Muziek luisteren bij de buren in Kloetinge Asielkinderen naar school in Goese Polder Kustgemeenten eerder betrokken Geen actieve controle bij mogelijk gevaar voor dijken tweedewoningverhuur 20 BEVELANDEN en THOLEN TOILETTEN MIDDELBARE SCHOLEN Scholieren houden soms liever hun behoefte op, dan naar de vieze toiletten op school te gaan. overigens geen klachten van onze leerlingen." Het vaste schoonmaakpersoneel heeft op de meeste scholen plaats gemaakt voor externe schoon maakbedrijven die op basis van een urencontract worden betaald. Alleen Pontes heeft op de locaties Bergweg en Zierikzee nog vast schoonmaakpersoneel in dienst. De Kraker benadrukt dat leerlin gen ook een eigen verantwoorde lijkheid hebben. Leerlingen van scholen in Duits land krijgen een chipkaart waar mee het toiletbezoek wordt gere gistreerd. De drie Goese scholen vinden een dergelijk registratie systeem vooralsnog geen optie. „We hebben nog altijd met priva cy te maken en wie gaat het alle maal controleren", zegt Van Da len van het Calvijn. De Kraker van Pontes denkt er net zo over. „We moeten ook niet te bureaucratisch worden." Er zijn overigens geen wettelijke regels voor hygiënische toiletten. „Er zijn wel richtlijnen waarvan wij hopen dat ze worden nage leefd", zegt William Wezenbeek van de GGD Zeeland. Concert bij de Buren is ontstaan na een idee van Angela Kuys, die in Kloetinge woont. „Toen de kin deren uit huis gingen, stond onze vleugel maar een beetje te staan. Het leek me leuk om daar wat mee te doen." Ze kende iemand in de buurt die gitaar speelde en nog een buur met een vleugel: Concert bij de Buren bleek eigen lijk voor de hand te liggen. Zaterdag zijn er vier concerten op het Marktveld en het Geer- tesplein: bezoekers hoeven niet te kiezen, ze rouleren langs de loka- ties. De cantorij treedt op in kerk, in de hal van het stadhuis is een concert, en er zijn optredens bij mensen thuis. Volgende week maakt de organisatie de details van het programma bekend. Zeker is dat Clean Pete komt op treden, tussen de schuifdeuren van een woonhuis. Clean Pete be staat uit de tweelingzusjes Loes en Renée Wijnhoven. Ze toeren met hun volkswagenbus door het land en geven overal concerten. En met succes: vorig jaar haalden ze de finale van de Grote Prijs van Nederland, dit voorjaar tekenden ze een platencontract bij Excel sior en afgelopen weekeinde speel den ze op het Into the Great Wide Open festival op Vlieland. Er is een beperkt aantal kaarten beschikbaar voor het festival. „Ik heb zelf de kleinste woonkamer", zegt Kuys. „Dus meer mensen als bij mij passen er niet in. Om ie dereen de kans te geven, maken we eerst in het dorp bekend wan neer het is, pas daarna schrijven we andere mensen aan. Het is echt heel leuk: je kunt eens onge geneerd bij mensen binnen kij ken en je kan ineens naast men sen komen te zitten die je alleen nog maar van gezicht kent. Kaar ten kosten vijf euro per stuk. Re serveren kan via de website www.concertbijdeburen.nl of: concert-buren@zeelandnet.nl GOES - Op zoek naar een schone wc. Het valt niet altijd mee voor leerlingen van de middelbare scholen in Goes. Vooral aan het einde van de schooldag (Calvijn College) of in het oude gedeelte (Pontes, locatie Van Dusseldorp- straat) kost het wat moeite een schone pot te vinden. De scholie ren houden dan liever hun be hoefte op totdat ze thuis zijn. Rector Leo de Kraker van de Pon tes Groep geeft zijn leerlingen ge lijk in hun beleving. „We laten al le toiletten weliswaar drie keer per dag schoonmaken maar de wc's in het oude gedeelte van de school aan de Van Dusseldorps- traat zijn oud en versleten. We hunkeren naar de verhuizing naar de nieuwbouw in 2014. We zuch ten gewoon tot het einde van de ze periode." Pontes, Ostrea en Calvijn hebben een contract met een schoon maakbedrijf op basis van een Eu ropese aanbesteding. „De scholen bepalen echter zelfstandig wat en hoe vaak wordt schoongemaakt", zegt Jacco van Dalen, facilitair staf medewerker van het Calvijn Col lege. „Bij ons worden de toiletten dagelijks een keer schoonge maakt. )e moet er wel kort op zit ten want het komt wel eens voor dat een toiletgroep niet is gerei nigd. En dan zitten de leerlingen die dag met een vies toilet. En ze kunnen ook niet verwachten dat de toiletten aan het einde van de dag nog brandschoon zijn." Het schoonmaakbedrijf krijgt op het Ostrea Lyceum dagelijks twin tig minuten per toiletgroep. Een lokaal moet binnen een kwartier schoon zijn, zegt conciërge Tarik. „Vroeger was er vast schoonmaak personeel die de toiletbrillen, kra nen en lichtknopjes ook overdag nog een keer schoonmaakte maar dat gebeurt niet meer. We krijgen Kinderen van asielzoekers kregen eerst les in lokalen van de Tweern in Goes-West. Die ruimtes heb ben inmiddels een andere bestem ming. „En wij hebben in Goes- Noord veel ervaring met kinderen met een anderstalige achter grond", zegt Ad Vis van de Alpha Scholengroep. De kinderen die nog niet zo goed Nederlands spreken, gaan eerst een tijdje naar een aparte klas. Die klas komt op de Tweemaster. Als ze de taal spreken, kunnen ze doorstromen naar een reguliere klas op de Tweemaster (open baar), 't Noorderlicht (protes tants, Alpha) of de Holtkamp- school (katholiek), die alledrie in de Brede School in de wijk zitten. Op dit moment wonen er onge veer dertig kinderen in de basis schoolleeftijd op het asielzoekers centrum. Dat aantal gaat stijgen omdat het centrum van karakter verandert. Het AZC wordt een zo genaamde 'gezinslocatie'; dat houdt in dat er gezinnen wonen die uitgeproduceerd zijn en terug moeten naar hun eigen land. Asielzoekers met jonge kinderen mogen echter niet worden uitge zet: dat gebeurt als de kinderen al lemaal achttien jaar oud zijn. Het voortgezet onderwijs voor asielzoekerskinderen die nog geen Nederlands spreken, blijft in Middelburg. SCHOLEN KRIJGEN BUDGET VOOR SCHOONMAAK WISSENKERKE - Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Veere worden voortaan direct betrok ken bij het overleg van Rijkswater staat en Waterschap Scheldestro- men als er gevaar dreigt voor de dijken en de Oosterscheldekering. Die afspraak hebben de gemeen ten gemaakt met Johan Jacobs, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat Zee en Delta, waar Zeeland onder valt. Dat meldde burgemeester Henny van Kooten donderdag de ge meenteraad Noord-Beveland op vragen van VVD-fractievoorzitter Dirk Hage. Rijkswaterstaat en het waterschap monitoren de Ooster- scheldedijken nog steeds sinds de diensten gewaar werden van on verwachte grote diepten die soms op korte afstand van de Ooster- scheldedijken zijn ontstaan door de waterstromen door de aanleg van de kering. Nieuw is dat de twee diensten hun bevindingen nu ook naast elkaar leggen, zei Van Kooten. „Dat is een goede zaak." In de raadsvergadering van don derdag 26 september komt Rijks waterstaat aan de gemeenteraad uitleggen wat er aan de hand is ge weest in de Oosterschelde, welke maatregelen zijn getroffen en wat er staat te gebeuren. Over de publieke waarschuwing die de bouwers van de Pijlerdam recent gaven over weglekkende waterbouwkundige kennis in de huidige organisatie van Rijkswa terstaat zei burgemeester Van Kooten dat het volgens hem gaat om een verschil in opvattingen over bodembehandeling en over nieuwe inzichten die daarom trent zijn ontstaan. De gemeenteraad van Noord-Be veland uitte eerder verontrusting over de risico's van wegschuiven de dijken door de nieuwe diepten in de Oosterschelde. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland gaat niet actief controleren of mensen die een huis als tweede woning hebben, dat illegaal verhuren aan derden. Dat kost te veel geld, zei wethou der Adrie van der Maas donder dag tijdens de gemeenteraadsver gadering. De gemeente gaat enkel controle ren als er signalen zijn dat een tweede woning als vakantiehuis verhuurd wordt. „Daarbij ver wachten wij dat u het ons laat we ten als u dergelijke signalen op vangt", voegde Van der Maas de gemeenteraad toe. De gemeente raad Noord-Beveland staat sinds het voorjaar toe dat woningen in alle Noord-Bevelandse dorpen worden gebruikt als 'deeltijdwo- ning'. Eigenaren hoeven er niet het hele jaar te verblijven. Verhuren aan anderen mag echter niet. Voor het deeltijdgebruik van een huis moet wel vergunning wor den aangevraagd. Dat is tot nu toe zes keer gebeurd, zei Van der Maas. VVD-fractievoorzitter Dirk Hage uitte zorgen over het feit dat makelaars huizen aanprijzen bij potentiële kopers als tweede wo ning. I Leerlingen zoeken schone wc op school door Frank van Cooten door Nadia Berkelder KLOETINGE - Een pianoconcert bij de buurman, singer-songwriters tussen de schuifdeuren van een woonhuis: tijdens het Concert bij de Buren in Kloetinge kan het. Het minifestival wordt volgende week zaterdag voor de derde keer gehou den. De drie scholen Pon tes, Ostrea en Calvijn hebben een contract met een schoonmaak bedrijf. Middelbare scholen krijgen op grond van het Bekostigingsstelsel voor Materiële instandhouding (de zogenaamde Londonormen) een budget voor schoonmaak. Dit budget is gebaseerd op een standaard schoonmaakschema en afhankelijk van het leerlingenaan tal. De school is verder vrij om het schoonmaken naar eigen inzicht te organiseren. Volgens de GGD Zeeland is met name het schoonmaken van de toi letten van belang. De toiletten moeten minimaal een maal per dag worden gereinigd en daarbij mogen trekker of door- spoelknop, deurklink en lichtknop je niet worden vergeten. door Nadia Berkelder GOES - Kinderen die in het asielzoe kerscentrum in Goes wonen, gaan vanaf oktober naar de basissschool in de wijk de Goese Polder. Naar verwachting volgen er straks zeven tig tot tachtig leerlingen basison derwijs. door Claudia Sondervan door Claudia Sondervan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 96