Even zelf ervaren wat dementie is Programmakeuze Klinton onevenwichtig Bekendmaking ZEELAND 23 _L n n, sr- ie, n, t in :n ir- vraagd die als inspiratiebron voor een eigen film te gebruiken. Mirka Duijn en Nina Spiering le verden Land van verandering af, over de ontwikkeling die het Wes ten van Zeeuws-Vlaan- deren doormaakt. „We waren echt buitenstaan ders", zei Duijn. „Dat zijn we nog steeds, maar nu met een grote liefde voor het gebied. We zijn er heel veel om gaan geven." Dat geldt ook voor Hanro Smits man, die met Retour een indrin gende korte speelfilm maakte over een echtpaar dat zijn kind heeft verloren tijdens een verblijf aan de Zeeuwse kust. „Wat je be waren wil is ook: wat je niet wilt vergeten", verklaarde Smitsman de keuze voor het verhaal. De derde Eilanden-bij- I\ drage is een 'installatie' van )os de Putter, die tien maanden lang en kele vierkante meters Zeeuwse klei volgde. 3 Het werk wordt zondag middag in het Zeeuws Museum gepresenteerd. Het 'Zeeuwse weekend' leerde verder dat de onderwerpen voor documentaires soms voor het op rapen te liggen. Marjan van den Bos en Theo Rietveld werden bij voorbeeld getroffen door het lot van de verkommerende Zeeuwse boerenschuren. Bij het maken van een documentaire daarover stuitten zij echter op het opmerke lijke verhaal van Sjaak Murre, die eigenhandig een monumentale schuur bij Zaamslag ontmantelt om die op Zuid-Beveland weer op te bouwen. In De verhuizende schuur, die zaterdag zijn première beleefde, gaat terecht vrijwel alle aandacht uit naar zijn verhaal, on dersteund door mooie muziek van Douwe Eisenga. Filmmaakster leanette Parramore onttrok de Zierikzeese huisarts Job Baster (1711-1775) aan de verge telheid met de documentaire De bijbel van Baster. Zij schetst een mooi beeld van deze bezielde man, die als pionier in biologisch onderzoek het onderwaterleven in de Oosterschelde beschreef. Parramore is erin geslaagd verbin ding te leggen tussen verleden en heden. Opvallend was de bijdrage van Marnix Ruben, die in Quarterlife een jaar lang het leven van vier van zijn vrienden in Terneuzen op de voet volgt, met vaak verma kelijk resultaat. Vincent van den Ouden bewees zich als veelbelo vend regisseur, met de - zeker technisch gezien - knap gemaakte film De afvalligen, over de duiste re zijde van sociale media. Zaterdag werden ook de aller eerste, nog niet gemonteerde beel den vertoond van Dorsvloer vol confetti, de verfilming van de best seller van Franca Treur. Produ cent Gijs van de Westelaken zei dat de kans reëel is dat de film pas volgend najaar uitkomt. Daar mee lijkt zich dé kandidaat voor de openingsfilm van Film by the Sea 2014 te hebben aangediend. e- >e- en >f VLISSINGEN - Wat gaat er nou toch om in de geest van mijn demente vader of moeder? Op die vraag konden mantelzorgers, beleidsma kers en bestuurders van (zorgor ganisaties zaterdag bij Film by the Sea antwoord krijgen door dat even letterlijk aan den lijve te er varen in de simulatiecabine 'Into d'mentia'. Eén van hen was Mar lies Veldhuijzen van Zanten, voor malig staatssecretaris van Volksge zondheid. Zij beleefde de simula tie niet alleen als bestuurder en arts, maar ook heel persoonlijk als mantelzorger voor haar demente moeder. „Deze simulatie heeft me nog meer doen inzien hoe ver drietig en pijnlijk omgaan met de mentie is, zowel voor de mantel zorger als voor degene, die het be treft." Veldhuijzen van Zanten juicht het particulier initiatief met 'Into d'mentia' toe. „Het kweken van bewustzijn bij mantelzorgers is van belang en dat moet ook snel gebeuren." Ronald de Meij, directeur publie ke gezondheid van GGD Zeeland, zegt zich sterk te willen maken om 'Into d'mentia' breeduit in te gaan zetten in de provincie. Hij wil daarin samenwerken met de Stichting Ketenzorg Midden en Noord Zeeland ten behoeve van een vervolgtraject. De beleving binnen Into d'mentia is in de vorm van een gamespel ontwik keld op basis van studie naar en gesprekken met dementerenden. Een jonge Russische pianiste die gekneed is in de Oost-Europese school. Haar toucher is krachtig en haar techniek is fenomenaal. Om haar nu een fenomeen te noe men is overdreven. Toegegeven, technisch klopt het allemaal, maar op dynamisch vlak en op stijlge voel mankeert er nog het een en ander. De Sonates van Scarlatti worden op de conservatoria gebruikt om de techniek van de pianisten te verbeteren. Deze 'oefenwerkjes' zijn vrolijk van karakter en moe ten vlot, soepel en zonder pathos gebracht worden. Klinton speelde zes sonates voor klavecimbel in een vertaling voor concertvleugel. Waarom er bij de loopjes pedaal gebruikt werd, is mij onduidelijk. Voor dynamische effecten en in kleuring van klanken is pedaalge- bruik geoorloofd, maar het overda dig gebruik ging ten koste van de transparantie. De Sonate Les Adieux van Beethoven verhaalt de Europese geschiedenis in 1809. De aartshertog van Oostenrijk moet Wenen verlaten, omdat de legers van Napoleon oprukken. Daarom wordt er afscheid genomen in deel 1, volgt een ongeduldig af wachten in het middendeel en wordt de terugkeer in het slotdeel uitbundig gevierd. Klinton speel de alles keurig, maar de dynamiek ontbrak. Haar spel miste even wicht en puur spelplezier. De negende sonate van Prokofiev is het laatste werk voor pianosolo van de componist die het schreef voor S. Richter. Klinton speelde het met een grotere spannings boog dan de Beethovensonate. De Wals uit Faust van Gounod in een bewerking van Liszt was een uitsmijter waarin de pianiste haar technische vaardigheden kon ten toonstellen. Ontgrondingenwet Winnen van oppervlaktedelfstoffen in de Noordzee De Minister van Infrastructuur en Milieu maakt hierbij op grond van de Algemene wet bestuursrecht bekend dat zij bij besluit van 6 september 2013 met kenmerk RWS-2013/45439, de gevraagde vergunning voor het winnen van zand aan DC River B.V. te Breskens heeft verleend. De aanvraag betrof het van 1 januari 2014 tot en met 31 december 2018 winnen van 5 miljoen m3 zand in de vakken Pi8B', Q2B, Q5D, Q10F, S4C, S7C, S7D, S7G, S7I, S7L, S7N, S7P, S7Q, S7R en S7S van de Noordzee. Het besluit ligt met bijbehorende stukken van 16 september 2013 tot en met 28 oktober 2013 tijdens kantooruren ter inzage op het kantoor van de dienst Zee en Delta van Rijkswaterstaat, Lange Kleiweg 34 te Rijswijk (ZH). Desgewenst kan men over het besluit en de stukken telefonisch informatie inwinnen bij de heerS. de long: 06 - 52 56 27 19. Beroep/voorlopige voorziening Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen het besluit van 17 september 2013 tot en met 28 oktober 2013 beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 25°° FA 's-Gravenhage. Geen beroep kan worden ingesteld door een belanghebbende aan wie redelijkerwijs kan worden verweten dat hij geen zienswijzen naar voren heeft gebracht. Het beroepschrift dient te zijn ondertekend en ten minste te bevatten een vermelding van de naam en het adres van de indiener, de dag tekening van het beroep, een vermelding van het bestuursorgaan dat het besluit heeft genomen en de datum en het kenmerk van het besluit, alsmede een opgave van de redenen waarom u zich met het besluit niet kunt verenigen en, zo mogelijk, een afschrift van het besluit waartegen het beroep is gericht. Tevens kan een verzoek worden gedaan tot het treffen van een voor lopige voorziening. Het verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van voornoemde afdeling. Van de indiener van een beroepschrift/verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening wordt een bedrag aan griffiegeld geheven. Omtrent de hoogte hiervan, de wijze waarop en de termijn waarbinnen u dit dient te betalen, kunt u zich in verbinding stellen met de griffie van voornoemde afdeling. Rijswijk, 6 september 2013. De Minister van Infrastructuur en Milieu, namens deze, het afdelingshoofd Vergunningverlening Rijkswaterstaat Zee en Delta, ir. M. Harte MAANDAG 16 SEPTEMBER 2013 in Zeeuwse genen t- t Alle genoemde films zijn samen met een groot aantal andere recente Zeeuwse films zaterdag te zien tijdens de PZC-dag van Film by the Sea. door Ali Pankow I Een half uurtje in de ervaringscabine Into d'mentia vergroot het bewust zijn over wat het betekent om dement te zijn. foto Lex de Meester RECENSIE door Jeanette Vergouwen Werken van Scarlatti, Van Beethoven, Prokofiev en Liszt. Door Dinara Klin ton (piano). Gehoord op zondag 15 september in de Grote Kerk in Veere Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23