerking met Stichting Zeeland Sport en Leisure in het leven geroepen. In november wordt de winnaar bekend gemaakt. Zo n 250 bedrijven werken samen met Zeeland Seaports continu aan de ontwikkeling van de Zeeuwse zeehavens. Industrie, logistiek en dienstverlening; alles heelt zijn rol in een wereld die 24 uur per dag, 7 dagen op 7, doorgaat. De Zeeuwse havens blijven zich ook dit jaar verder ontwikkelen. Nieuwbouw, uitbreiding en nieuwe activiteiten zorgen er voor dat de Zeeuwse havens blijven meespelen. In Haven in Zicht leest u hier meer over. Net als een auto moet ook een schip of een fabrieksinstallatie goed worden on derhouden. Een ondernemer moet op zijn bedrijfsmiddelen kunnen vertrouwen. De industriële activiteiten in onze Zeeuwse havens trekken daarom allerhande gespecialiseerde onderhoudsbedrijven aan. Ze reinigen, smeren en vervangen onderdelen. Kort gezegd zorgen zij er mede voor dat de industrie efficiënter wordt en veilig kan blijven draaien. Goed onderhoud zorgt dus voor betrouw bare installaties, maar kost ook geld. Bedrijven zijn daarom altijd op zoek naar nieuwe technieken, nieuwe processen die er voor zorgen dat onderhoud steeds effi ciënter wordt. Voor die ontwikkelingen zijn samenwerking tussen gespecialiseerde bedrijven kennis en de mogelijkheid om nieuwe ideeën te testen nodig. In Terneuzen wordt om die reden het Maintenance Value park [MVP) ontwikkeld. Naast Dow Benelux, aan de oostkant van de Westerschelde- tunnelinrit om precies te zijn. Rob Rutjens, programmadirecteur van het MVP: 'Binnen het MVP werken overheid, haven bedrijf Zeeland Seaports, procesindustrie en onderwijs samen. We ontwikkelen dit themapark voor onderhoud in de proces industrie. Hier brengen we een aantal bedrijven dat nu verspreid is over de regio, fysiek bij elkaar. Zo willen we praktische samenwerking bevorderen en met name kennisuitwisseling en -ontwikkeling stimu leren. Daarvoorhebben we het KIC opge richt, ons Kennis- en Informatiecentrum. Onze medewerkers houden ontwikkelingen in maintenance continu in de gaten. Samen met ondernemers en onderwijsinstellingen worden die ideeën uitgewerkt. Dat concept is succesvol. Dertig bedrijven hebben zich bij ons initiatief aangesloten. Studenten vinden hier een stageplek. Met Boskalis, I-Tanks en Dow wordt een robot ontwikkeld die op afstand wordt bediend om de palen van de steiger bij Dow te reinigen. Sneller en veiliger dan voorheen. De eerste testen zijn al gedaan. Momenteel onderzoeken we of we drones in kunnen zetten om metingen op hoogte te verrichten.' De havens van Borsele, Vlissingen en Terneuzen vormen samen het derde havengebied van Nederland. Met zijn bijdrage aan de Zeeuwse werkgelegenheid en economie mag dit gebied met recht het kloppend hart van de Zeeuwse economie genoemd worden. Zeeland Seaports is een overheids- NV met als aandeel houders de Provincie Zeeland en de gemeentes Borsele. Vlissingen en Terneuzen. Als havenbedrijf isTiet verantwoordelijk voor de economische ontwikkeling, het beheer, onderhoud en de exploitatie van de Zeeuwse havens. Bij Zeeland Seaports werken circa 80 mensen die samen verantwoordelijk zijn voor: Het aantrekken van nieuwe bedrijven en de uitgifte van grond: Aanleg, beheer en onderhoud van alte infrastructuur, Zorgen voor veiligheid in het algemeen en voor een veilig scheepvaartverkeer in het bijzonder. Zeeland Seaports zorgt op een toegewijde en respectvolte manier voor de duurzame ontwikkeling van de logistiek en industrie in de Zeeuwse zeehavens Zo luidt onze missie. De kernwaarden die we daarbij hanteren zijn betrouwbaar, resultaatgericht, samen, respect en toewijding. Met de Haven in Zicht wil Zeeland Seaports uitleg geven over het belang van de Zeeuwse havens en de rol van het havenbedrijf hierin. Damen Shiprepair Vlissingen, onderdeel van Damen Shiprepair en Conversion repareert en onderhoudt schepen vanuit één van de mooiste plekken in Vlissingen. Vanuit het kantoor kijk je aan de ene kant uit over de Westerschelde meLde voorbij varende schepen, de schorren en slikken bij fort Rammekens. Aan de andere kant kijk je in het grote overdekte droogdok. Daar ligt momenteel de 175 meter lange Stornes. 'Een stenenstorter waar we nieuwe werktuigen op installeren,' vertelt Jeroen Heesters, hoofd sales en marke ting. Het is één van de ongeveer honderd vaartuigen die jaarlijks op de werf een onderhouds- of reparatiebeurt krijgen. Alleen de romp blijft Het werk op de werf is divers. Van schilde ren, reinigen en smeren tot complete revisies, de specialiteit van het bedrijf. Jeroen Heesters: 'De Scheveningen 72, een vistrawler, hebben we het afgelopen jaar helemaal vernieuwd, eigenlijk is alleen de romp gebleven, de rest is compleet vervangen. Van het interieur en de hutten, tot de motor en de visfabriek. Door betere isolatie van de vriesruimen, een efficiën tere motor en betere schroef verbruikt het schip ook minder energie. De hele operatie duurt bijna een jaar. maar het schip kan weer tijden vooruit. 'De werf is goed uitgerust voor dit soort grote projecten.'We beschikken hier over een prachtig overdekt droogdok, waar we ook in de winter kunnen doorwerken. Daarnaast zitten hier goede projectmanagers, ze schalen snel op en we'ten de juiste mensen aan te trekken. Zelf hebben we honderdvijfenveertig mensen in dienst. Zo n vijfenveertig zitten op kantoor, de rest is buiten aan de slag. Voornamelijk als lasser, plaat- of bank werker, zij doen het technische handwerk. Komen we mensen te kort, dan huren we ze in. Onze eigen werknemers wonen voornamelijk in de buurt in Vlissingen of Middelburg. Ze hebben een hechte band met het bedrijf, bijvoorbeeld omdat generaties voor hen hier al werkten. Het zorgt voor een prettige sfeer en dat komt het werk zeker ten goede.' Van boorplatform tot driemaster Damen heeft in Vlissingen een paar drukke jaren achter de rug. 'We hebben twee boorplatforms omgebouwd tot accommodatieplatforms. Honderd mensen die op zee aan het werk zijn, bijvoorbeeld aan onderhoud van offshore-installaties, overnachten hierop. Het is vrij luxe met een fitnessruimte en een sauna. De revisie van Clipper Stad Amsterdam was ook bijzonder. Op een driemaster gebouwd volgens de tradities uit de negentiende eeuw moet je anders te werk gaan. Er wordt veel hout gebruikt, de ruimtes zijn kleiner. Het vraagt om details. Ook voor volgend jaar. Als alles volgens plan verloopt start de bouw van het park volgend jaar. We werken nu nog vanuit het BioBase gebouw in Terneuzen. In 2015 moeten we écht actief worden op onze eigen locatie, geven we een 'kick aan de techniek'. Dan zijn er specialistische trainingsmogelijkheden en werken hier vijftienhonderd mensen. Dat zijn niet direct nieuwe arbeidsplaatsen, maar die zullen er op termijn wel komen. Interesse van buiten is Zeeland is er voldoende.' schelpenpad 2 O p.o. box 132 O 4530 AC terneuzen O the netherlands O port@zeelandseaports.com O www.zeelandseaports.com O P 0031 10)115 647400 O F 0031 [0)115 647500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16