REIZEN 19 RONDREIZEN KRAS.NL plaats Limón is vochtig en heet. Hier zijn grote, internationale fruitbedrijven actief: Dole, Del Monte en de American Fruit Company. Wij komen terecht in de bananenstreek. Ik moet toege ven dat ik ook al weinig op heb met de banaan. Misschien is hij te 'gewoon', vaak ook te melig. Zit er wel iets gezonds in een ba naan? Geen idee, als ik de trosjes in de supermarkt zie liggen, ma ken ze op mij niet de indruk van een vitaminebom. Maar mis schien heb ik het mis. In elk ge val kunnen we in dit deel van Costa Rica niet om de banaan heen. Waar je ook kijkt, daar groeien ze. Duizenden vierkante kilometers bananenplantages en elke dag rijden we er doorheen. Mensen zie je nauwelijks en bana nen eigenlijk ook niet. De enor me trossen zijn verpakt in blau we plastic zakken. Wonderlijk, een zee van groen met zo'n regel matig patroon van blauwe streep jes. Waarom zou dat zijn? De mensen in deze streek leven van de bananen. Iedereen zit in de business. Plukkers, vervoer ders, wassers, inpakkers. Elke dag verzamel ik meer kennis. Zo leer ik dat de banaan het hele jaar door geoogst wordt. Is een tros van de boom gekapt, dan gaat die boom meteen weer nieuwe bana nen maken. Goed zo! De bananen- verwerking blijkt een zeer ouder wetse aangelegenheid. Noeste ar beiders snijden de trossen los en hangen die aan metalen lijnen. Via een middeleeuws aandoend katrollensysteem reizen de bana nen naar een verzamelplek waar ze opvallend intensief worden be handeld. Want wat je ook van ba nanen kunt zeggen, gezond kun nen ze bijna niet zijn. Overal waarschuwen borden voor de sproeivliegtuigjes die regelmatig over het land scheren. Doe de ra men van de auto dicht en mocht u op de brommer zitten, adem dan zo lang mogelijk niet in. Het vergif spuit met enige regel maat over de voorruit van onze jeep. Daarom zitten de bananen dus verpakt in die blauwe zak ken. Zodat de boom wel gif vangt, maar de banaan zo weinig mogelijk. Desondanks gaan de kromme jon gens eerst allemaal uitgebreid in bad voor ze worden ingepakt. Op elke plantage vind je zo'n was plaats waar tientallen Costa Rica- nen staan te boenen dat het een lieve lust is. De bananen zijn fel groen en dus nog lang niet rijp. Pas wanneer ze bij ons zijn aange komen zullen ze geel worden. Maar hoeveel gif zit er dan nog op. Of misschien wel belangrij ker, hoeveel is er eigenlijk in te rechtgekomen tijdens al die sproeivluchtjes? Is het wel ver trouwd zo'n ding te eten. Zelfs de duurzaam geteelde bananen wor den in grote waterbassins ontgift. Een opzichter staat wat schaap achtig te lachen, wanneer ik mijn verbazing erover uitspreek dat zelfs eco-bananen blijkbaar onbe trouwbaar zijn. Niet verder vertel len, is zijn verzoek. De banaan is nu eenmaal de enige bron van in komsten in dit deel van Costa Ri ca en daar mag geen negatief woord over gesproken worden. Anders volgt met zekerheid ont slag, daar kun je gif op innemen. Doe er je voordeel mee en ga juist nü. Het land heeft alles in huis voor een geweldige vakantie. De belangrijkste bezienswaardig heid Petra trekt, 200 jaar nadatde stad der Nabateeërs werd herontdekt, veel minder toeristen dan een aantal jaar geleden. De hoofdstad Amman is al sinds 3500 voor Christus bewoond. Oorspronkelijk ge bouwd op zeven heuvels, is de stad naar al le kanten uitgedijd. In het centrum van de stad zijn de overdekte markthallen, de soukhs, heel handig per koopwaar inge deeld. Vul je kruidenkast aan en neem bij voorbeeld het in Nederland moeilijk te vin den sumak of za'atar mee. Pal naast de markt ligt het Nymphaeum, de stadsfontein uit de tweede eeuw. Iets verderop het amfitheater dat plaats biedt aan zesduizend bezoekers. Voor een goed overzicht van de stad bezoek je het beste 's ochtends vroeg de Citadel, waar vooral de Tempel van Hercules indruk wekt. In stadswijk Abdoun, die je bereikt via de wonderschone Abdounbrug, zie je een heel ander Amman. Daar rijden talloze SUV's met donkere ramen door straten met imposante villa's. Als het huidige epi centrum van de wijk geldt de Taj Mali, een winkelcentrum waar alle grote merken hun luxe waren verkopen. Jordaniërs hou den van winkelcentra en lijken er hele da gen te kunnen slijten. Op de bovenste ver dieping zien we kinderrijke families die een tafeltje bezetten in een van de vele fast- foodrestaurants. Wij gaan liever eten bij Casper Gambini, een nabijgelegen res taurant met groot terras waar de beau mon de van Amman verse vruchtensappen drin ken. Dat we zelf de voorkeur geven aan een pinot grigio aan het einde van de middag, deert de gesluierde buurvrouwen niet. Net als velen van hun landgenoten heten ze ons hartelijk welkom en geven ze goede tips waar we moeten zijn in de stad. Wij gaan echter naar de Dode Zee, een uur tje rijden vanuit Amman. Daar staan de vijfsterrenhotels zij aan zij. In de Franse Thalgo Spa van het Crowne Plaza boek ik een wellnessbehandeling. Masseur Florin neemt me in een stemmig verlichte kamer onder handen. Ik koos voor de 'strong mas sage', dus wrijft Florin op ferme wijze een mengsel van Dode Zeezout met olijfolie in mijn huid. Dan volgt een laag zwarte mod der waarna ik, gewikkeld in plastic, een kwartier mag wegdutten. Dan wordt de modder er weer afgespoeld en zie ik er tien jaar jonger uit. Althans, dat denk ik. Tegen de tijd dat we de Jordaanse topbe- zienswaardigheid Petra binnengaan, zo net na de middag, gaan veel bezoekers al rich ting uitgang. Het valt direct op dat er so wieso veel minder bezoekers zijn dan ver wacht. Sinds het record uit 2008, toen meer dan een miljoen mensen de roze woestijnstad bezochten, loopt het aantal bezoekers terug. Dat is treurig voor de Jor daniërs: hun economie is voor 16 procent af hankelijk van toerisme. Voor de verkopers van juwelen, stenen of flesjes gevuld met verschillende kleuren zand, is het dan ook moeilijk om van hun waar af te komen. We wandelen 1,5 kilometer tussen hoge rotswanden en zien de Khazneh beetje bij beetje verschijnen. Het is moeilijk voor te stellen hoe de Nabateeërs in de derde eeuw voor Christus de tombe uit de rotsen wisten te hakken. Als we verder lopen, wordt het landschap ruimer. We zien meer tombes, een amfitheater en de Grote Tem pel. Wanneer we bij een ondergaande zon de Hoge Offerplaats opzoeken, die een mag nifiek uitzicht heeft, is ons geluk compleet. Omdat we er nu toch zijn, ondernemen we 's avonds nog een keer de tocht door de Siq naar de Khazneh. De route is verlicht met kaarsjes en hoewel we weten wat ons te wachten staat, weet de Khazneh opnieuw te imponeren. In een sprookjesachtige set ting, verlicht door honderden kaarsen ne men we plaats op de grond. Nippend aan een glaasje saliethee luisteren we naar het spel van twee muzikanten. Een van hen be speelt een rababa, een op een cello lijkend instrument met twee snaren dat wonder lijk melancholisch klinkt. De tweede muzi kant betovert het publiek met de shebaba, een fluit met ijle klanken. Dan worden we gevraagd allemaal tegelijk te flitsen met on ze camera's en telefoons, waarbij de Khaz neh een laatste keer voor ons oplicht. Dat beeld zullen we nooit vergeten. De volgende dag gaan we op weg naar de meer zuidelijk gelegen woestijn Wadi Rum. Ons doel is het Captain's Desert Camp, waar we zullen overnachten in be doeïenententen van geweven wol. Met een gedeukte Toyota scheuren we door het ro de zand van de woestijn. Rotsformaties hebben grillige vormen en we zien hoe be doeïenen het portret van de legendarische Lawrence of Arabia uit de rotsen hebben gehakt. Ook de portretten van de heersers van Jordanië vinden we terug en de gids toont hoe op alle bankbiljetten een leider staat; hoe hoger de waarde, des te recenter de koning. Voor de huidige kroonprins Hoessein zullen ze een biljet van 100 dinar moeten invoeren. We beklimmen een hoge rots om te kun nen genieten van de zonsondergang. Al snel daalt de temperatuur en verschijnt een heldere sterrenhemel. De koks hebben de tafel al volgezet met voorgerechten, de mezze, waarna als spektakelstuk een meta len stellage wordt opgegraven waarop kip en lamsbout met groente en rijst onder gronds is bereid. Na een korte nacht staan we om half zeven weer buiten om ook de zonsopgang te zien die even spectaculair is. Ter plekke overwegen we te solliciteren bij Rafiq voor welke baan dan ook. Want we zouden hier wel altijd willen blijven. Nu éxtra voordelig in het najaar BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2013 land van de rekening reageren? reizen@depersdienst.nl 8-/15-daagse vliegreizen JORDANIË Extra groepen in september oktober* zeer voordelige rondreis met een aaneenschakeling van hoogtepunten! altijd met 100% vertrekgarantie met o.a. Amman, Madaba, de antieke stad Jerash, Urn Qais, wereldwonder Petra, de Wadi Rum woestijn, de berg Nebo en Aqaba aan de Rode Zee incl. vlucht, ontbijt, reisleiding en excursies Vertrekdata: van 21/9/13 Vm 19/10/13 I Zie www.kras.nl/35683 Twéé prachtige landen in een reis! 1 de allerlaatste plaatsen van dit jaar! 1 wees er snel bij, want op=op! 1 met o.a. Jeruzalem, Bethlehem, Haifa, het Meer van Tibenas, de Dode Zee, Massada, Nazareth, Amman, Petra, de Wadi Rum woestijn en de badplaats Aqaba incl. vlucht, ontbijt, NL-spr. reisleiding en excursies Vertrekdata: van 21/9/13 t/m 12/10/13 I Zie www.kras.nl/38121 waarom zou je meer betalen usief reserveringskosten en Ca'a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67