"f- - Toneelprijs voor Reijn en Bokma Nederlandse hardrijders op Franse weg niet langer vrijuit Inbreekster doet tukje in bed Bokma krijgt de prijs voor zijn rol in De Verleiders: de casanova's van de vastgoedfraude. Reijn werd geëerd voor haar rol in No- ra. De Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties maak te de winnaars van de 'Oscars' van de Nederlandse theaterwe reld zondagavond bekend tijdens een gala in de Stadsschouwburg Amsterdam. Pierre Bokma 'draagt de voorstel ling als ultieme verleider', oordeel de de jury. „Het exceptionele vak manschap van deze bijzondere ac teur is in alle handelingen voel baar, van de kleinste gebaren tot de extreemste uitvallen." Halina Reijn speelde volgens de jury als Nora een van haar beste rollen tot nu toe. „Heftig, wanho pig, sterk en net weer een tikje an ders dan zoals we haar bij haar 'vaste' regisseur Ivo van Hove ken nen." Nora, van de Toneelgroep Amsterdam, gaat aver een jonge vrouw die beseft dat ze haar hele leven alleen voor anderen heeft geleefd en daarom probeert te bre ken met haar echtgenoot. UITGELEKTE PLANNEN PRINSJESDAG: VEEL VERSOBERINGEN, EEN ENKEL EXTRAATJE BREDA - Het heeft iets weg van het sprookje van de drie beren: thuiskomen en dan in je bed een wildvreemde aantreffen. Het over kwam een vrouw uit Breda zater dagavond. Toen ze thuiskwam, stond er een tas die ze niet kende, waarin haar eigen kleren bleken te zitten. Even later zag ze in de slaapkamer een onbekende vrouw in haar bed liggen. Het bleek een 28-jarige Poolse zonder vaste woon- of verblijf plaats te zijn. De politie heeft de vrouw gearresteerd voor inbraak. Ze was waarschijnlijk binnengeko men met een gestolen sleutel. Frankrijk en Nederland wisselen sinds gisteren informatie uit over verkeersovertreders. Dat maakt het mogelijk Nederlanders die de regels negeren, zodra ze bij Lille Frankrijk binnenrijden te achter halen. Vervolging bij niet-beta- ling van de boete geschiedt door justitie in Nederland. Met hun samenwerking nemen Frankrijk en Nederland een voor schot op een Europees voorschrift dat op 7 november van kracht wordt. Het voorschrift maakt voor EU-lidstaten incasso over de grens mogelijk. Alleen Engeland, Ierland en Denemarken doen niet mee. Helen Kearns, woordvoerster van de Europese Commissie, noemde het 'een goed idee' de nieuwe re gels nu al in te voeren. „Elke dag sterven kinderen omdat buiten landse automobilisten straffeloos de verkeersregels negeren." Van die automobilisten heeft Frankrijk, grootste toeristenland in Europa, buitensporig veel last. Elk jaar worden 200.000 Neder landse auto's geflitst wegens te hard rijden, de gevaarlijkste over treding. „Je hoort wel eens dat al cohol het grootste probleem is", zegt professor Claude Got, een arts gespecialiseerd in ongeluk ken. „Maar de oorzaak is altijd snelheid. Een auto die stilstaat ver oorzaakt geen ongelukken, ook niet als de chauffeur dronken is." Het aantal doden op de Franse we gen is van 16.545 in 1973, het zwartste jaar ooit, verschrompeld tot amper 3.500 vorig jaar. Een be langrijke reden was de invoering van de flitspaal. „Voorheen werd Frankrijk en Nederland wisselen sinds gisteren informatie uit over verkeersovertreders een automobilist gemiddeld eens per veertien jaar op snelheid ge controleerd", zegt Chantal Perri- chon van de Franse Liga Tegen Verkeersgeweld. „Nu is dat enkele keren per dag." Maar buitenlandse automobilis ten konden tot voor kort onge straft langs die palen flitsen. Een op vijf hardrijders was buitenlan der, en in de zomerperiode in sommige streken een op de twee. De meeste buitenlandse hardrij ders in Frankrijk waren vorig jaar niet Nederlanders maar Spanjaar den: 450.000 in aantal. Maar sinds deze zomer krijgen Spanjaarden hun 'Franse' boetes thuisge stuurd, wat de Franse staat dit jaar naar verwachting 10 miljoen euro oplevert. Eerder sloot Frank rijk akkoorden over grensover schrijdende boetes met buurlan den Luxemburg, België en Zwit serland. Mede door bilaterale akkoorden daalde het aantal verkeersdoden op de Europese wegen vorig jaar met drieduizend, ofwel 9 procent. De Europese Commissie hoopt dat door het voorschrift het aan tal verkeersdoden tegen 2020 nog eens 12.000 lager zal zijn. De regel verplicht lidstaten mee te werken aan een elektronische database die het mogelijk maakt voor de politie een buitenlandse wegpiraat te traceren. De politie moet de boete vertalen in de taal van die buitenlandse overtreder, waarbij zij gebruik maakt van een EU-model. MAANDAG 16 SEPTEMBER 2013 IN HET NIEUWS 3 AMSTERDAM - Pierre Bokma en Hali- na Reijn zijn dit jaar de winnaars van de Louis d'Or en de Theo d'Or, de belangrijkste toneelprijzen voor de meest indrukwekkende manne lijke en vrouwelijke hoofdrol. Eigen risico in de zorg wordt toch niet inkomensafhankelijk. Dat blijft voor iedereen 350 euro. De kinderbijslag wordt voor bijna alle ouders verlaagd, met maxi maal 330 euro per kind per jaar. De AOW gaat in 2015 omlaag. 65-plussers verliezen hun tege moetkoming voor koopkracht. Het kost hen 25 euro per maand. Inkomens boven 55.991 euro ver liezen recht op algemene heffings korting. Dat scheelt maximaal 2001 euro per jaar. De arbeidskorting gaat in 2014 met 250 euro omhoog naar maxi maal 1.973 euro. Eén huishoudtoeslag vervangt de toeslagen voor huur en zorg, ouderentoeslagen en kindgebon den budget. Hogere inkomens gaan daardoor achteruit. Mensen mogen eenmalig een ton belastingvrij schenken voor de aankoop van een huis of voor af lossing van een hypotheek. Ontslagvergoedingen mogen niet langer in stamrecht-bv's worden ondergebracht. Mensen die dat al hebben gedaan, kunnen deze la ten uitbetalen tegen een goed koop tarief. Minima ontvangen éénmalig 100 euro extra. De korting op het budget van ge meenten voor huishoudelijke hulp van 89 miljoen wordt uitge steld tot 2015. De bezuiniging op chronisch zie ken en gehandicapten wordt te ruggedraaid met bijna een kwart miljard euro. Huiseigenaren die willen verhui zen, mogen hun restschuld deels of geheel onder de Nationale Hy potheek Garantie laten vallen. Er wordt 330 miljoen euro extra bezuinigd op Defensie. Woningcorporaties krijgen 400 miljoen euro voor energiebespa ring in de bouw en een btw-voor- deel van 60 miljoen per jaar. De nullijn voor ambtenaren wordt verlengd, de nullijn voor zorg en onderwijs wordt versoe peld. regeert het protocol door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Voor de Nederlander die plankgas naar zijn tweede huisje in Frankrijk racet, is het slecht nieuws: voortaan valt zijn boete wegens te hard rijden gewoon in Nederland op de deurmat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3