fi/nettika oad&hak 'dejoff1 Ac/ueJt/n Al jaren is er kritiek op seks en geweld in videogames. Toch blijven die games komen. De makers van Grand Theft Auto liggen om de haverklap onder vuur. Maar de gamema- kers slaan in hun games terug naar de Amerikaanse samenle ving. De GTA-spellen zijn in middels berucht om de in de games aanwezige commercials die de VS zelf behoorlijk op de hak nemen. Zo zweefden er de afgelopen dagen al wat voor proefjes van satire rond op het internet. De uiterst rechtse tak van de Republikeinse partij wordt daarin geparodieerd en de draak wordt gestoken met de stoere-mannen-marketing rond energierepen, die vooral wor den gegeten door rondbuikige vijftigers. Een hoogtepunt in sati re ging ten koste van de de toen malige senator Hillary Clinton. Zij leverde forse kritiek op GTA III, wat leidde tot een onderzoek onder de naam Hot Coffee. In GTA IV nam producent Rockstar wraak. In het spel komt het Vrij heidsbeeld voor, maar wie in zoomt ziet dat het gezicht ver dacht veel op dat van Clinton lijkt. En het beeld heeft geen toorts in haar hand, maar een kop dampend hete koffie. expliciet geweld en seks. Maar een game verbieden is ingewikkeld. Het debat heeft niet geleid tot min der geweld in de games: van de 1.813 games die in 2012 in Europa een beoordeling kregen, kreeg de helft een sticker met een gebalde vuist: geweld. Dat geweld kan ver schillen van onrealistische, knok kende monsters in kinderspelle tjes tot aan levensechte slachtpar tijen in 18-plus-games. „Ik heb niet het idee dat er minder gewelddadige games komen om dat er aandacht is voor excessief ge weld. Wel wordt het aanbod van games breder. Er zijn meer vrouwe lijke ontwerpers wat invloed heeft op het verhaal in de game. Games zijn echter steeds realistischer, waardoor het geweld ook realisti scher is", zegt biopsycholoog Mar- tine Delfos, gespecialiseerd in ga mes. Seks en geweld in games zijn vaak onderzocht. De meeste onderzoe kers zeggen dat het invloed kan hebben op (jonge) gamers, sommi ge zeggen van niet. Directeur Wim Bekkers van het NICAM dat de leeftijdsstempels geeft aan films en games: „GTA heeft niet voor niets een 18-plus-rating. Dat is dus géén game voor kinderen, dat kunnen we niet vaak genoeg benadrukken." Waarom willen we überhaupt ge welddadige games spelen? „Interes sante vraag. Ik constateer dat het een onderdeel is van het menselijk leven." paard gegaan met boosheid over het expliciete geweld en seks in de game. Maar ook met vreugde van fervente gamers over de steeds rea listischer ogende figuren, bewegin gen en omgeving. Wie de trailers bekijkt, ziet een spel zó waarheids getrouw dat het lijkt of je in de ga me staat. Dat geldt ook voor de mo menten waarop je mensen omver rijdt, neerschiet of op een andere manier om zeep helpt. Van de ex pliciete seksscènes met prostituees zijn nog geen screenshots te zien. GTA is altijd al omstreden ge weest. In 2005 was het Hillary Clinton die ten strijde trok tegen GTA ('Een spel dat mensen aanzet seks te hebben met prostituees en ze daarna te vermoorden'). Eind augustus was er stampij over een 8-jarige jongen die in Amerika di rect na het spelen van GTA 4 een geweer pakte en zijn oma van ach teren in haar hoofd schoot. De ma ker van het spel, Rockstar, wijst ie der verband van de hand: „Een ver band leggen met entertainment, een theorie die al vaak ontkracht is, doet geen recht aan de echte problemen die hier spelen." GTA is niet uniek, er zijn spellen die nog veel bloediger zijn. Het is een discussie die al zo oud is als de computergame: waarom zit er zo veel geweld in games en heeft dat geweld invloed op de gamer? Er klonken de afgelopen jaren wel waarschuwingen. Er staan nu leef tijdscategorieën op games en, net als bij films, waarschuwingen voor Op YouTübe staat een filmpje: een jongen heeft zijn computer gefilmd terwijl hij Grand Theft Auto 4 speelt. Hij levert er ook commen taar bij. De jongen, zo te horen een tiener, Iaat zijn personage in de ga me naar een man bij een bushalte lopen en slaat die met een honkbal knuppel volledig aan gort. De jon gen roept daarbij: 'Sterf!' En even la ter: 'Die is dood!' Volgens het nogal realistische beeld op zijn computer scherm zou dat laatste goed kun nen kloppen. Als hij met zijn avatar verder door het spel loopt roept hij: 'Ik wil ie mand aanranden, jonguh!' Om even later terug te komen in de echte wereld. 'Oh, half tien, dan moet ik even mijn schatje whats-appen'. Dinsdag gaat met deel 5 de nieuw ste versie van Grand Theft Auto in de verkoop. Naar verluidt 's we relds duurste game ooit. Zeker een van de populairste. Tot nu toe zijn alle voorgaande afleveringen ge- 4 SEPTEMBER 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9