VN-chef haalt uit naar Assad Vraag is hoe lang Vladimir Poetin van succes kan genieten Jemenitische vrouw van 18 jaar is 6 BUITENLAND VERKRACHTING IN BUS Lage sociale status van daders verkrachting in bus speelde mogelijk rol bij vonnis doodstraf. W Ban verwacht dat inspecteurs van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) zullen bevestigen dat in augustus gifgas is gebruikt bij aanvallen op buitenwijken van de Syrische hoofdstad Damascus. De uithaal van Ban naar de rege- ring-Assad komt op dezelfde dag dat het OPCW een brief van de Syrische minister van Buitenland se Zaken heeft ontvangen. Daarin schrijft minister Walid al-Moua- lem dat zijn land wil toetreden tot de organisatie. Daarmee onder werpt Syrië zich aan een ver plicht systeem van controle op en vernietiging van zijn arsenaal aan chemische wapens. De Verenigde Staten en Israël vin den dit niet genoeg en willen dat de regering van Syrië ook instemt met een internationale controle op haar nucleaire activiteiten. Is raël en de VS deden die oproep donderdag tijdens een bijeen komst van het Internationaal Atoomenergie Agentschap. Human Rights Watch (HRW) maakte gisteren bekend dat het re gime in Damascus begin mei dit jaar vermoedelijk 248 mensen- standrechtelijk heeft geëxecu teerd in de plaatsen al-Bayda en Baniyas. NIJMEGEN - Vladimir Poetin wan delde deze week doodleuk het to neel op om zichzelf een promi nentere rol te geven in de voorstel ling die Syrië heet. Voorheen had hij vanuit de coulissen eigenlijk al leen maar njet geroepen en Assad de hand boven het hoofd gehou den. Nu richtte hij zich recht streeks tot het Amerikaanse volk met een ingezonden briefin The Washington Post waarin hij de VS in de hoek zette. Wat wil Poetin eigenlijk met zijn optreden in de kwestie rond bondgenoot Bashar al-Assad? Hoe serieus is zijn vierstappenplan, wat wint hij ermee en is de presi dent van man aan de zijlijn in eens veranderd in een serieuze top-schaker? Poetins finest hour afgelopen week kan niet los gezien worden van Amerikaans gestuntel. President Obama die zegt dat het gebruik van chemische wapens een rode lijn is, het Amerikaanse voorne men tot een gang buiten de VN om, het niet goed inschatten hoe veel steun bondgenoten zouden kunnen geven, een president en een minister van Buitenlandse Za ken die verschillende signalen af geven. En dan ook nog de weife lende houding over wel of niet op treden, waarvan het verzoek aan het Congres om in te stemmen met een aanval getuigt. Enerzijds is dat een voorbeeld van democra tisch handelen, anderzijds een te ken van slapheid. Bij de actie te gen Libië in 2011 vroeg Obama geen toestemming. Evenzogoed is het buitengewoon knap van Poetin dat hij de Ameri kaanse blunders weet te benutten voor Russisch succes. De opluch ting in het Witte Huis over Poe tins voorstel om Syrië gecontro- leerd zijn chemische wapens te la ten afstaan, moet groot zijn ge weest. Maar de prijs die daarvoor op de korte termijn moet worden betaald is hoog. Ten eerste weet iedereen dat for the time being Oba ma en Kerry de tweede viool spe len. En Vladimir Poetin, hun te genhanger met despotische trek jes, viert een comeback. Poetins voorsprong is op dit mo ment overduidelijk. Hij redde zijn junior-partner Assad voorlopig van de ondergang, gaf Rusland een voorname rol bij het vervolg van de Syrië-kwestie, bezorgde Amerika een blauw oog en wierp zichzelf op als vredestichter. Min der mooie kanten van hem, het opsluiten van politieke tegenstan ders en het aanwakkeren van ho mofoob geweld, verdwijnen naar de achtergrond. De president blaakt nu van het zelfvertrouwen. Poetin wil dat Rusland weer een supermacht wordt. En uiteraard is hij zelf het geschiktst om de potentaat van die supermacht te zijn. De vraag is nu: kan hij de held blijven spe len. Chemische wapens zijn niet zomaar opgeruimd. Wat als een gekke generaal van Assad ze op nieuw inzet? Dan ontploft de si gaar van zelfgenoegzaamheid als nog in het gezicht van Poetin, want dan kan Washington het (te rechte) verwijt uiten dat de Rus sen hun best niet doen. Waar Poetin het ijzer smeedde toen het heet was, kunnen Kerry en Obama dat straks ook. Gaat de operatie in Syrië mis, dan luidt de conclusie in Washington: we heb ben het geprobeerd, maar het hielp niet. Action NEW DELHI - Met luid gejuich werd gisteren in de Indiase hoofd stad New Delhi het vonnis ont vangen in de zaak van de ver krachting van een vrouw in een bus. De vier overgebleven ver dachten kregen de doodstraf. „Ge rechtigdheid!", zegt India. Als de daders wat hoger op de sociale lad der hadden gestaan, was de kans op een andere oordeel groot ge weest. Sinds de gewelddadige verkrach ting van de 23-jarige Indiase stu dente in december vorig jaar roe pen demonstranten om de strop. De ouders van het slachtoffer heb ben steeds om de doodstraf ge vraagd en hebben het gevoel dat het recht heeft gezegevierd. Eer der kreeg de enige minderjarige verdachte drie jaar jeugddetentie opgelegd. Te weinig, vonden de ouders. Ook hij verdiende de strop. De bestuurder van de bus pleegde zelfmoord voor het pro ces begonnen was. Ik zag in mijn tijd bij de rechtbank alleen documenten voorbij komen met daarop 'koelie' Volgens de advocaat van twee van de verdachten, A. P. Singh, waren zijn cliënten lang voor de uit spraak van het vonnis al veroor deeld tot de strop door de publie ke opinie. Deze week deed minis ter van Binnenlandse Zaken Shin- de daar nog een schepje bovenop door te zeggen dat de doodstraf verzekerd was in deze zaak. Tot grote woede van Singh. „Als er hierna geen enkele vrouw in In dia meer verkracht wordt ga ik niet in beroep", zei hij, verwij zend naar het idee dat de dood straf toekomstige daders af schrikt. „In tijden als deze waarin misda den tegen vrouwen steeds vaker voorkomen, kunnen we dit soort buitensporige gewelddadige mis drijven niet onbestraft laten", zei rechter Yogesh Khanna gisteren bij het voorlezen van het vonnis. En daarmee beantwoordde hij de vraag of deze misdaad in de cate gorie van uitzonderlijk bijzonde re delicten valt. Alleen dan kan volgens het Indiase rechtssysteem de doodstraf opgelegd worden. In diase rechters komen circa 130 keer per jaar tot deze conclusie. De uitspraak wordt bij een hoger hof vaak omgezet in een levens- SANAA - Afgelopen week werd het verhaal de wereld ingestuurd van de dood van een 8-jarig bruidje uit Jemen. Al snel werd dit van di verse kanten weer ontkend. Waar of niet, het is een feit dat veel meisjes in Jemen jong trouwen - al is 8 jaar echt een uitzondering. Fatma, in de 40, moeder van vijf, en al drie keer oma, was 15 toen zij zelf trouwde. „Mijn man kwam om mijn hand vragen en dus trouwden we", zegt ze nuch ter. „Bij mijn eigen dochters ging dat net zo. Hoe vroeger ze trou wen, hoe minder kans er is dat ze iets fout doen waardoor ze de kans op een huwelijk verspelen." Fatma verwoordt hiermee de op vatting die door het overgrote deel van de Jemenieten gedeeld wordt. Naar schatting trouwt 14 procent van de Jemenitische meisjes voor hun 15e. En ongeveer de helft voor hun 18e. Dit leidt volgens ac tivisten onder meer tot gezond heidsproblemen en een leerach- terstand. Eenmaal getrouwd gaan de meesten niet meer naar school. Zij willen een wet die de huwbare leeftijd naar 18 jaar ver hoogd. Het is echter de vraag of hiervoor voldoende draagvlak is. Ruim 70 procent van de Jemenie ten woont op het platteland en heeft slechts toegang tot lager on derwijs. Domweg omdat er te wei nig middelbare scholen zijn. Bo vendien vinden veel Jemenieten dat als de kinderen kunnen lezen en schrijven en een goed stuk ko ran uit het hoofd kennen, ze wel genoeg hebben geleerd. Voor het hoeden van schapen is immers niet veel opleiding nodig. En het levensdoel van een meisje is het huishouden draaiende houden en kinderen opvoeden. Dus zodra ze daar klaar voor is, is er geen reden om een huwelijk uit te stellen. Hoe vroeger ze trouwen, hoe minder kans er is dat ze iets fout doen NEW YORK - Secretaris-generaal Ban Ki-moon van de Verenigde Na ties houdt de regering van de Syri sche president Bashar al-Assad ver antwoordelijk voor het plegen van veel misdaden tegen de menselijk heid. De VN-chef zei gisteren tij dens een vergadering van de VN in New York dat Assad hierover ver antwoording moet afleggen als de burgeroorlog in Syrië voorbij is. /syrie Het laatste nieuws over Syrië ANALYSE ROL POETIN door John Jas De sigaar van zelfgenoeg zaamheid kan nog in het gezicht van de president ontploffen Vreugde India door onze correspondent Devi Boerema Ex-rechter Prabha Sridevan van onze correspondent Sarah Reiziger Fatma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6