Beste score Cito voor basisschool Bruinisse ter bedevaart naar de Mariakerk 'je waant je terug in de tijd' ZEELAND 19 Bod op Voetbal Experience al weer van tafel MIDDELBURG - Matty Verkamman en Hugo Borst hebben hun bod op de Voetbal Experience in Mid delburg net zo snel ingetrokken als ze het hadden uitgebracht. Het duo wil een voetbalmuseum be ginnen in het voetbalstadion in Roosendaal. Reden: de directie van de Voetbal Experience kon niet voor zaterdag 12.00 uur uitsluitsel geven op het bod van 225.000 euro dat Borst en Verkamman donderdag hadden uitgebracht. Een ultimatum dat de twee vrijdagavond hadden ge steld. Volgens de directie van de Voetbal Experience heeft het duo alleen telefonisch een bod gedaan en is het niet zwart op wit gezet. Bovendien was er geen ruimte om serieus over het bod te spre ken. Het was een kwestie van ne men of laten, zo blijkt ook uit de woorden van Verkamman: „We dachten die jongens een plezier te doen. Maar we hebben de Voetbal Experience helemaal niet nodig om in Roosendaal te beginnen." De reformatorische Ds. Pieter van Dijkeschool in Bruinisse staat met een rapportcijfer 10 op de tweede plek in de top 10 van scho len die landelijk gezien het best presteren. Directeur Adriaan van Klinken is verrast. „We wisten na tuurlijk al dat we goede resulta ten behaalden bij het jaarlijkse Schooleindonderzoek. Daar eten we elk jaar in maart taart op met de leerkrachten." Het Schooleindeonderzoek ge bruikt de Van Dijkeschool als al ternatief voor de Cito-toets. Van Klinken vindt het opmerkelijk dat er drie reformatorische scho len in de top 10 staan. „Een goede score is het resultaat van hard wer ken, van een calvinistische inslag. Daar zijn wij dankbaar voor. 'Bid en werk' is iets dat in dit geval ge zegd mag worden." Verder is volgens Van Klinken de 'tien' die RTL toekent aan de school onder meer te verklaren door de aandacht die de school be steedt aan zorgleerlingen. Overi gens plaatst hij enkele kantteke ningen bij het onderzoek. „De kwaliteit van een school is meer dan alleen een cijfer. Een goed pe dagogisch klimaat, waarin een leerling zich prettig en veilig voelt, is veel belangrijker." Onderzoek leert dat er grote ver schillen bestaan tussen de regio's. Scholen uit Limburg komen met een 8 het beste uit de bus. Dren the sluit de rijen met een gemid delde van 6,2. Kleine basisscholen presteren volgens het onderzoek slechter dan grote scholen. VLISSINGEN - De Zeeuwse kustzo ne ligt bezaaid met overblijfselen van het strijdtoneel door de eeu wen heen. „Tijdens onze zoek tochten naar nieuwe scheepswrak ken treffen zowel collega wrakdui kers als wij regelmatig materiaal uit de Eerste en Tweede Wereld oorlog aan", zegt secretaris Fred Groen van Wrakduikstichting De Roompot. „Sommige vaartuigen of vliegtuigen hadden hun explo sieve lading al gelost, maar ande ren hadden simpelweg niet de tijd om dit kwijt te raken voordat ze afborrelden in onze kustwate ren." Groen is geen voorstander van het ruimen van het oorlogsmateri- eel voor de Walcherse stranden, ook al erkent hij dat de aanwezig heid van munitie gevaar kan ople veren en de voorraad in dat geval moet worden opgeruimd. „Deze wrakken zijn naast een natuurlijk habitat voor het onderwaterleven ook een oorlogsgraf. Vele 'jon gens' hebben hun leven gelaten voor onze vrijheid en zijn meege sleurd in de diepte. Dit soort wrakken moet je juist koesteren en zo onder de aandacht brengen welke verschrikkingen hier heb ben plaatsgevonden." Hij waarschuwt voor avonturiers die munitie meenemen 'als souve nir voor op de schoorsteenman tel.' „Vaak loopt dit goed af, maar het is niet geheel denkbeeldig dat dit ook anders kan uitpakken. Mu nitie kan na 70 jaar op de zeebo dem nog steeds functioneren en door in contact te komen met zuurstof ineens instabiel worden. Een beslissing om rigoureus een duikverbod voor onze kust uit te vaardigen of deze zeemansgraven te ruimen, is geen goede optie. Dit werkt andere praktijken en il legaliteit in de hand. Van mei tot november met goed weer en goed zicht onder water, worden deze wrakken vanaf de kant of per boot bezocht. Ze zorgen dan voor een unieke beleving. Je duikt im mers letterlijk in de historie en waan je terug in de tijd." LANDINGSVAARTUIGEN als marinier marsen moeten lo pen en dat is te merken. In vlot tempo gaat hij door het buitenge bied waar de tarwe al is geoogst maar maïs en kool nog te velde staan. Zodoende eindigen we in de voorhoede bij het eindpunt. De organisatie is perfect. Op kri tieke punten staat een gids paraat om de juiste weg te wijzen en dor- stigen zonder eigen voorraad te voorzien van water of limonade. In Gapinge gaat Henk Goud zwaard voor in een vesperviering. Het gezang klinkt fraai in het ge welf van deze middeleeuwse dorpskerk. De minutenlange stil te tijdens de viering is weldadig voor de vermoeide wandelaar. Die trof het toch al op deze zon dag. Wie of wat er ook voor ver antwoordelijk werd geacht; ieder een is blij met het septemberzon- netje waarmee we worden bege nadigd. De regendruppels vallen pas bij het eindpunt. MAANDAG 16 SEPTEMBER 2013 door Joeri Wisse BRUINISSE - Basisscholen in Zee land scoren gemiddeld een 6,8 met de Cito-toetsen. Dat is onder de landelijke gemene deler, blijkt uit onderzoek van RTL Nieuws. De Landing Craft Support 252 en 256 maakten deel uit van de Engel se troepen die op 1 november 1944 bij Operation Infatuate op de Walcherse kust landen. Dit type was bewapend met licht geschut en gaf ondersteuning aan het grootste landingsschip van de zuidelijke aanvalsgroep. De landingsvaartuigen werden on der vuur genomen door Duitse kustbatterijen. De 252 kreeg een voltreffer in de brandstoftanks en explodeerde. Directe daarop werd ook de 256 geraakt en in brand geschoten. Veel mannen sprongen in zee, ve len bleven levenloos achter. Duikers rapporteerden in 2010 dat er nog een grote hoeveelheid munitie is achtergebleven in de wrakken, die op zo'n twaalf meter diepte op de bodem liggen. Deelnemers druppelen binnen voor de afsluitende dienst in Gapinge. Het Engelse landingsvaartuig LCS 256 vond z'n eind voor de Walcherse kust. Foto-inzet: een mitrailleur door duikers op één van de wrakken gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59