4 1 1 1 Bananen m 18 REIZEN r; COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Sommige landen zijn geze gend met een overvloed aan natuurschoon. Costa Rica is zo'n land. Nou vooruit, de hoofdstad San José valt er geheel en al buiten. Dat is een onoverzichtelijke, smerige bende waar infrastructureel niks deugt en natuur alleen is te vinden op de karretjes van de firuitverko- pers. De stad staat bij de Costa Rica- nen, de Tico's, dan ook bekend als basura, een vuilnisbelt. Dat klopt. Maar buiten de stadsgrenzen is er geen houden meer aan. Tropisch re genwoud tot zover het oog reikt Ui teraard afgewisseld met dorpjes waarin af en toe enige economi sche activiteit zichtbaar is, maar over het algemeen bepaalt de na tuur het decor. Ik ben zelf niet zo'n kenner hoor. De natuur heeft voor mij veel geheimen en dat wil ik graag zo houden. Ergens ben ik er van overtuigd dat die prachtige flo ra en fauna in principe tegen de mens zijn. Misschien hebben ze daar geen ongelijk in. De mens is immers de grootste vijand van de natuur, maar toch. De natuur laat dan ook geen mogelijkheid onbe nut om mij te steken, te bijten, te branden of te vergiftigen. Er is in die wereld geen enkele empathie. Wanneer ik voor de afwisseling eens geen vliegenplakstrip ophang, zal geen mug beslissen om mij de ze keer niet te steken. Uit aardig heid. Nee, de natuur doet wat zij wil en meestal in mijn nadeel. Costa Rica ligt ingeklemd tussen twee zeeën. De Grote Oceaan in het westen en de Caribische zee aan de oostkant. Naar die laatste rij den we toe. Het kustgebied bij de In 2008 bezochten meer dan een miljoen mensen de histori sche stad Petra in het zuiden van Jordanië. Ga je er nu heen, dan tref je veel minder toeris ten en zie je veel meer stad. Ze zijn wel wat gewend in Jor danië, als het gaat om inter nationale crises die de toeris tenaantallen naar het land beïnvloeden. Maar de euro crisis, een instabiel Egypte na de revolutie en een bur geroorlog in Syrië hebben een impact die zijn weerga niet kent. „Ik heb nu 90 pro cent minder omzet dan een paar jaar gele den", zegt Rafiq Suleiman, general mana ger van het Captain's Desert Camp, een kamp in de woestijn Wadi Rum in het zui den van het land. „Veel buitenlanders blij ven weg, omdat ze meestal een combinatie willen maken met een van onze buurlan den", legt hij uit. En omdat Egypte, Israël en Syrië tot de buurstaten behoren, zoeken potentiële reizigers nu elders hun bestem ming. WAAR EN WAT EB eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Henk te Boekhorst advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijk heid van de redactieDaarvoor werkt zij soms samen met reisorga nisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggen schap over de redactionele inhoud. Foto s met de klok mee: De vele gezichten van Jordanië. In Petra maak je een wandeling van 1,5 kilo meter door de Siq, een smalle kloof die toe gang verschaft tot de Khazneh ofwel de schatkamer van de historische, roze stad. In hoofdstad Amman is het een drukte van belang. Smakelijke kleuren op een van de vele markthallen, foto Joost Brantjes SYRIË Amman Het SAUDI-ARABIË Wadi Rum door Joost Brantjes De luchthaven Queen Alia van Amman ligt op ongeveer 4,5 uur vliegen vanaf Amster dam. Royal Jordanian Airlines (www.rj.com) verzorgt rechtstreekse vluchten vanaf Schip hol. Ondanks de gespannen situatie in buurland Syrië, geldt voor Jordanië geen negatief reis advies voor toeristen. Wel ontraadt het Ministerie van Buitenlandse Zaken niet-es- sentiële reizen naar bepaalde gebieden en wordt reizigers aangeraden waakzaamheid te betrachten. Meer hierover lezen? Kijk dan op www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/ reisadviezen/jordanie. Kijk op www.cap- tains.jo voor het Captain's Desert Camp in Wadi Rum. Ga naar www.visitjordan.com voor meer informatie over Jordanië. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66