PARIJS REIZEN 21 4^ Pa">s KRA5.NL meer te zien op deze parel in de Seine. Op het lie de la Cité, in het hart van Parijs, wemelt het van toeris ten. Ze bekijken er de Notre-Dame, waarna ze het eiland vaak weer rap verlaten. Maar er is Het reisdoel is fle de la Cité, de lucht is blauw en we be sluiten te lopen. Beginnend bij de EifFeloren volgen we de Seine, stroomopwaarts, ïle de la Cité, een eiland, is het oudste stukje Parijs. Een groep vissers, verdwaald in de mist, legde er ooit aan. Ze noemden hun neder zetting Lutetia, oftewel: huis omringd door water. Dat was tweeëneenhalve eeuw voor Christus. Komend vanuit het westen lopen we via de eeuwenoude Pont Neuf het ïle de la Cité op. De meeste toeristen nemen de me tro naar het hart van het eiland en worden daar door de massa meegezogen naar de Notre-Dame. Ze zien nooit iets anders. Er is niets mis met deze kerk, vereeuwigd door Victor Hugo in zijn epische werk De klokkenluider van de Notre-Dame. Maar de westelijke helft van het eiland is interessan ter. Dit deel van Parijs werd ook op de kaart gezet door een schrijver. Georges Si- menon schreef liefst 75 politieromans over Inspecteur Maigret, wiens Commissariaat aan de Quai des Orfevres lag. Het ligt er nog steeds, op nummer 36. We vinden een tafeltje in de zon aan het fraaie Place Dauphine aan de westkant van het eiland. Le bar du caveau heeft één ober die achttien tafeltjes moet bijhouden. De koffie arriveert na een half uur, de reke ning na nog eens twee kwartier. Personeel is duur in Frankrijk. Vanaf Place Dauphine slenteren we achter enkele advocaten aan het Paleis van Justitie binnen. Een veiligheidsagent vraagt of we een mes bij ons hebben, maar checkt ver der niets. Dit gebouw, waarvan de eerste stenen werden gelegd in 996, heeft een nog rijkere geschiedenis dan de Notre-Da me. Het complex is vrij toegankelijk, behal ve de Saint Chapelle en de Conciergerie. Daarvoor moet 12,50 euro betaald worden. Het paleis is even indrukwekkend als het Louvre. Het was ooit een koninklijk paleis. Philippe Auguste was de eerste vorst die er ging wonen, in 1180. Maar het was Louis IX die er zijn stempel op drukte. Hij liet de Saint Chapelle bouwen, een gotische kerk van twee verdiepingen. Beneden baden de bedienden, de bovenetage was voor de ko ning, die zichzelf als opvolger van Christus zag. Tegenwoordig worden er regelmatig concerten gehouden. Het andere bijge bouw is de Conciergerie, tijdens de Franse Revolutie 'de wachtkamer van de dood'. Koningin Marie-Antoinette zat hier enkele maanden in een cel, alvorens zij haar hoofd verloor onder de guillotine. We verlaten het Paleis van Justitie via de majestueuze hoofdingang en zetten koers naar de Notre-Dame. Voor de kathedraal WAAR EN WAT wacht Jean Bustarret, die als vrijwilliger be zoekers rondleidt door de beroemde kathe draal. Bustarret meent dat deze kerk met de geschiedenis van Frankrijk is verweven. „De Notre-Dame zit in onze genen." De kathedraal bestaat dit jaar 850 jaar. Voor die gelegenheid liet het episcopaat nieuwe klokken maken, waarvan er een in Neder land werd gegoten. De oude waren vals, omdat ze van slecht brons waren gemaakt; gevolg van een haastklus een halve eeuw na de Franse revolutie van 1789. Voor de re volutionairen stond de Notre-Dame sym bool voor het reactionaire koningshuis. Ze stalen de klokken en verwijderden de 28 ge beeldhouwde koningen die over de drie monumentale poorten waakten. Met de installatie van nieuwe klokken - die een kopie zijn van de vorige, die op hun beurt weer een kopie waren van de al lereerste exemplaren - rijst de vraag wat er nog origineel is aan deze kathedraal. Bustar ret beent naar een pilaar en wijst op een symbool in het zandsteen: „Dit heeft de metselaar erin gebeiteld, acht eeuwen gele den. Het was zijn handtekening." Naast de kerk stuiten we op een soort stads wacht, die commentaar levert op de zak kenrollers. „De daders zijn Roma", zegt hij. „Hun voornaamste doelwit: Chinese toeris ten. Die hebben altijd veel baar geld op zak. Ze rollen de portemonnee, halen het geld eruit en gooien de rest in de Seine." Zigzaggend door de middeleeuwse straat jes komen we aan bij de Pont de l'Archevêché, die het eiland met de linker oever verbindt. Hier verdwijnt ook veel in het water. Tienduizenden geliefden beze gelden hier al hun eeuwige liefde door een slot aan de brug te hangen en de sleutel in de Seine te werpen. Candel is Amerikaan se, Brenda woont in Engeland. Als hun sleutel kopje onder is gegaan, zegt Brenda: „Dit is voor mij de meest romantische plek in de meest romantische stad ter wereld." 1 1 ^m^LOUis 1 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2013 Romantisch eiland in Parijs door Cees van Zweeden Het ïle de la Cité is het grootste eiland in de Seine in het hart van de Franse hoofdstad Parijs. Je bereikt het eiland te voet of per fiets via een van de vele bruggen of met de metro via halte Cité. De Notre-Dame is natuurlijk een niet te missen attractie bij een bezoek aan het eiland. Kijk voor meer informatie op www.notredamedeparis.fr Zin in een bezoek aan Parijs? Kijk op www.parisinfo.com of nl.franceguide.com voor informatie over bezienswaardigheden, vervoer en accommodaties. reageren? reizen@depersdienst.nl Notre Dame ILE LA CITÉ ft Arc de Triomphe Elffeltoren Boek nü één van onze scherpgeprijsde reizen Bienvenue a Paris! Breng een bezoek aan HOLIDAY INN MONTPARNASSE PASTEUR deze lichtstad die bekend staat om zijn Verblijf in dit 4-sterren hotel incl. onbijt op Eiffeltoren, het Louvre of de Notre ca. 3 km van de Eiffeltoren en het Louvre Dame Maak een wandeling langs de Place du Tertre en ga gezellig winkelen op de Champs-Élysées of bij le Marais Aankomstdata: van 21/9 t/m 21/12 Zie www.kras.nl/73636 Breng nu met uw (klein)kinderen een RADISSON BLU HOTEL bezoek aan Disneyland" Paris Geniet Verblijf in dit 4-sterren hotel inclusief onbijt van een paar magische dagen in beide en entreetickets tot beide Disney" Parken parken. Waar u ook gaat, de magie volgt Aankomstdata: 22/9 t/m 30/12 uw pad om u te blijven vermaken en 1 verbazen. Zie www.kras.nl/51358 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Prijzen ziin exclusief reservermeskosten en Calamitctenfonós 2- t/m 5-daagse autovakanties Frankrijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69