kijktip Het verhaal van de Spice Girls 2AfEftDAÉ, 21.00 UUR <g> Hij was als student 'best braaf, met een oorbelletje als meest rebelse daad. De studenten die vragen stellen in College tour, dat is wel andere koek, zegt presentator Twan Huys. „De gêne is totaal verdwenen." Actrice Susan Sarandon in tra nen, Richard Gere die een aanwezige studente vol op de mond zoent. Crimineel Willem Holleeder die onom wonden toegeeft dat zijn le ven is mislukt en Sting die één van zijn hits met een studente ver tolkt. Het programma College tour, waarin presentator én studenten toonaangevende gasten het hemd van het lijf vragen, blijft zowel kijkers als gasten verbazen en inspi reren, stelt bedenker Twan Huys. Reden genoeg veertien interviews in een boek te bundelen. Dertien meesters en één cri mineel, gelanceerd rond de start van de nieuwe reeks, bevat de interviews die Huys het meest raakten. „Televisie is een vluchtig medium, al kun je programma's te rugkijken. We hadden zoveel gasten die je niet meer snel terugziet in Nederland, dat het jammer is als al die gesprekken in een digitaal archief worden weggestopt." In het boek staan interviews met onder an deren Sting, Desmond Tlitu en het vooraf zo omstreden vraaggesprek met Willem Holleeder. Op Huys' verzoek zijn fragmen ten uit de uitzending in de digitale versie van het boek in de tekst verwerkt. „Je leest het op je e-reader of iPad en kunt de frag menten tijdens het lezen oproepen." Zo ook het gesprek dat hem 'vier dagen door Amsterdam deed stuiteren'. „Het in terview met actrice Whoopi Goldberg was wel het meest inspirerende dat ik ooit heb gedaan", blikt hij terug. En niet alleen door de licht-autistische jongen die volkomen onverwacht opstond en haar vertelde dat zij zijn leven heeft veranderd. Het moment werd een kleine You T\ibe-hit. Huys: „Alles wat Whoopi zei, was to the point en leidde tot een antwoord met een goed advies voor de studenten, zonder moralistisch te zijn. De hele zaal was electrified. Het leuke was dat zij net zo enthousiast was: ze wil een Amerikaanse versie van het programma gaan maken." Wat College tour zo bijzonder maakt? „Aan vankelijk leek het me gewoon leuk al die bijzondere mensen te spreken. Maar na ze ven jaar kan ik wel zeggen dat het vooral de bijzondere wisselwerking is met de energie en het enthousiasme van de stu denten in de zaal. Bij de start van het pro gramma ontbrak het studenten nog wei eens aan moed om gasten tegemoet te tre den. Die gêne is nu totaal verdwenen." Huys was in zijn studententijd op de Til- burgse School voor de Journalistiek 'rede lijk braaf, zegt hij. Afkomstig uit het Lim burgse dorp Horst, zocht hij in zijn jeugd naarstig naar voorbeelden, naar verhalen van mensen die de wereld hadden gezien. „Ik had lichtelijk het gevoel dat ik gevan gen zat onder de rivieren." Zijn eerste journalistieke reis bracht hem, als stagiair bij de Limburgse regionale om roep, naar Benidorm. Daar mocht hij repor tages maken over Limburgse toeristen en ondernemers in het vakantieparadijs. Op de opleiding bleven de bijeenkomsten op school met vooraanstaande mensen uit het vak hem bij: Jan Blokker, Ischa Meijer, Mar tin van Amerongen. De andere inspiratie bron die aan de basis lag van College tour, waren de townhall meetings die hij mee maakte in de tijd dat hij als correspondent in de VS de presidentscampagnes volgde. Presidentskandidaten gaan dan in debat met een zaal vol burgers. „Die bijeenkom sten waren vaak ontzettend inspirerend." Na alle prominente gasten die er al waren, staat Oprah Winfrey hoog op zijn wensen- lijstje. Als opwarmertje liet de redactie al eens tweeduizend oranje tulpen bij haar woning bezorgen. Onlangs in Rome be sloot Huys te gaan broeden op een strate gie die de paus ooit in College tour moet brengen. Het programma groeit wat hem betreft uit tot een soort opleidingsinstituut voor jon ge journalisten. Op dat vlak heeft hij het zelfde probleem als zijn recente gast Frank de Boer. „We werken alleen met jonge mensen, de jongste redacteur is 20. Het pro bleem is dat dagelijkse shows als Pauw Witteman en De wereld draait door onze re dactieleden wegplukken." Als coach van de nieuwe lichting collega's is hij zelf ook nog min of meer 'in opleiding'. „Ik ben ex treem ongeduldig, al heb ik de illusie dat het beter gaat. Mijn vader was leraar, hij is juist enorm geduldig. Wat dat betreft, kan ik zeker nog het een en ander leren." door Monique Brandt Twan Huys hoopt de paus en Oprah Winfrey te strikken voor College tour. foto Roy Borghouts Inspirerende voorbeelden Dertien meesters en één crimi neel. Uitgeverij Het Spectrum, 17,50 euro. College Tour. Elke vrijdag, Nederland 3, 20.40 uur. reageren? W media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73