Ouderen willen regie over zorg maar betalen er niet graag voor 66 Mensen vinden afschot een schande, tot ze zelf een zwijn op de motorkap hebben BINNENLAND 5 Publeaks onthult hoge declaratie J Dan schrik je toch wel even." Boeren houden de terugkeer van groot wild het liefst helemaal te gen. Zij vrezen dat herten hun ak kers leegeten, zwijnen hun plan ten vertrappen en wolven ervan door gaan met hun schapen. Dat agrariërs schade door wild ver goed krijgen uit het Faunafonds, neemt die weerstand bij )an Bloemerts niet weg. Op minder dan een halve kilometer afstand van Nationaal Park Dwingeler- veld heeft hij een boerderij met honderd melkkoeien en 50 hecta re grond. „Zo'n vergoeding is leuk en aardig, maar de aanvraag is een lang en ingewikkeld trajeët. Bo vendien gaat het niet alleen om de centen. Als agrariër baal je ge woon verschrikkelijk als je jonge maïsplantjes worden opgegeten." Voordat het groot wild in de pro vincie terugkeert, moeten eerst goede afspraken worden gemaakt over afschot, vindt hij. „Veel men sen vinden het een schande dat wilde dieren worden afgeschoten. Totdat ze zelf een zwijn op de mo torkap hebben liggen. Met wild is het toch meestal: leuk, maar niet in mijn achtertuin." Verkeersongevallen, schade voor boeren, omgewoelde tuinen bij particulieren: volgens boswachter André Donker valt het allemaal te voorkomen met simpele afspra ken en maatregelen. „Wie geen beesten wil, zet een hek of schrik- draadje om zijn tuin of akker. Dat is toch veel logischer dan een hek zetten om de natuur?" Dat blijkt uit het 'Grote Nieuwer Ouder Worden Onderzoek' van ActiZ, de landelijke organisatie van zorginstellingen. Daar deden meer dan drieduizend mensen tussen 55 en 99 jaar aan mee. Zaterdag heeft staatssecretaris Martin van Rijn (VVD) in Vlissin- gen de onderzoeksresultaten in ontvangst genomen. Hij zegt voor al blij te zijn met de uitkomst. „Ei gen regie over eigen zorg vind ik de belangrijkste boodschap, en dat is precies de rode draad in mijn beleid voor de komende ja ren." Hij ziet wel een tegenstrijdi ge houding in het feit dat bijna al le ondervraagden het heel belang rijk vinden de regie in eigen hand te houden, maar dat tegelijkertijd 40 procent verwacht dat de over heid de zorgkosten betaalt. De meeste ondervraagden geven aan nu lage woonlasten te heb ben. Hoewel nieuwe woonvor men duurder zijn, verwachten veel ouderen de komende jaren te zullen verhuizen, vooral om vei ligheidsredenen en om eenzaam heid te voorkomen. Slechts 28 pro cent weet zeker in het eigen huis te zullen blijven wonen. De ouderen van straks staan af houdend tegenover het afnemen van diensten aan huis, zeker als daarvoor moet worden betaald. Aan zorg geeft men niet graag geld uit, en zeker niet uit eigen zak. Veel 55-plussers zitten achter de pc of de iPad en zoeken daar naar informatie over zorg. Toch heeft een grote groep geen besef van wat zorg kost. Ze bereiden zich ook nauwelijks voor op een toekomst waarin ze afhankelijk zijn van anderen. DEN HAAG - De Raad van Toezicht van zorginstelling Humanitas DMH staat 'unaniem' achter zijn keuze om een interim-bestuurder aan te stellen. De consultant kreeg in juli ruim 95.000 euro voor zijn werk, bleek zaterdag uit declaraties die de Volkskrant be zit. De consultant is volgens Hum anitas ingehuurd omdat de organi satie zo zwak was dat het voortbe staan in gevaar was. De consul tant zelf zegt in de Volkskrant zijn geld al ruimschoots te heb ben opgebracht omdat Humani tas 'sinds mijn komst al voor 1 mil joen aan overbodige kosten heeft kunnen wegsnijden'. Het bericht is de eerste onthulling via Pub leaks, een website waar klokken luiders anoniem kunnen lekken. Kans eigen partij Van Rey groot Jos van Rey zal in 2014 niet namens de WD deelnemen aan gemeenteraadsverkiezin gen in Roermond. Dat heeft hij de partij laten weten. De kans is nu groot dat hij met een eigen partij meedoet. Volgens Peter de Koning (WD-Limburg) heeft het besluit van de van corruptie verdachte Van Rey te maken met uitspraken van Mark Rutte. Die zegt dat personen waartegen strafrechtelijk on derzoek loopt, beter niet mee kunnen doen. Van Rey liet al in februari weten, des noods met een eigen partij te zullen komen. Mogelijk duikboot ontdekt bij Texel Een Texelse schipper heeft mogelijk een onderzeeër uit de Eerste Wereldoorlog aan getroffen bij de Razende Bol. Hans Eelman (70) uit Oudeschild zag op sonarbeel- den een groot metalen ob ject op 8 meter diepte. Hij is ervan overtuigd dat het om de Britse onderzeeër F.36 gaat, die in 1917 verging toen hij door een zusterschip op missie in de Waddenzee werd overvaren. McDonald's winnaar Liegebeestprijs McDonald's is zaterdag uitge roepen tot Liegebeest 2013. De stichting Wakker Dier kende de 'prijs' aan de fast- foodgigant toe omdat die niet eerlijk is over het ge bruik van plofkip in zijn pro ducten. „McDonald's is een echte 'greenwash kam pioen"', vindt Wakker Dier. „Mooie sier maken met sla van het land, maar ondertus sen gewoon blijven kiloknal len met plofkipnuggets." Van Ojik wil graag lijsttrekker worden Mochten er snel verkiezin gen komen, dan stelt Groen- Links-fractievoorzitter Bram van Ojik zich kandi daat als lijsttrekker. Dat zei hij gisteren tegen NU.nl. „Ik ben nog maar een jaar bezig en we hebben veel gedaan, maar de opbouw is nog vol op bezig. Daar zou ik graag bij zijn." Hij houdt er reke ning mee dat het huidige ka binet snel kan vallen. MAANDAG 16 SEPTEMBER 2013 l of hek om de natuur Jan Bloemerts, melkveehouder door Paulus Smits VLISSINGEN - Als ze in de toekomst hulpbehoevend worden, willen 55-plussers van nu zelf bepalen welke zorg ze krijgen. Maar ze heb ben er nauwelijks geld voor over. ROERMOND OUDESCHILD HILVERSUM Bram van Ojik foto ANP DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5