jr m 1 I 1 I Begenadigd door zonnetje Verleden De Zeeuwse Zetel Stropdas Peanuts Schijnwerpers 18 ZEELAND 4 OORLOGSWRAKKEN Voor de kust bij Zoutelande wordt deze week door Defensie een verkenningsduik uitgevoerd naar twee oorlogswrakken. maandag In 1953 werd ik twaalf en toen verliet ik de lagere school in Vlissingen, na het maken van een toela tingsexamen voor het Sint Pau- lus College in Sterksel, een van de Heerlijkheden in Noord-Bra bant. Het college, waarvan het hoofd gebouw een door Zeeuwen ge sticht hotel was, bestaat niet meer, maar er leven blijkbaar nog wel een aantal klasgenoten uit die tijd. Ik heb nu een lijst met namen gekregen en bij de meeste van die namen staat een levensbeschrijving, al le ven er ook een paar klasgeno ten niet meer. De meesten van hen heb ik sinds de jaren vijftig nooit meer gezien. Je hebt een beeld van hen zoals ze toen waren, jong, en met de kleren van toen: plusfour, geblokte sport kousen, colbertjasje. De een kon goed en stijlvol pingpon gen, van een ander herinner ik me hoe hij bij een poging om zich aan een touw over een beek te slingeren in het water viel; bij weer een ander denk ik terug aan accordeonspel of een ff mooie rol op toneel. Het is daar om boeiend om te lezen wat je klasgenoten van vroeger tot nu toe in hun leven hebben ge daan. De een is advocaat gewor den, een ander bouwde een zaak op, weer een ander werd binnenhuisarchitect. Een paar werden missionaris in Afrika, een vertrok er naar Vancouver in Canada, een ander woont in Nieuw Zeeland. Ik zie dat er een archeoloog bij staat, een makelaar, een dirigent. Ik besef dat ik indertijd nooit had kun nen voorspellen wat mijn klas genoten zouden gaan doen. Nu hebben we binnenkort een reünie en ik ga er graag heen. Ik ben nieuwsgierig. Ik ben er zeker niet bang voor. Het verle den is niet meer terug te roe pen en het kan ook niet wor den uitgewist, maar het verle den kan wel ontvankelijk zijn voor verschillende interpreta ties. En je kunt je eigen herinnerin gen bijstellen door naar ande ren te luisteren. En ik ben er vooral benieuwd naar of ik ze na al die jaren nog terugken. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Menig Kamerlid piekert over de vraag: wat trek ik aan op Prinsjes dag? PvdA'er Albert de Vries uit Middelburg weet het nog niet he lemaal zeker. „Ik zet geen hoed op hoor." Het is vooral de stropdas van de gemeente Middelburg die de aandacht zal trekken. „De vraag is alleen: welke kleur? Ik heb hem in rood, zwart, oranje en blauw. Het zou zomaar die laatste kunnen zijn. Die past het best bij het pak dat ik op het oog heb." Het is de eerste Prinsjesdag die Al- bert als Kamerlid meemaakt. „Ik had mijn vrouw ook aangemeld, maar die moet werken." Prinsjesdag is het begin van het parlementaire jaar. Een spannend jaar, denkt Albert. „Er komen moeilijke maatregelen aan, waar voor niet altijd draagvlak aanwe zig lijkt te zijn." Zeeland hoeft vol gens de Middelburger niet veel te verwachten van deze derde dins dag van september. „Het zal nog duidelijker worden dat Zeeland zijn eigen broek moet ophouden." Minister Melanie Schultz van In frastructuur en Milieu heeft het maar druk met Zeeland. Eerst Ka mervragen over de Oosterschelde- kering, toen over het vertrek van Verbrugge en nu 'de bult'. Een drempel in de Westerschelde be let schepen de haven in te varen. Zeeland vraagt al twee jaar tever geefs aan de minister om de bult weg te halen. En dus bracht gede puteerde Kees van Beveren het de ze week naar buiten. Een beproefd middel om de druk op te voeren. Maar of het helpt om in de PZC de verwachte kosten van 12 tot 16 miljoen 'peanuts op de begroting van I&M' te noemen is de vraag. Want dat denken alle wethouders en gedeputeerden. Maar al die klei ne bedragen bij elkaar tikken door. Zo wil Goes - om wat te noe men - nog 8,5 miljoen van Schultz voor een afslag op de A58. Ook pe anuts? Hopelijk heeft de minister die opmerking niet gehoord en laat ze 'de bult' weghalen. Zeeland staat deze week in de Haagse schijnwerpers. De Kamer wil woensdag het naadje van de kous weten van staatssecretaris Sharon Dijksma over haar 'ruzie' met de vissers. Die zijn woest om dat ze alle vis, ook ondermaatse, verplicht aan land moeten breng en. Diezelfde dag moet het raar lo pen als de Kamer niet een debat vraagt over de problemen rond de Oosterscheldekering. Alle fracties willen weten of de kering veilig is, hoe het zit met de kennislek bij Rijkswaterstaat Zeeland en of de Zeeuwen het droog houden. Over droog houden gesproken.... een dag later staat de Westerschelde op de agenda. Met natuurlijk alle aandacht voor de Hedwigepolder Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel MIDDELBURG - De zeebodem voor de Walcherse kust ligt letterlijk bezaaid met wrakken. Schepen en zelfs ook vliegtuigen uit de Twee de Wereldoorlog. Maar ook veel ouder spul dat op de verraderlijke zandbanken is gelopen en zonk. Lekker laten liggen is over het al gemeen het devies, zo lang nie mand er last van heeft. Last kan er ontstaan wanneer de scheepvaart hinder of gevaar on dervindt van de barrières onder water. Dat speelt nu volgens de ge meente Vlissingen bij twee Engel se landingsvaartuigen (de LCS 252 en 256) pal voor Zoutelande. De vaargeul loopt tot vlakbij de wrak ken, waarvan bekend is dat ze nog boordevol munitie zitten. De gemeente (de wrakken liggen for meel op Vlissings grondgebied) heeft Defensie 'om militaire on dersteuning in het openbaar be lang' gevraagd. De wrakken zou den niet alleen een potentieel ge vaar vormen voor passerende scheepvaart, ook sportduikers we ten ze makkelijk te vinden. De verkenning die deze week (bij goed weer) door de Defensie Duikgroep ter plaatse wordt uitge voerd, is volgens woordvoerder Karen Gelijns van de Koninklijke Marine in eerste instantie be doeld om te beoordelen 'hoe de wrakken er bij liggen en wat zich nog aan boord bevindt'. Behalve bijna 70 jaar oude (instabiele) mu nitie, wordt tevens rekening ge houden met de aanwezigheid van stoffelijke overschotten van omge komen bemanningsleden. De ge meente heeft in verband daarmee contact gezocht met de Britse au toriteiten. Worden er ook licha men aangetroffen, dan krijgen de wrakken mogelijk het predikaat oorlogsgraf en heeft dat conse quenties voor een eventuele ber ging. Zowel binnen Rijkswaterstaat als onder wrakduikers wordt de ope ratie met argusogen gevolgd. Wan neer de conclusie van het onder zoek namelijk luidt dat de LCS 252 en 256 een potentieel gevaar vormen voor de scheepvaart en mogelijk ook voor badgasten, dan ligt er namelijk nog veel meer aan vergelijkbaar oorlogstuig op gerin ge diepte in het zand. „En wat doen we daar dan mee", vraagt se cretaris Fred Groen van Wrak- duikstichting De Roompot zich af. Hij gold tevens als één van de criticasters achter de berging van een Duitse mijnenlegger (MFP) in het Veerse Meer. Volgens Rijks waterstaat valt niet uit te sluiten dat geen munitie in dat wrak is achtergebleven en omdat het ook in de vaargeul ligt, wordt de MFP in november geborgen en in de len naar het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp gebracht. Groen heeft daar nu vrede mee, maar vindt wel dat de overheid dan ook bij de andere 'gevaarlijke wrak ken' haar verantwoordelijkheid moet nemen. WRAKKEN VOOR DE WALCHERSE KUST Afgelopen voorjaar begonnen de tochten op initiatief van Bep Huij- bregtse en Henk Goudzwaard, bei den verbonden aan de Oostkerk in Middelburg. De wandelingen tussen Walcherse plaatsen, waar bij ook kerken worden aangedaan, werden een succes. Zo namen er tachtig mensen deel aan het tra ject Middelburg-Gapinge. Reden om deze te herhalen. Ruim dertig mensen deden gisteren mee aan editie twee. De meeste wandelaars hebben iets met wandelen. Zo ook Maria I Meijers en Ineke Hoogenraad uit Middelburg. Zij liepen diverse al dan niet spiritueel geïnspireerd tochten en namen daarbij steeds hond Zus mee. Deze trouwe met gezel is nu ook van de partij en legt zich aan het eind ter ruste op een stoel in de Mariakerk van Ga pinge, die tegenwoordig meestal Torenkerk wordt genoemd. Zelf loop ik een flink deel van de tocht mee met Jan Geldof (78) uit Middelburg. Hij heeft vroeger nog ff Wim Hofman Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Onderzoek naar gevaar wrakken door Marcel Modde LCS 252 Landingsvaartuig Scheepswrak Vliegtuigwrak Onbekend wrak TELANDE BIGGEKERKE WALCHEREN LCS 256 KOUD WESTERSCHELDE infographic Rolant Quist door Willem Staat GAPINGE - Een pelgrimstocht van Middelburg naar Gapinge. Dat is geen middeleeuwse voetreis naar Rome voor boetelingen. Evenmin een tocht die in stilte wordt vol bracht. Nee het is een spirituele wandeling van ruim tien kilometer door de Walcherse dreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18