'Assad is alleen maar bezig met overleven, die lacht niet' 6 BUITENLAND SYRISCHE WAPENS Rusland boekt diplomatieke monsterzege met akkoord in Cenève. overwinning Syrië noemt ontwapeningsdeal ACHTERGROND MOSKOU - Terloops of niet, de op merking dat het Syrische regime een vergeldingsaanval kon voorko men door zelf chemische wapens in te leveren, deed alle bellen rin kelen in het magistrale gebouw van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Al twee jaar ligt Rusland dwars binnen de Veiligheidsraad en is het principieel tegen ingrijpen in het conflict in Syrië. Maar afgelo pen week zag Rusland een ope ning. „Wanneer president Assad zijn chemische wapens binnen een week inlevert, kan hij een aan val afwenden", liet de Amerikaan se minister Kerry tussen neus en lippen door weten. „Dat doet hij toch niet", voegde hij er nog aan toe - maar het was te laat. In de Stalintoren aan de Smolenki-bou- levard in Moskou zag het ministe rie een geweldige kans. Twee jaar lagen de Russen dwars, nu had den ze de oplossing. Terwijl hun politieke meerderen, Barack Obama en Vladimir Poe tin, niet altijd met elkaar door een deur kunnen, hebben John Kerry en Sergej Lavrov, de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, wel een goede werkrelatie. „We hebben onze verschillen", liet Kerry weten. „Maar we zijn al tijd blijven praten." Beide par tijen vlogen experts in, huurden een hotel in Genève en voerden diplomatieke marathonsessies. Binnen een week moeten de Sy- riërs met een lijst komen met alle chemische wapens in het land. De Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) in Den Haag krijgt een sleutelrol. Waarnemers zien toe op de ver nietiging; halverwege 2014 moe ten alle verboden wapens uit het land weg zijn. Syrië stemde in, de militaire drei ging is - deels - van tafel. Ameri kaanse oorlogsbodems blijven pa trouilleren voor de kust van Syrië, DAMASCUS - De Syrische minister Ali Haidar van Nationale Verzoe ning noemde het akkoord van Genève gisteren 'een overwin ning waarmee oorlog wordt voor komen'. „Dit akkoord neemt de ar gumenten weg van degenen die Syrië wilden aanvallen", zei Hai dar. De Syrische oppositie is kri- maar het directe gevaar is voorbij. De overeenkomst voorziet in eventueel militair ingrijpen wan neer Assad niet meewerkt, maar in principe moet dat opnieuw langs de VN-veiligheidsraad, waar Rusland vetorecht heeft. Winst op alle fronten voor Rus land, maar ook zonder al te veel gezichtsverlies voor Obama. De journaalredactie van de Russi- tisch over het plan van aanpak. Het overkoepelend orgaan van Sy rische oppositiegroepen in bal lingschap, de Syrische Nationale Coalitie, stelde gisteren dat er ook een vliegverbod moet komen voor de luchtmacht van president Bashar al-Assad. Volgens de oppo sitie is zo'n verbod nodig om een sche staatstelevisie haalde alles uit de kast. In de aanloop naar het avondbulletin liepen zaterdag de beelden van de Tweede Wereld oorlog feilloos over in reportages uit Syrië. „Ik wil Vladimir Poetin bedanken", klonk een quote van John Kerry als opener. „Zijn be reidheid om ideeën te omarmen om dit doel te bereiken, was es sentieel." De teneur bij de eind te maken aan aanvallen met raketten op bewoond gebied. De internationale gemeenschap reageerde aanmerkelijk positie ver. De minister van Buitenlandse Zaken van China, Wang Yi, zei dat het plan van aanpak de huidi ge explosieve en gespannen situa tie in Syrië heeft verzacht. staats-tv is duidelijk: de grote Rus sische leider heeft de Derde We reldoorlog voorkomen. Het was prijsschieten voor het staatsmedium. Sinds Kerry afgelo pen mei een kort bezoek aan Rus land bracht, is een dozijn wereld leiders bij Poetin op bezoek ge weest. Van David Cameron tot Ban Ki Moon, van de Israëlische premier Benjamin Nethanyahu tot de Chinese leider Xi Jinping. Terwijl het Verenigd Koninkrijk en de VS aarzelden, komt Rus land als standvastig naar voren. Het is een diplomatieke monster zege en op het wereldtoneel waar schijnlijk de beste politieke zet uit de carrière van Poetin. „De chemische wapens moeten weg", kopt het Russische dagblad Kom mersant. „Maar de chemie tussen Rusland en Amerika is terug." ISTANBUL - Hij kwam drie weken geleden aan in Istanbul. Rond middernacht dezelfde dag zat hij al met Ahmad Al-Jarba van de Sy rische Nationale Coalitie om de ta fel. „We kregen hem eerder maar niet te pakken. Ik wist dat hij de volgende dag naar Parijs moest. Ik ben die avond in de auto gespron gen en naar zijn hotel gegaan, sprak in de lobby een Syriër aan en werd naar Al-Jarba gebracht." Marcel Kurpershoek glimlacht. „Je kunt wel netjes op z'n Neder lands blijven wachten, maar dat werkt niet." De 64-jarige Kurpers hoek bedoelt maar: hij is de juiste man op de juiste plaats. Vorige maand werd de ervaren di plomaat, arabist en schrijver aan gesteld als speciale gezant voor Sy rië ofwel 'ambassadeur in balling schap'. Hij kent Syrië goed, was eind jaren '70 diplomaat in Da mascus; zijn oudste dochter werd er geboren. Dat het Syrische regi me meteen bij de eerste opstand naar geweld greep, was voorspel baar. „Syrië kent een traditie van geweld. Je wilt niet weten hoe veel nagels er daar door het regi me al zijn uitgetrokken." Nu is hij - na een ambassadeur schap in Polen - terug in de Arabi sche wereld. Kurpershoek begon op een moment dat de internatio nale diplomatie overuren maakt. Of er wel naar het kleine Neder land geluisterd wordt? Kurpers hoek knikt: „Zeker. We worden - net als Zweden - als onbevooroor deeld gezien. Anders dan de Ame rikanen, bij wie strategische be langen spelen." Niet voor niets vroeg de Syrische oppositie Nederland deel te ne men aan een eventuele VN-vre- desmacht. Of dit wel realistisch is, gezien de door bezuinigingen afgezwakte landmacht? Kurpers hoek brengt de boodschap in ie der geval over aan Den Haag. Een interim-regering, een VN-vre- desmacht, het klinkt als toekomst muziek. De diplomaat veert op. „Wat moeten we dan? Assad kan niet nog tien jaar blijven zitten. En Syrië zal - ook na Assad - nog heel lang het westerse infuus no dig hebben." Dat Assad voor het eerst heeft toegeven in het bezit te zijn van chemische wapens en dat hij die wil overdragen, noemt hij een belangrijke stap. Heeft het Westen geen gezichts verlies geleden door het uitblij ven van de aanval? Opnieuw schudt Kurpershoek zijn hoofd. „Assad zit niet te lachen, hij is al leen maar bezig met overleven. Hij weet hoe het met Kaddafi en Saddam Hussein is afgelopen." Hoe lang Kurpershoek nog als 'ambassadeur in ballingschap' in Istanbul blijft, weet hij niet. Hij droomt ervan de ambassade in Damascus weer te openen. „Maar of ik nog zo lang hier zit? Er gaan zeker drie generaties overheen voordat de wonden in Syrië zijn geheeld." 'Poetins beste politieke zet' door onze correspondent Olaf Koens John Kerry (links) en Sergei Lavrov hebben, anders dan Obama en Poetin, een goede verstandhouding, foto Martial Trezzini/EPA Opzc.nl/syrie Het laatste nieuws over Syrië Speciale gezant Marcel Kurpers- hoek. foto EPA door onze correspondent Jessica Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6