Andy Murray slaat Groot-Brittannië terug de wereldgroep in Geen steun van Europese wielerbond voor McQuaid I I Chris Horner boekt legendarische zege met de nodige vraagtekens 4 SPORT DAVIS CUP Promotie naar wereldgroep Davis Cup biedt tennissers geen houvast, slechts aanknopingspunten. -t Murray had eerder ook al zijn eer ste enkelpartij en aan de zijde van Colin Fleming het dubbelspel ge wonnen. De Britten stonden in 2008 voor het laatst in de wereld groep, ook toen na een play-ofF te gen Kroatië. De ploeg verloor ver volgens in de eerste ronde, zon der Murray, kansloos van Argenti nië waarna ook de play-offs geen redding brachten. Ook Australië is weer terug op het hoogste niveau. Bernard To- mic zorgde na een driesetter te gen de Pool Lukasz Kubot (6-4 7-6 (5) 6-3) voor het derde punt: 3-1. De Australiërs strandden de afgelopen drie jaar telkens in de play-offs'. In 2007 behoorden ze voor het laatst tot de beste zestien landen. België en Duitsland behielden hun positie in de elitegroep. In Antwerpen bogen Ruben Bemel- mans en Steve Darcis de achter stand tegen Israël om. Bemel- mans won knap in vier sets van Dudi Sela, waarna Darcis de klus simpel klaarde tegen Amir Wein- traub. De Duitser Daniel Brands bracht met een zege op Thomaz Bellucci de stand tegen Brazilië op 3-1. De Japanners Kei Nishikori en Go Soeda zetten met zeges in hun laatste enkelspelpartijen de ontmoeting met Colombia alsnog naar hun hand: 3-2. Spanje, Zwitserland en Neder land hadden zich zaterdag na het dubbelspel al geplaatst door zeges op respectievelijk Oekraïne, Ecua dor en Oostenrijk. Een stemming van vertegenwoor digers van de nationale federaties uit Europa leverde een stemver houding van 27 tegen 10 op in het voordeel van de Britse uitdager. Ook KNWU-voorzitter Marcel Wintels sprak zijn voorkeur uit voor Cookson. De UEC deed daar op de aanbeveling aan de veertien stemgerechtigde Europeanen in de UCI, onder wie Wintels, te kie zen voor de voorzitter van de Brit se wielerbond. De verkiezing van de voorzitter van de UCI voor de komende vier jaar vindt over een kleine twee weken plaats in Flo rence tijdens de WK wielrennen. „Als KNWU vinden we dat er moet worden geïnvesteerd in de geloofwaardigheid van de wieler sport. Nieuw leiderschap kan daar een bijdrage aan leveren", ver klaarde Wintels de steun voor Cookson vanuit Nederland. „En die stem staat los van alle beschul digingen die over en weer zijn geuit. Die zijn beschamend voor de UCI en beide kandidaten." McQuaid ligt al maanden onder vuur, met name sinds het doping- schandaal rond Lance Armstrong. McQuaid en voorganger Hein Ver- bruggen zijn daarbij beschuldigd van corruptie. GRONINGEN - Met verve en al op dag twee van het drieluik dwong het Nederlands tennisteam de te rugkeer naar de wereldgroep van de Davis Cup af. Op de promotie naar het hoogste niveau viel niets af te dingen. De vraag of Oranje iets tussen de elite te zoe ken heeft, kan daarentegen nog niet worden beantwoord. Het met 4-0 gewonnen play-offduel tegen het verzwakte Oostenrijk bood geen houvast, maar slechts aanknopingspunten. Het gaat te ver om te zeggen dat de opponent afgelopen weekein de de rode loper voor de man schappen van captain Jan Sieme- rink had uitgelegd, maar de thuis ploeg profiteerde wel van de fy sieke malheur bij de bezoekers. Door de ziekmelding van Andreas Haider-Maurer trad Ro bin Haase vrijdag aan tegen een dubbelspecialist die de laatste vier jaar niet meer in het enkel spel uitkwam. Jürgen Melzer, met zijn 27e positie op de wereld ranglijst op papier de te kloppen man, oogde eveneens verre van fit en trok zich na het verlies te gen Thiemo de Bakker met een schouderblessure voor het dub belspel terug. Aanvoerder Haase en Jean-Julien Rojer grepen zaterdag tegen Julian Knowle en Oliver Marach die nieuwe buitenkans aan om de missie te voltooien (4-6 6-3 6-4 7-5), waardoor de Oostenrij kers - die in het laatste decen nium zes keer aan degradatie ont snapten - niet meer de gelegen heid werd geboden om de reputa tie van overlevingskunstenaars te onderstrepen. Dat de nauwelijks opgelapte Mel zer in de officiële slotact nog in actie kwam tegen reserve Jesse - Huta Galung, was slechts van sta tistische waarde en bedoeld om het gezichtsverlies te beperken. Die poging mislukte: 6-3 5-7 3-6. In een demonstratiepartij tegen de niet-speelgerechtigde Philipp Oswald verzorgde De Bakker ver volgens voor een negatieve toe gift (6-7 4-6), terwijl Rojer in een gamepauze nog voor wat ver maak zorgde. Bij de rentree zal de oppositie vermoedelijk - met het vooruit zicht van een mogelijk treffen met toplanden als Spanje, Servië, Frankrijk, Tsjechië, Argentinië en Verenigde Staten - van een heel ander kaliber zijn. „Maar", zo be nadrukte Siemerink, „het is belangrijk dat we er tussen staan. Voor de ontwikkeling van de spelers is die ervaring onontbeer lijk. Anders dreig je de interna tionale aansluiting te missen en ben je tot een inhaalslag veroor deeld." Het echte examen volgt dus pas eind januari 2014, vijfjaar nadat Nederland naar de Europees/ Afrikaanse zone afdaal de. De herintreding sluit overi gens wel naadloos aan op de progressie die het vaderlandse tennis in de breedte heeft ge boekt. Met Haase, de in Groningen ab sente Igor Sijsling en Huta Ga lung bivakkeren drie spelers in de top-honderd van het enkel spel, terwijl De Bakker net bui ten dat rijtje valt. Bovendien be hoort Rojer tot de gevestigde na men in het dubbelspel en toont de door blessureleed weggezakte Thomas Schoorel weer tekenen van herstel. TENNISSERS BETALEN GRONINGEN TERUG De lijdensweg op de Angliru had diepe groeven getrokken in het ka le hoofd van de RadioShack-ren ner. De manier waarop hij over eind moest worden geholpen, rijmde niet met het machtsver toon waarmee Horner een Vuelta met elf aankomsten bergop domi neerde. Met de rode leiderstrui de finitief om zijn schouders leek hij op een oud mannetje. Alsof een geest zich in het mistige decor van de Angliru aan de wereld wil de tonen. Het gaf aan hoe diep Horner was moeten gaan om een ultieme aanval van Vincenzo Ni- ba li af te slaan. Tot vier keer toe deed de Italiaan op de Angliru een uiterste poging om de drie seconden die hem in het klassement van Horner scheidden in zijn voordeel om te buigen. Met een aanval op ruim zes kilometer onder de top gaf de Astana-renner de aanzet voor een adembenemend wielerepos. Hor ner kwam op eigen tempo terug bij de Italiaan, die vervolgens al les in de strijd wierp. De aanval- spogingen van Nibali bezegelden zijn eigen ondergang. Toen Hor ner op twee kilometer van de fi nish versnelde, had de uitgeraas de Italiaan geen verhaal. Na de verrassende Franse etappewin naar Kenny Elissonde (FDJ) kwam Horner als tweede boven op de Angliru, ruim voldoende om zich tot de oudste rondewin naar in het wielergeschiedenis te kronen. Nibali volgt in het alge meen klassement als tweede op 37 seconden. Alejandro Valverde werd gisteren na het door Mi chael Matthews gewonnen slotcri- terium in Madrid gehuldigd als de nummer drie op 1.36 minuut van Horner. De Amerikaan sprak op de Angli ru zelf van een 'legendarische prestatie die wellicht nooit meer zal worden herhaald.' Of de zege tocht van Horner ook de geloof waardigste is in de wielergeschie denis, is een ander verhaal. Wie- lervolgers plaatsen vraagtkens bij de wattages die Horner in deze Vuelta bergop trapte. Ook zijn re cordtijd op de slotklim naar Pena Cabarga is volgens ingewijden niet bepaald een bewijs van goed gedrag. Hetzelfde geldt voor het feit dat hij een aantal jaren in de zelfde ploegen reed als Lance Armstrong, van wiens doping- praktijken hij zich nooit openlijk heeft willen distantiëren. Horner zelf noemt de twijfels over zijn prestaties onzin en lou ter ingegeven door het feit dat hij dingen doet die op zijn leeftijd nog nooit zijn vertoond. „Ik ben een onderschatte renner. In het verleden ben ik al vaker goed ge weest. Ik heb Nibali, Valverde en Rodriguez meerder keren versla gen, alleen nooit in een grote ron de. Dit keer was ik op het juiste moment in vorm." UMAC - Tennisser Andy Murray heeft Groot-Brittannië terug in de wereldgroep van de Davis Cup ge bracht. De nummer drie van de we reld, onlangs onttroond op het US Open, sloeg zondag met een zege op Ivan Dodig (6-4 6-2 6-4) het der de en beslissende punt tegen Kroa tië op het scorebord: 3-1. AICLE - De Ier Pat McQuaid moet vrezen dat zijn tijd als voorzitter van de internationale wielrenunie UCI erop zit. De Europese wieler bond UEC heeft zondag in Zürich steun uitgesproken voor tegenkan didaat Brian Cookson. Klaar voor het echte examen? door Marco Knippen Dat uitgerekend in Groningen de terugkeer naar de wereldgroep van de Davis Cup werd bewerkstel ligd, getuigde van symboliek. In 1991 drong het Nederlands ten nisteam na een 5-0-zege op Mexi co voor de eerste keerde tot het hoogste niveau door. Dat gebeurde in Mexico-Stad in het bijzijn van een ingevlogen groep Groningse studenten. Na die primeur ontstond een on losmakelijke band met de trouwe Groningse fans. De toewijzing voor het play-off duel aan Groningen vloeide 22 jaar na dato mede uit deze ver standhouding voort, als dank voor de bewezen steun aan de nationa le ploeg. door Patrick Delait SITTARD/MAORID - Enkele secon den nadat hij zich op de Alto de l'Angliru had verzekerd van de eind zege in de Vuelta knielde de uitge putte Chris Horner neer op de grond. Terwijl hij zich bevrijdde van zijn koershelm maakte de 41-jarige Amerikaan ongewild het miraculeuze van zijn prestatie aan schouwelijk. Een uitgeputte Chris Horner viert op de Angliru dat hij zijn grote rivaal Vin cenzo Nibali verslagen heeft, foto Javier Lizon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32