Ttoeede gedenksteen is voor de banneling van Tobago Keukens WD wil soepeler APV voor drankverkoop FamilieVoordeel lOr korting op elk extra abonnement 20 BEVELANDEN en THOLEN Fair trade tijdens Goes Modestad Keuken Plus 0/ r? kpn winkel kpn.com 0800 0115 „Een klein succesje", zegt voorzit ter Frank van Gennip, „want het geldt maar voor 24 huizen. Wij staan op het standpunt dat 225 huizen in het gebied in waarde zijn gedaald door de komst van de windmolens." Windmolens Nee stelt dat de eco nomische schade door de wind molens in het gebied neerkomt op 12 miljoen euro. Van Gennip: Tot nu toe is er maar erkenning voor 1 miljoen". Hij wil de opgelo pen schade nadrukkelijk geen planschade noemen, want dat zou betekenen dat een weg wordt bewandeld naar financiële vergoe ding en dat wil het comité niet. „Wat wij willen, is dat het hele be drag aan economische schade wordt gestoken in verbetering van het gebied. Dan moet je den ken aan zonnepanelen voor alle huizen, verbetering van de infra structuur en dat soort zaken. Het moet erop neerkomen dat de hui zen, ondanks de windmolens, die je toch nooit meer weg krijgt, weer net zo veel waard worden als voordat de windmolens wer den gebouwd." Het eerste wat Windmolens Nee nu gaat doen is bij de gemeente aantonen dat alle andere 200 hui zen ook een waardedaling hébben geleden. Als dat eenmaal gebeurd is, en de ozb-heffingen zijn aange past, gaat het comité juridische stappen ondernemen om de gele den schade een positieve draai te geven. Met een planschade procedure, die heel lang duurt, claimen eige naren van onroerend goed een vergoeding bij de gemeente die de schade door een verandering van de bestemming heeft veroor zaakt. Volgens Van Gennip komt de financiële vergoeding dan bij personen terecht. „Wij willen dat het bij de huizen terecht komt. Daar heeft ook een gemeente veel meer aan, want het waarborgt daarmee de toekomst van het ge bied." Pol zocht in de zeventiende eeuw net als veel andere Zeeuwen, zijn heil op Tobago in de West, maar hij had weinig op met het Britse bewind daar. Hij kwam ernstig in conflict met het koloniale bestuur en werd met geweld van het ei land verdreven. In Goes kocht hij zich in in het Manhuis, samen met zijn vrouw, en zorgde aldus voor het voortbe staan van de voorziening. In het Goese gemeentearchief bevindt zich een vlammende aanklacht te gen het Britse bewind van Toba go, want Lucas Pol wilde het er niet bij laten zitten. Hij uitte ook kritiek op de sociale omstandighe den op Tobago en toonde zich voor die tijd behoorlijk maat schappelijk betrokken. In het kader van het Latijns Ame rika Jaar in Goes, dat ook op de steen herdacht wordt, schreven burgemeester René Verhulst en tekenaar Danker Jan Oreel een stripboek over de lotgevallen van Pol: De Banneling van Tobago. Het initiatief om op verschillende plaatsen in de binnenstad gedenk stenen te leggen, kwam met de wens van de doopsgezinde kerk om toeristen en Goesenaren te wijzen op de geschiedenis van de doopsgezinde gemeente. Een plaquette op het doperse kerkje aan de Westwal mocht niet vanwege het monumentale karakter van het kerkje, maar er kwam toch een steen in de Korte Vorststraat op de plek waar voor heen gekerkt werd. Met de ge denkstenen wil Goes voorbijgan gers stimuleren om verder te kij ken dan alleen de winkeletalages. In het gemeentearchief is een schat aan informatie over bijzon dere plaatsen en over personen die hun voetstappen in Goes ach terlieten. Met de stenen en publicaties die eruit voortkomen, kunnen men sen, zo is de opvatting, veel meer van de stad genieten dan wan neer ze niets weten over de ge schiedenis. De steen van Lucas Pol, voor een groot deel betaald door de Stich ting Maatschappelijk Belangen die veel monumentale panden in Goes bezit en beheert, ligt voor de poort van het Manhuis, waar de banneling van Tobago zijn laat ste jaren sleet.. Volgens burgemeester Verhulst is er nog plaats en aanleiding voor een heleboel stenen. GOES - Donderdag 26 september is de mode aan de beurt in het La tijns Amerika Jaar dat in Goes heerst. Behalve dat tal van mode winkels extra waren aanbieden, is er ook veel aanbod op het gebied van fair-trade textiel, met namen uit Latijns Amerika. Een mode show in de Grote Kerk begint om 19.30 uur. ruime keuze, voor elk budget ook voor uw totale keukenverbouwing KAPELLE - De fractie van de WD in de raad van Kapelle wil een soepe ler regelgeving omtrent drankver koop in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) dan in de raads vergadering van morgen wordt voorgesteld. In het voorstel mogen sportclubs en andere verenigingen met een kantine slechts drank verkopen gedurende anderhalf uur voor en anderhalf uur na de activiteit, bij voorbeeld een voetbalwedstrijd. Ook die periodes zijn aan klok ge bonden: In het weekeinde tussen 12 en 24 uur en doordeweeks tus sen 17 en 24 uur. De WD dient een motie in waar in de anderhalf uur aan weerskan ten van de activiteit wordt ge schrapt. Verenigingen mogen dus, als het aan de VVD ligt, tussen de genoemde tijden alcoholhouden de dranken schenken. In het voorstel van het college staat ook dat happy hours en stuntprijzen niet meer mogen. De VVD wil ook dat schrappen. In de raad was al eerder discussie over de aanpassing van de APV. Veel fracties willen met de aan scherping een vuist maken tegen drankmisbruik door jongeren. Samsung Galaxy S4 Mini Gratis Sony Xperia Z Nu eenmalig 19. Alles-in-1 Mobiel Standaard Onbeperkt bellen/sms'en 2000 MB met 4G, na verbruik MB's geen extra kosten Toestel is van jou Alles-in-1 Mobiel Standaard Onbeperkt bellen/sms'en 2000 MB met 4G, na verbruik MB's geen extra kosten Toestel is van jou conversation Windmolens drukken waarde door Mieke van der Jagt ANNA-JACOBAPOLDER - De ozb- waarde van huizen in Anna-Jacoba- polder is door de gemeente Tholen met gemiddeld 40.000 euro naar beneden aangepast. Dat is een suc cesje voor het comité Windmolens Nee. Karla Peijs bekijkt de steen, foto Marcelle Davidse door Mieke van der Jagt GOES - Karla Peijs mocht hem ont hullen; de tweede gedenksteen in wat een hele serie moet worden. Zaterdag, het was per slot van reke ning Monumentendag, trok Peijs een stukje zeil van de hardstenen plaat weg en daar verscheen de naam van Lucas Pol. Spoorstraat 18c 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie wiouj.keukenplus.com door Mieke van der Jagt /mnd' doet "t gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54