cersie verwijl rond faillissement Welzijnshuis i* 9 s>§ Verkeershinder op N59 door werk aan kruising I I I I I 20 SCHOUWEN-DUIVELAND SCHOUWSE SCHATKAMER Conny wil naar de bioscoop zonnebloem.nl/ikgamee Omvangrijke verzameling schelpen, slakkenhuizen, vogels en etnografica is verborgen schat in Plan Tureluur. 66 Kijk nu toch hoe krank zinnig, hoe fantastisch de wereld in elkaar zit Van Burg is kandidaat wethouder LSD EP Alert! noemt het 'een politieke blunder' dat B en W de raad niet hebben ingelicht, terwijl zij al ge ruime tijd wisten dat het niet goed ging met het Welzijnshuis. „In dit geval had het college de raad om richting moeten vragen en daar naar moeten handelen, ook al is dat formeel niet noodza kelijk." Nu is een onomkeerbaar proces in gang .gezet en staat de raad met de mond vol tanden, meent fractievoorzitter Jos Beije. „Kan het bijvoorbeeld zo zijn dat we te veel bevoegdheden hebben gemandateerd aan het college? Kan het bijvoorbeeld zo zijn dat het college op zijn beurt te veel bevoegdheden heeft gedelegeerd aan de organisatie? We gaan op zoek naar de antwoorden, want dit voelt gewoon niet goed. Het raakt de kern van ons bestuur", al dus Beije. Raadsgriffier Teun van Oostenbrugge kwam vrijdag na mens het overleg van fractievoor zitters met een verklaring. Op ver zoek van alle partijen wordt in een openbare vergadering gedis cussieerd over de voortzetting van de welzijnstaken door de ge meente en over de vraag in hoe verre de gemeente verantwoorde lijk is voor het faillissement van het Welzijnshuis. Omdat in een raadsvergadering burgers niet mo gen meespreken, wordt vooraf gaand een commissievergadering gehouden, waarin wel spreek recht is geregeld. Het zou dus gaan om een extra raads- en com missievergadering op korte ter mijn. Lukt het niet de raad tijdig bijeen te krijgen, dan wordt het Welzijnshuis besproken tijdens de reguliere raadsvergadering op donderdag 26 september. Naast de Belastingdienst en be drijfsvereniging heeft de gemeen te een vordering van twee ton op het Welzijnshuis. Bestuurslid Ada Overwater van 'Made in Zeeland' - een project ter bevordering van .duurzaamheid - meldde donder dagavond dat haar stichting nog 18.000 euro tegoed heeft van het failliete welzijnswerk. MORIAANSHOOFD - Als Willem Backhuys uit Moriaanshoofd over parende slakken praat, schetst hij een levendig beeld van kleine Cu pido's die liefdespijlen op elkaar afschieten. De bioloog en histori cus die, met zijn vrouw Anke, sinds drie jaar de Frieslandhoeve in Plan Tureluur bewoont, heeft de gave om gortdroge feiten op smakelijke wijze te presenteren. Uit de Schouwse Schatkamer, een tot de nok toe gevulde schuur met objecten die hij in de loop van zijn leven heeft verzameld, ben je dan ook niet snel weg. Backhuys Biologisch Centrum heet zijn natuurmuseum officieel. De naam Schouwse Schatkamer, een bedenksel van een verslagge ver van Ons Eiland, past volgens het echtpaar Backhuys beter. In de voormalige modelboerderij staat een ongekend grote verzame ling schelpen, slakkenhuizen, vo gels en andere biologische voor werpen en etnografica uitgestald. De verscheidenheid aan vormen alleen al is de moeite van een be zoekje waard, maar Backhuys weet daar ook nog boeiende ver halen bij te vertellen. „Ik ben echt een onderwijsman en wil graag kennis doorgeven. Dan kun je al les wel in een kluis stoppen - en als ik omval onze kinderen alles in de klikobak -, maar dat vind ik zonde. Hier kunnen kinderen rondkijken, dingen aanraken, voe len en wegen. Je ziet kinderen daarvan genieten", stelt hij vast. Ook bij Backhuys zelf laaide de verzameldrift al op jonge leeftijd op. „Het begon met een nijlpaar denschedel op de lagere school. De hoofdmeester ruimde zijn zol der op en vroeg of iemand de schedel wilde hebben." Dat eerste stuk heeft Backhuys nog altijd in bezit, maar er kwam door de ja ren heen van alles en nog wat bij. Voor biologische expedities trok hij de wereld over en kwam, getui ge zijn collectie, nooit met lege koffers thuis. Zijn wens de verza meling - nu hij in Zeeland woont - verder uit te breiden met Zeeuw se en Schouwse objecten verraadt zijn brede belangstelling. „Ik vind het leuk om er zelf van te genie ten, maar wil het ook graag alle maal overdragen. Anders zou het egoïstisch zijn." De kiem voor zijn passie voor de natuur werd door Backhuys' vader gelegd. Die kende alle vogeltjes aan de zang. „En als ik dan opkeek, vlogen ze weg. Daar werd ik zo depressief van dat ik naar de grond ging sta ren. Zo heb ik dus de slak ont dekt." Hij wijdde zijn promotieon derzoek aan dat dier, maar liet zich door nog veel meer om hem heen raken. „Wat ik het liefst aan anderen wil meegeven, is verwon dering. Kijk nu toch hoe krankzin nig, hoe fantastisch de wereld in elkaar zit." Dus wijst hij en pas sant op een bloem die net opge bloeid is uit een foeilelijke knol en op een slechtvalk die een troepje kluten over het water in zijn - in Plan Threluur'gelegen - achtertuin jaagt. Het onderwerp doet er namelijk niet toe. „Je kunt ieder vak leuk maken." Zonder elkaar is iedereen alleen. DE ZONNEBLOEM ZIERIKZEE - Mocht Leefbaar Schou- wen-Duiveland (LSD) na de raads verkiezingen van maart 2014 in de coalitie komen, dan schuift de partij Jacqueline van Burg (49) naar voren als kandidaat wethou der. LSD gaat de verkiezingen in met raadslid Robbert Lievense (20) als lijsttrekker. Van Burg staat op nummer 2 en op 3 staat oud-PvdA-raadslid Floor Fontein (67). Joyce Evers - den Haan (48), Fred Kramer (44) en Guusje Poot (53) nemen respec tievelijk de 4de, 5de en 6de plaats in. Huidig wethouder Wim Stou ten (66) stelt zich niet meer be schikbaar. In opdracht van projectbureau Zeeweringen brengt een aanne mer de kruising met de Klerks- weg terug in oude staat. De afslag in de buurt van het woonwagen kamp is eerder dit jaar voorzien van betonplaten in de bocht. Dit om te voorkomen dat de zware vrachtwagens die met materialen naar de Oosterscheldedijk reden, de weg en de berm ter plaatse stuk zouden rijden. Nu de werk zaamheden aan het noordelijk deel van het dijktraject achter de rug zijn, is deze transportroute ko men te vervallen. Tijdens de werkzaamheden kan het verkeer geen gebruikmaken van de afslag naar de Klerksweg. Ook het doorgaand verkeer op de N59 ondervindt hinder. Om het werk uit te voeren moet een rijstrook worden afgesloten en wordt het verkeer met een tijde lijk stoplicht geregeld. Afhankelijk van het weer kan het werk ook nog op andere dagen ~r worden uitgevoerd. Schatkamer van door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Oppositiepartij Alert! is de eerste die de wapens trekt aan gaande het faillissement van het Welzijnshuis. Andere partijen hou den hun kruit droog, al wordt in de wandelgangen al gespeculeerd over wanneer het mis ging en wie daarvoor verantwoordelijk is. door Esme Soesman Willem Backhuys, bioloog ClAJfcit"! Nationale Vereniging I De nijlpaardschedel waar het ooit allemaal mee begon. I Eén van de kasten waarin schelpen en slakkenhuizen liggen. I Voorbeeld van handgetekende pla ten uit de boekencollectie. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Automobilisten die van de rijksweg N59 gebruikmaken, moeten woensdag 18 en donder dag 19 september rekening hou den met enige verkeershinder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 86