Pensioenfondsen en banken kunnen beter investeren Het valt zzp'ers niet kwalijk te nemen dat ze klagen in plaats van onderne men. Het kost de meeste Nederlanders na decennia gepamper grote moeite om zich opofferingen te getroosten. roepen om krachtiger klimaatbeleid. Ze kunnen zelf beginnen door verstandiger te investeren. 14 SPECTRUM BELAS T/NG PENSIOEN Investeerders doorSabina voogd en peter Ras opinie mm;:-m De mogelijke af schaffing van de starters- en zelf standigenaftrek leidde deze zo mer in zzp-land tot een oorlogsver klaring aan het kabinet. Zelfstandigen zonder personeel zouden in de bij stand belanden, velen zouden hun 'on dernemerschap' vaarwel moeten zeg gen en van koopkrachtbehoud zou al helemaal geen sprake meer zijn. Van zelfsprekend géén onjuiste argumen ten, ware het niet dat de protesteren de zzp-vakbonden voorbij gingen aan een veel omvattender maatschappe lijk probleem: blijkbaar vinden zzp'ers dat ze altijd en onvoorwaarde lijk recht moeten hebben op alles. Dat is merkwaardig: de eerste z van zzp staat tenslotte voor zelfstandigheid. Het getuigt van weinig visie dat de bonden niet het lef toonden de eigen achterban kritische vragen te stellen. In hun anti-lobby werd namelijk geko zen voor louter een emotionele popu listische veilige weg: keihard klagen Het klimaatbeleid van de overheid is onbetrouw baar en hangt als los zand aan elkaar. Tot nu toe durft geen enkel ka binet een serieuze overstap van fossie le naar duurzame energie te maken. Zo hanteert de overheid nog steeds grote belastingvoordelen op het ge bruik van voornamelijk fossiele ener gie door lucht- en scheepvaart. Kerosi ne is nog steeds onbelast en subsidies voor de plaatsing van zonnepanelen zijn iedere keer voortijdig uitgeput. De vorige regering koos er zelfs voor de belastingvoordelen voor duurzame investeringen af te schaffen. Europa eist al verplichte energielabels voor woningen sinds 1 januari 2008, maar de Tweede Kamer vertraagde de praktische uitvoering hiervan. Het re cente energieakkoord verplicht slechts een energielabel voor woningeigena ren die hun woning willen verkopen of hun hypotheek willen ophogen. Begin augustus riep een wereldwijde coalitie van pensioenfondsen en ande re investeerders overheden op tot be ter klimaatbeleid. Overheidsbeleid om klimaatverandering aan te pakken, schiet tot nu toe tekort, is inconsistent en kost zelfs banen, zo stellen onder meer de Nederlandse pensioenbeleg gers APG en PGGM. Beter en betrouw baarder overheidsbeleid op klimaat zal investeerders als pensioenfondsen en banken meer zekerheid geven om mil jarden euro's te investeren in duurza me energie. De roep van investeerders om beter kli maatbeleid is zinnig, maar pensioen fondsen, banken en verzekeraars moe ten ook kritisch naar hun eigen, huidi ge investeringen kijken. Zo beleggen APG en PGGM in ArcelorMittal: een groot staalbedrijf dat zelf een krachti ge anti-klimaatlobby in de EU voert. Begin dit jaar kwam de Europese Com missie met voorstellen om het Europe se klimaatbeleid aan te scherpen. Be drijven moesten krachtiger gestimu leerd worden om minder broeikasgas sen uit te stoten. Het Europees Parle ment stemde, na een zware tegenlob- by van de industrie, in met een sterk afgezwakte versie van de oorspronkelij ke plannen. Pensioenfondsen en ban ken roepen aan de ene kant de over heid op om met een steviger klimaat beleid te komen, maar tegelijkertijd in vesteren ze in bedrijven als ArcelorMit tal. APG, PGGM en andere verantwoor delijke investeerders zouden Arcelor Mittal en andere betrokken bedrijven moeten aansporen om hun ondermij nende lobbypraktijken te stoppen. Investeerders kunnen nog meer doen voor een succesvol klimaatbeleid. In de EU zorgen woningbouw en vast goed voor meer dan éénderde van de uitstoot van broeikasgassen. In het energieakkoord is afgesproken dat er 1 miljard euro beschikbaar komt voor Klagende zzp'er tekent c- door Jerry Helmers Jerry Helmers is oprichter en voorzitter van de vereniging ZZP Netwerk Nederland. Hij is zelf sinds 2000 zzp'er met een eigen mediabedrijf. Ook is hij voor zitter van Dé Nederlandse De batclub. Bij ZZP Netwerk Neder land zijn zo'n 3.800 onderne mers zonder personeel aan gesloten. WK -V Sg-, Bestuurskundi ge en juriste Sa bina Voogd is bij Oxfam No- vib beleidsadvi- seur klimaat, landbouw en vrouwen. Eer der werkte ze bij Greenpeace en het ministe rie van Buiten landse Zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62