Een grasaar kent maar één weg: recht vooruit Omroep Tholen in het nauw door bezuiniging ^euwse NazomerSale 35-64°/° Kp.RjftllN-G Palladio SCHOUWEN-DUIVELAND 23 Middelbare scholen in Goes laten toiletten poetsen door externe bedrijven; Pieter Zeeman zet nog wel eigen personeel in. Zeehondjes krijgen iets later dan gepland gezelschap op bijna alle showuom^S v' ro GOES - Op zoek naar een schone wc. Het valt niet altijd mee voor leerlingen van de middelbare scholen in Goes. Vooral aan het einde van de schooldag (Calvijn College) of in het oude gedeelte (Pontes, locatie Van Dusseldorps- traat) kost het wat moeite een schone pot te vinden. De scholie ren houden dan liever hun be hoefte op totdat ze thuis zijn. Rector Leo de Kraker van de Pon tes Groep geeft zijn leerlingen ge lijk in hun beleving. „We laten al le toiletten weliswaar drie keer per dag schoonmaken maar de wc's in het oude gedeelte van de school aan de Van Dusseldorp- straat zijn oud en versleten. We hunkeren naar de verhuizing naar de nieuwbouw in 2014. We zuch ten gewoon tot het einde van de ze periode." Pontes, Ostrea en Calvijn hebben een contract met een schoon maakbedrijf op basis van een Eur- pese aanbesteding. „De scholen bepalen echter zelfstandig wat en hoe vaak wordt schoongemaakt", zegt Jacco van Dalen, van het Cal vijn College. „Bij ons worden de toiletten dagelijks een keer schoongemaakt. Je moet er wel kort op- zitten want het komt wel eens voor dat een toiletgroep niet is gereinigd. En dan zitten de leer lingen die dag met een vies toilet. En ze kunnen ook niet verwach ten dat de wc's aan het einde van de dag nog brandschoon zijn." Het schoonmaakbedrijf krijgt op het Ostrea Lyceum dagelijks twin tig minuten per toiletgroep. Een lokaal moet binnen een kwartier schoon zijn, zegt conciërge Tarik. „Vroeger was er vast schoonmaak personeel dat de toiletbrillen, kra nen en lichtknopjes ook overdag nog een keer schoonmaakte maar dat gebeurt niet meer. We krijgen overigens geen klachten van onze leerlingen" Het vaste schoonmaakpersoneel heeft op de meeste scholen plaats gemaakt voor externe schoon maakbedrijven die op basis van een urencontract worden betaald. Alleen Pontes heeft op de locaties Bergweg en Zierikzee nog vast schoonmaakpersoneel in dienst. De Kraker benadrukt dat leerlin gen ook een eigen verantwoorde lijkheid hebben. Leerlingen van scholen in Duitsland krijgen een chipkaart waarmee het toiletbe- zoek wordt geregistreerd. De drie Goese scholen vinden een derge lijk registratiesysteem vooralsnog geen optie. „We hebben nog al tijd met privacy te maken en wie gaat het allemaal controleren", zegt Van Dalen van het Calvijn. De Kraker van Pontes denkt er net zo over. „We moeten ook niet te bureaucratisch worden." RENESSE - Het gaat nog een paar maandjes duren voordat het vijf tal zeehonden in Renesse com pleet is. De gemeente en stichting Renesse kondigden in juli aan dat dankzij de gift van een anonieme Renessenaar nog deze zomer vijf beelden van de dieren de straten van het dorp zouden gaan sieren. Twee ervan zijn onlangs ge plaatst, een houten exemplaar op de rotonde bij Helder en één van leisteen op de Korte Reke, bij het Chinese restaurant. Volgens Dick Kooman van de Stichting Renesse laten de andere drie houten zee honden nog even op zich wach ten. De kunstenaar, die eveneens anoniem wil blijven, heeft ze in oktober of november af. Een grasaar is een tenen krommend plantje. Let terlijk. Want een hond die zo'n vervelende grasspriet tussen zijn tenen krijgt, krijgt daar bijna al tijd een abces. Vooral op plaatsen waar het gras net is gemaaid, lopen honden ver hoogd risico om een grasaar op te lopen, vertelt dierenarts Johan de Vos. „In Terneuzen is de zeedijk een beruchte plek. De grasaar is een relatief onbekend fenomeen, waardoor baasjes vaak te laat naar de dierenarts gaan. Meer dan eens heeft een hond dan al een flinke onsteking." Grasaren hebben een scherpe punt aan de voorkant en aan de achterkant kleine weerhaakjes. Hierdoor kunnen ze makkelijk aan de vacht van een hond hech ten. Loslaten is geen optie meer, daar zorgen de weerhaakjes voor. En dus kan het plantje maar een kant op: vooruit, de hond in. „Wij noemden de grasaar vroeger altijd mouwkruipertjes. Dan gooiden we bij wijze van grap zo'n plantje in iemands kraag, zodat het in zijn nek begon te kriebelen. On schuldig natuurlijk, maar bij hon den kan het plantje echt vervelen de dingen veroorzaken. Het kan helemaal onderhuids kruipen. Tot in de longen aan toe. Hoe dieper, hoe erger", aldus De Vos. Het gros van de grasaarpatiënten krijgt last van een abces tussen de tenen. „Het plantje kan er uit zwe ren, maar mét antiobiotica en ba den in Biotex. Soms is een vrij langdurige behandeling nodig." Tussen de tenen kan een grasaar bij elk hondenras voorkomen, maar langharige honden lopen nog een extra risico. Het plantje kan via de vacht ook zo in hun (hangende) oren terechtkomen. Met een flinke oorontsteking tot gevolg. De Vos: „Ik heb zelfs geval len gezien, waarbij de grasaar dwars door het trommelvlies stak. Ze kruipen namelijk steeds maar verder. En terug is echt geen op tie." Ook komt het voor dat grasaren worden ingeslikt en in de hals blij ven steken of via een neusope- ning naar binnen kruipen en daar veel ellende geven. De Vos heeft maar één remedie om de aar de baas te blijven: „Let op waar je je hond uitlaat. Pas op voor gemaai de velden en slootkanten met hoog, wild gras. En controleer vooral bij langharige honden de vacht na een uitlaatbeurt op zo'n terrein." Ondanks een brandbrief van de omroep besloot de gemeenteraad donderdag de subsidie in het ka der van de bezuinigingen met ruim vierduizend euro te verla gen naar negenduizend euro per jaar. Volgens Hoogvliet wordt het nu een hels karwei om de begro ting rond te krijgen. Ondanks de slechte markt gaat de omroep toch proberen meer adverten tie-inkomsten te genereren. Ver der wil de lokale omroep meer geld gaan vragen voor het uitzen den van gemeentelijke evenemen ten. Ook voor de doorgifte van de raadsvergadering wil de omroep in de toekomst geld zien. „Anders stoppen we daarmee", aldus de voorzitter. De omroep beraadt zich nog over stappen tegen het besluit. „Er zijn wellicht mogelijk heden", aldus Hoogvliet. „Een rechter heeft ooit uitgesproken dat een gemeente de lokale om roep op een minimumniveau in stand moet houden." buitenmeubelen buitenverlichtin Tuinbanken, Tuintafels, Parasols. Buitenkeukens Loungemeubelen Diningstoelen Etcetera. 4, ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2013 Leerlingen treffen vaak vieze wc aan door Frank van Cooten Honden lopen grasaren vaak op tussen hun tenen, met een abces als ge volg. door Raymond de Frel door Joeri Wisse I Eén van de twee zeehonden ligt op de Korte Reke. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam THOLEN - Omroep Tholen wil dat de gemeente in de toekomst gaat betalen voor het live-uitzenden van raadsvergaderingen. Dat zegt voorzitter Adri Hoogvliet in reactie op de verlaging van de subsidie. Schouwersweg 7 Heinkenszand 2158

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89