PZC f is 19 jordanië Het land van de rekening 21 parijs Romantiek op ïle de la Cité College Tour 25 TWAN HUYS ties die vrijwel verticaal in zee eindigen. Met het busje van Hans volgen we de Eio naar Unstad, een dorp met slechts een handvol hui zen, maar ook met een breed zandstrand. Naar Unstad komen stoere mannen en vrou wen om er arctisch te surfen. Ze dragen warm- houdende drysuits om het zo lang mogelijk vol te kunnen houden in het koude, Atlan tische water. Maar als aan het einde van de middag de zon doorkomt, kijken we elkaar aan. Hoe vaak krijg je de kans in je leven om een duik te nemen in de Atlantische Oceaan boven de poolcirkel? Voor we ons kunnen be denken, liggen we al lachend in ons onder goed in water van 13 graden, poserend voor facebookvrienden of het nageslacht. Wij kwamen hier echter om te kajakken. Nog op het droge legt ex-marinier Frank Hagen, met armen als boomstammen, uit wat we moeten doen. Gezeten in een knalgele kajak laat hij ons zien hoe we het vaartuig middels de voetpedalen kunnen besturen en hoe we ons bovenlichaam moeten draaien. Vervol gens glijdt de kajak de Atlantische Oceaan in en nemen wij, twee per boot, wiebelend plaats. Een plastic hoes moet ons drooghou- den en zodra we onze draai gevonden hebben, zoeven we vooruit. Tegenwind en stroming maakt het peddelen af en toe zwaar, maar de inspanning wordt ruimschoots beloond als we hoog boven ons zeearenden zien. Deze in drukwekkende vogels kunnen een spanwijdte hebben van bijna 3 meter. Na twee uur kajak ken, keren we bezweet terug bij de steiger waar we begonnen. De lunch is buiten en we worden geacht die zelf te bereiden. In een alu minium bakje leggen we zalm en kabeljauw, wat groenten, kruiden en boter. Het bakje gaat afgesloten op de barbecue en een kwar tier laten smullen we van een zalige vislunch. De ex-mariniers vertellen onderwijl smakelijk over de ontberingen die ze tijdens hun trainin gen moesten doorstaan. Onze laatste stop tijdens deze reis is Hen- ningsvaer: een klein dorp zoals je er meer hebt op de Lofoten. Aan de dakgoten van de rood geschilderde huizen hangt de kabeljauw te drogen. Die dode vissen op een rijtje zien er niet heel appetijtelijk uit, maar eenmaal ge weekt en in boter gebakken smaakt de vis erg lekker. Opnieuw vraag ik me af hoe het zou zijn er te wonen, één met de natuur, volop ruimte en ver weg van de bewoonde wereld. Maar ook met meer dan tien weken zonder daglicht in de winter en zomers die geen nachten ken nen. Een bekende grap is dat, gevraagd wan neer ze slapen met al dat daglicht in de zo mer, Lofoters antwoorden met 'vanaf de herfst'. WAAR EN WAT De Lofoten voor de kust van Noorwegen zijn een lust voor het oog. De eilandengroep ligt boven de poolcirkel en de bewoners hebben daardoor een geïsoleerd bestaan. Maar oh, oh, wat is de natuur daar prachtig. Van Oslo tot de Noordkaap, overal kom je landgenoten tegen die al lemaal dezelfde argumenten ge ven waarom ze uit Nederland zijn vertrokken naar Noorwe gen: rust en ruimte. Hans uit Hoogeveen is zo'n Nederlander in Noorwegen. Samen met zijn vriendin woont hij in Gravdal, een dorp van 1.500 inwo ners op de Lofoten, een eilandengroep voor de Noorse kust, hoog boven de poolcirkel. Hans is chaufFeur en gids. Hij spreekt naast Engels ook Duits, zodat hij gemakkelijk een goed be taalde baan vond. Met de woorden rust en ruimte is niets te veel gezegd. Vanuit het propellervliegtuig dat met een tussenstop op Bodo naar Svalvaer vliegt, valt ook direct op hoe ongelooflijk weinig er bebouwd is op de Lofoten. Boven de poolcir kel, de breedtegraad op 66,5 graden noorder breedte, zie je huizen die zo geïsoleerd zijn, dat je je afvraagt hoe het zou zijn daar te le ven. In de Rema 1000 supermarkt in Svolvaer, de hoofdstad van de Lofoten, krijgen we enigs zins een beeld. De producten die je er kunt krijgen, zijn vrijwel allemaal of diepgevroren of erg lang houdbaar. Geen enkel huishouden op de Lofoten kan dan ook zonder een buiten sporig model diepvriezer. We gaan op pad met gids )ann. Hij probeert ons angst in te boezemen door de hike and bike-tocht die ons te wachten staat, als lood zwaar te omschrijven. Kennelijk weet Jann niet dat Nederlanders zowat op een fiets gebo ren zijn. Op een fiets met 21 versnellingen ra cen we in hoog tempo over het asfalt van de snelweg, waar autorijders altijd rekening hou den met fietsers. Jann heeft dan zijn tong al op zijn kin hangen. Te voet beklimmen we de 479 meter hoge Glomtind. Jann deed de klim al ettelijke ma len, maar nog steeds is hij laaiend enthousiast over het landschap. We snappen wel waarom, want als we op de top staan, kunnen we einde loos ver weg zien, over eilanden met bergtop pen in het water van de Atlantische Oceaan. De Lofoten zetten hoog in op kunst in openba- re ruimtes. Toen de Amerikaanse artiest Dan Graham werd gevraagd een installatie te ont werpen, wilde de man al snel de handdoek in de ring gooien. Hij werd zo overweldigd door de prachtige natuur, dat hij ervan overtuigd was niets toe te kunnen voegen met zijn kunst. Uiteindelijk kreeg de kunstenaar het lu mineuze idee een boog van spiegels te plaat sen in een roestvrijstalen frame, waardoor je nu dubbel kunt genieten van steile rotsforma- j|Media Lyrisch over de Lofoten ^5^ reageren? reizen@depersdienst.nl FINLAND poolcirkel Lofoten ZWEDEN Om de Lofoten te bereiken, moet je eerst naar Oslo vliegen (dat kan met www.sas.com, www.klm.com of www.norwe- gian.com), waarna je via Bodo doorvliegt naar de stad Svolvaer op de eilandengroep. Per auto is de route via Zweden het snelst, maar door Noorwegen is mooier. Groot voordeel van een autoreis is dat je veel voorraad mee kunt nemen. Noorwegen be hoort tot de duurste landen van Europa. Op www.visitnorway.com/lofoten staat meer info over de Lofoten. door Joost Brantjes Foto's van boven naar beneden: Eerste blik op de Lofoten vanuit het vliegtuig. Rode huizen in Henningsvaer. Hiken naar de top van Glomtind op 479 meter. foto's Joost Brantjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65