Oppositie slaat kabinet om oren met somber CPB Wrevel in onderwijsveld over publicatie Cito-ranglijst c n O 4 BINNENLAND -L NATUUR 66 Rutte moet zijn beleid drastisch wijzigen of opstappen 66 Nederland staat er structureel nog steeds goed voor reportage Nederland lijkt toe aan meer wilde dieren in de natuur. Maar hoe ga je daar mee om? Enquête over omgang met wild Tijdens de Algemene Politieke Be schouwingen, die over anderhal ve week worden gehouden, ko men zij met alternatieven. Vol gens CDA-leider Sybrand van Haersma Buma tonen de oplopen de werkloosheid en de dalende consumptie aan dat 'het roer om moet': „Niet belastingverhoging maar verlaging." Buma vindt dat werk moet wor den gemaakt van een kleinere overheid, zodat de uitgaven om laag gaan. Uit de CPB-cijfers blijkt dat de overheid de helft uit geeft van alles dat er in Nederland in een jaar wordt verdiend. PVV-leider Geert Wilders vindt dat het kabinet 'Nederland hele maal kapotmaakt'. „Opstappen Mark!", luidt zijn reactie. Ook zijn SP-collega Emile Roemer meent dat het kabinetsbeleid rampzalige gevolgen heeft. „Deze cijfers be wijzen het failliet. Rutte moet zijn beleid drastisch wijzigen of opstappen." Henk Krol van soPlus richt zijn pijlen op het koopkrachtverlies van ouderen. Hij spreekt van een 'schandelijke daling'. Sommigen gaan er er tot 10 procent op achter- uit, blijkt uit de doorrekening van het CPB. D66-leider Alexander Pechtold, die deze zomer benaderd zou zijn om deel te nemen aan de coalitie, is hard in zijn kritiek. „Dat het ka binet nu weer kiest voor korte-ter- mijn maatregelen als extra lasten op werken en ondernemen, helpt de economie en de werkgelegen heid niet. Het kabinet moet de broodnodige hervormingen niet langer uitstellen. Nederland heeft een structurele versterking van de economie nodig, niet elk jaar opnieuw een pakket van extra be lastingen en bezuinigingen." Hoogleraar economie aan de Eras mus Universiteit Bas Jacobs waar schuwt dat Nederlanders er ko mend jaar mogelijk nóg slechter voorstaan. Het CPB is waarschijn lijk te optimistisch, laat hij weten via Twitter. Er is volgens hem een groot gat tussen ramingen en werkelijke uitkomsten de laatste jaren: „2014 wordt vrijwel net zo'n zwaar jaar als 2013." Het CPB begrijpt weinig van het gedrag van de Nederland se consument, oordeelt hij. De af gelopen drie jaar ging het planbu reau er ten onrechte vanuit dat mensen meer geld gingen uitge ven. Afgelopen jaren waren bij zondere tijden, verdedigt het CPB zich. Huishoudens hielden snel ler dan voorspeld de hand op de knip. .Coaltiepartij VVD is optimistisch. „We gaan langzaam de goede kant op", constateert Kamerlid Mark Harbers. Zijn partijgenoot en minister van Economische Zaken Henk Kamp (WD) is in een voorwoord bij de CPB-cijfers positief. „Nederland staat er structureel nog steeds goed voor", aldus de bewinds man. Hij wijst op de veerkracht van de Nederlandse exportsector. Kamp geeft toe dat de huidige eco nomische ontwikkelingen 'een zware wissel' trekken op burgers en bedrijven. Lichtpuntjes zijn er ook: bij de huizenmarkt is de bodem in zicht. De wereldhandel trekt weer aan, en dat zal z'n beslag hebben op het land. WESTERVELD - Aan de rand van het bos bij de beroemde radiotele scoop van Dwingeloo begint de heide. Paars in bloei, bijna zo ver als je kunt kijken. In de verte graast een kudde Drentse heide- schapen. Moet je je voorstellen dat hier straks een roedel edelher ten graast, filosofeert boswachter André Donker. Machtige beesten met een schofthoogre van 1.65 me ter, de mannetjes met hun enor- Waar mogen wilde dieren leven? En met hoeveel dan? Wanneer en hoe mag je ingrijpen in de na tuur? Moet je dieren afschieten als ze overlast veroorzaken, zoals de damherten in de Amsterdam se waterleidingduinen? Mag je wilde dieren in de winter bijvoe ren als ze doodgaan van de hon ger, zoals de Konikspaarden, Heckrunderen en Edelherten en kele jaren geleden in de Oostvaar- dersplassen? Over zulke dilemma's start Na tuurmonumenten woensdag op zijn website een enquête. „De om gang met groot wild is een heet hangijzer in het maatschappelijke debat", zegt Robbert Hijdra van Natuurmonumenten. „Daarom willen we goed luisteren naar de mening van onze achterban." Ook mensen die geen lid zijn van de natuurbeschermingsvereni ging kunnen meedoen. Voor kin deren is een aparte enquête. Hij dra: „Omdat zij nog niet binnen de kaders denken, komen kinde ren met heel simpele en creatieve oplossingen voor faunabeheer." me gewei. „Ze horen hier thuis, net als wilde zwijnen. Hier in Drenthe is meer rust en ruimte dan op de Veluwe. Maar hier ont breekt iets: groot wild." Woensdag start Natuurmonumen ten met een grote online enquête waarin iedereen zijn mening kan geven over de dilemma's rond de terugkeer van wilde dieren in Ne derland. Het aantal herten en wil de zwijnen in Nederland groeit, de eerste wolf is al gesignaleerd. Dat is prachtig, zegt Donker. „Het laat zien dat de natuur sterker wordt, doordat natuurgebieden groter worden en met elkaar wor den verbonden. Maar het zorgt ook voor dilemma's. In dit kleine, versnipperde land botsen al snel de belangen. We zijn vergeten hoe we moeten samenleven met wilde dieren." De provincie Drenthe besluit vol gend jaar of edelherten en wilde zwijnen mogen terugkeren. Nu is er, net als in grote delen van het land, een zogeheten 'nulstandbe- leid'. Wilde zwijnen en herten die de provinciegrens over ko men, vanuit Duitsland of de Velu we, mogen worden afgeschoten. Volgens natuurorganisaties is Drenthe toe aan de terugkeer van groot wild. En ook de toeristische sector ziet voordelen. Edelherten en wilde zwijnen zouden een mooie attractie zijn voor zijn gas ten, zegt Hans Ike. Hij is de baas van camping Diever, een rustige camping middenin de bossen. „Het aantal overnachtingen in de gemeente loopt terug, we zouden best wat toeristen kunnen gebrui ken die nu naar de Veluwe gaan", zegt hij. ,,'s Avonds is hier weinig te doen. Op de Veluwe gaan be zoekers tegen de schemering mas saal met een groen jasje en verre kijker de natuur in om wild te spotten." Maar de campingbaas ziet ook Hl een aantal risico's. „Bij het idee dat die wilde zwijnen ook mijn terrein op lopen, sta ik niet direct te juichen. Ze woelen je staplek- ken zo om; ik heb zelf gezien wat voor ravage die beesten op de Ve luwe aanrichten. En.wat als de campinggasten 's nachts onder weg naar het toiletgebouw ineens oog in oog met zo'n kudde staan? DEN HAAG - Op Twitter was-ie al in de aanbieding: achtstegroeper, A+-leerling, in principe goed voor een prima Cito-score. Een buiten kansje dus voor basisscholen die volgend jaar hoger willen scoren op de Cito-ranglijst. De cynisch bedoelde aanbieding op Twitter is een reactie uit het onderwijsveld op de publicatie za terdag door RTL Nieuws van een ranglijst van basisscholen op grond van hun Citoscores in 2010, 2011 en 2012. Cito-toetsen zeggen vooral iets over de leerling en niet over de kwaliteit van het onder wijs, luidt de kritiek. Daarom verzetten schoolleiders zich tot voor de rechtbank tegen de openbaarmaking van de Ci- to-scores. „De Cito-toets is een diagnostisch instrument dat kin deren moet helpen bij de keuze voor voortgezet onderwijs. Door zo'n ranglijst wordt het ten on rechte een meetinstrument voor de kwaliteit van een school", stelt Paul van Meenen, Tweede-Kamer lid voor D66 en zelf afkomstig uit het onderwijs. Hij krijgt bijval van schooldirec teur Teun Dekker van basisschool Cito-toetsen zeggen vooral iets over de leerling en niet over de kwaliteit van het on derwijs, luidt de kritiek De Kroevendonk in Roosendaal. Zijn school krijgt op de RTL-lijst een 7,2, maar hij had liever hele maal geen cijfer gezien. „We gaan zo een kant op die we niet op moeten willen. Onderwijs is zo veel meer dan een Cito-score." Als ouders en scholen te veel be lang gaan hechten aan zo'n lijst, ontstaan ongewenste situaties, menen Dekker en Van Meenen. Scholen die zwakke leerlingen lie ver zien gaan dan komen. Of scho- Katholieke scholen scoren als groep hoger dan openba re en grotere scholen beter dan kleinere len die leerlingen extra gaan pre pareren op de Cito-toetsen om extra goed uit de bus te komen. Van Meenen: „Dat kan perverse prikkels opleveren die niets te ma ken hebben met goed onderwijs." Dekker: „Een slecht scorende leer ling in groep 8 kan je op de rang lijst omlaag laten duikelen." De RTL-ranglijst geeft ook aan dat katholieke scholen als groep beter scoren dan openbare, grote re scholen beter dan kleinere en Limburgse beter dan Drentse. Montessori-scholen doen het ook relatief goed. „Daarmee is niets ge zegd over de score die jouw kind haalt, maar in Nederland zijn we nu eenmaal dol op dit soort lijst jes", verzucht Van Meenen. Onderwijssocioloog (aap Dron- kers veegt de kritiek van tafel. Ge baseerd op slappe instrumenten en eigenbelang, is zijn oordeel. Dronkers verwerkte voor RTL de Citorscores tot een 'gewogen' eindcijfer, rekening houdend met kenmerken als de opleiding van ouders en de wijk waar een school staat. „Scholen zijn uitge vonden om kinderen te leren le zen en schrijven en niet alleen om ze een prettige tijd te bezor gen. Waarom zou je niet mogen meten of dat is gelukt?" Waarmee Dronkers niet wil beweren dat goede Cito-scores van doorslagge vende betekenis zouden moeten zijn bij de schoolkeuze. Dat Out Act van met tuss Zat< Mar gen ont' M A Hek om de tuin c door Sandra Donker DEN HAAG - Oppositiepartijen rea geren bikkelhard op de sombere CPB-ramingen. Zij zien daarin de bevestiging van hun kritiek dat het kabinet de weg kwijt is. De voort durende lastenverzwaring en het uitblijven van structurele maatrege len zorgen ervoor dat de crisis in Nederland maar niet wordt opge lost, aldus de partijen. SP'er Emile Roemer WD-minister Henk Kamp door Annemieke van Dongen SNS r - -sw?' JtS -'p v ~.v<* Een groep wilde zwijnen bij Els- peet op de Veluwe. foto Marcel van den Bergh/HH Dai Bot gro gen ker: ten doe agr; goe nee Blo dan van vele door Hans Goossen dooi pagina 19 Beste score school Bruinisse VLIS huif 55-| well ben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4