Brug der zuchten Boek voor Hannewijk 22 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw FILM BY THE SEA Hoogtijdagen voor de Zeeuwse cinema. Zaterdag en zondag gingen bij Film by the Sea maar liefst dertien Zeeuwse films in première. Een nieuwe opgave uit de collectie van ansichtkaartenverzame laar Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar zijn deze foto's geno men? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdo tes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De brug op de raadkaart van vorige week is door vele inzenders op andere 'eilanden' geplaatst, maar het was de brug die de dorpen Oost-en West-Souburg met el kaar verbond. Kees Stevense uit Middelburg schrijft dat met de in gebruikname van het Kanaal door Walcheren in 1873 die twee dorpen van elkaar werden ge scheiden. Het Kanaal kwam ge lijktijdig in gebruik met de in dat jaar gereedgekomen spoorlijn Roosendaal - Vlissingen en de af sluiting van heuSloe. De brug werd aangelegd in 1871. Eind 1944 werd de brug door de Duit sers opgeblazen. De brug werd in 1947 vervangen door een in 1907 gebouwde spoorweg-draaibrug afkomstig uit Sluiskil. Links langs het Jaagpad (niet zichtbaar) lag de brugwachterswoning. Eén van de brugwachters met vrouw en kinderen maken het plaatje compleet. Ook deze brug maakte naam, en ook nu nog, als 'brug der zuchten' vanwege het veelvul dig openstaan voor het landver- keer, vervolgt Stevense. Ruud van der Weele uit Middelburg weet nog dat in de jaren vijftig en zestig aan de kant van West-Souburg een friettent stond. Ook schrijft hij: „In die tijd als de brug open moest kwam de brugwachter met een grote sleutel en deed deze halver wege in de vloer van de de brug zodat deze van slot ging." Suzan Bredenbeek-Dees uit Ter- neuzen heeft in het zwembad iets verderop zwemmen geleerd. „We gingen met de kinderen uit de buurt en onze moeders, voor dat de school begon er heen, een stel kurken om je lijf en plons het koude water in. De badmees ter had zo'n grote haak, daarmee trok hij ons kinderen aan de arm, als er iets niet goed ging. De vis sersbootjes voeren er ook. Ik vond het niet leuk, het water was koud en diep." De winnaars van de waardebon zijn: W. Houmes uit Middelburg, L. Janse uit Zoutelande en Cora Flipse uit Oostkapelle. vlissingen - „Wat heeft Zeeland een gigantisch filmtalent!", riep Menno Willemsen van Lions Club Vlissingen zaterdag uit, na de première van de zes Zondig in Zeeland-films bij Film by the Sea. De serviceclub vond Tot de dood ons scheidt van Fifi Visser uit Mid delburg de beste film en bekroon de deze met de eerste Lions Club Vlissingen Film Award. Een terechte winnaar, al waren andere keuzes ook verdedigbaar geweest. De verfilmingen van ver halen uit de bundel Zondig in Zee land, vorig jaar bij het filmfestival gepresenteerd, bleken van opval lend hoge kwaliteit. En dat ter wijl de makers - naast Visser Gijs Haak, lacomien Kodde, Joel Duin- kerke, Wietske de Klerk en Nafta- lie Vader Matthijs Meulblok - flink hadden geworsteld met het magere budget: 3300 euro per film. Een habbekrats. Fifi Visser, die twee jaar geleden de documentaire Twee levens pre senteerde, was 'verbijsterd' dat zij de prijs kreeg. „Ik had hier totaal niet op gerekend. Ik heb kippen vel en ben ontroerd." Haar film, in één dag opgenomen met Bram FILM BY THE SEA VANDAAG Kwekkeboom en Marina Duvekot, is gebaseerd op het verhaal As bestose van Peter de Jonge. )oël Duinkerke uit Goes kreeg een eer volle vermelding voor zijn film Roes van de jeugd. De Zondig in Zeeland-reeks was af gelopen weekeinde misschien wel het beste maar zeker niet het enige bewijs dat filmtalent in de Zeeuwse genen lijkt te zijn veran kerd. Er is een blijvende, collegia le cultuur van jonge filmmakers ontstaan en steeds meer regis seurs van elders ontdekken de ci nematografische kwaliteiten van het Zeeuwse landschap. Dat bleek onder meer in Stromen, de korte film die Silvie Konings maakte in het kader van een inter nationaal project rond de Schelde, maar vooral ook uit het Eilanden- project van het Zeeuws Museum, dat gisteravond werd gepresen teerd. Twee jaar geleden riep het museum Zeeuwen op filmpjes in te sturen van wat ze het bewaren waard vinden. Dat leverde een ar chief van ruim duizend video's op. Ervaren cineasten werd ge- MIDDELBURG - Directeur Leo Han newijk van Film by the Sea werd zaterdag volledig verrast met een 'gastenboek' van oud-juryleden. Dat bevat persoonlijke brieven, te keningen en foto's van vrijwel al le prominenten die in de loop der jaren zitting hebben genomen in de film- en literatuur jury. Hannewijk kreeg het boek ter ge legenheid van het vijftienjarig be staan van het festival. Acteur Michiel Romeyn (links op de fo to) en cartoonist Peter van Straaten (midden) overhandigden het hem tijdens de traditionele lunch van oud-juryleden bij Hof Welgelegen in Middelburg. Film verankerd i KAN**!. EN '.LEAO, C. EN W, SOUBUHO- door Rolf Bosboom en Ali Pankow Een greep uit het programma van vandaag: Literaire lunch met schrijver Tom my Wieringa (12.00 uur). Aanslui tend (14.00 uur) wordt zijn favorie te film, Fitzcarraldo, vertoond. Film Red Obsession (16.00 uur), met aansluitend wijnproeverij. Vertoning film De keuken van Jo hannes, over culinair recensent Jo hannes van Dam (17.45 uur). Ook gesprek met regisseur Bianca Tan. In het Film Foodpaviljoen ver zorgt Edwin Vinke van De Krom me Watergang het diner (18.30 uur) Première Goedemorgen toekomst van Kees Hin, documentaire over Zeeuwse honderdjarigen (18.45 uur). Gemaakt in opdracht van Del ta en GGD Zeeland in het kader van het Care Cure-programma. Lees alles over het festival op de gezamenlijke website van de PZC en Omroep Zeeland: www.pzc.nl/ filmbythesea. Onder 'Winacties' worden elke dag twee kaarten voor de slotavond weggegeven. I Fifi Visser reageert vol ongeloof op het winnen van de prijs van de beste Zondig in Zeeland-film. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52