3 Dorpsleven SPECTRUM 13 standplaats Jemen Hanna Reiziger busjes en soms zelfs een klein vlieg tuig. Aan het eind van de avond is al les wat kapot kan, ook echt kapot. Hier in Las Vegas, vliegen tijdens de wereldkampioenschappen de trucks niet alleen meters door de lucht over steile zandheuvels en opgestapelde au towrakken, maar ze vallen letterlijk uit elkaar. Het ene na het andere ont takelde monsterwrak wordt al dan niet smeulend, door de toegesnelde sleepwagens uit het stadion getrok ken. Het Amerikaanse publiek, dat uit opvallend veel gezinnen met kleine kinderen bestaat, joelt er uitzinnig bij. Achter de schermen staan de veelkleu rige Grave Digger, Mohawk Warrior en Monster Mutt klaar om de vaart in de luidruchtige show te houden. Rege- Toen ik begon, waren er weddenschappen over hoelang ik het vol zou houden rend wereldkampioen Freestyle Tom Meents is met zijn stoere truck Max D een van de helden van Monster Jam. Hij is altijd goed voor het groot ste spektakel: de backflip, oftewel een achterwaartse salto. Nog nooit ver toond buiten de VS, zegt hij trots. In de States heeft hij het kunstje al vaker gedaan, maar dat maakt het niet min der moeilijk. „Als je ondersteboven in de lucht hangt, heb je wel 5.000 kilo boven je", zegt hij droogjes. Meents is een oudgediende. De voor malige automonteur reist al twee de cennia de wereld over, van stadion naar stadion. „De eerste keer dat ik in een monstertruck over twee au towrakken vloog, zal ik nooit verge ten. Controle hebben over zo'n enorm beest geeft een gevoel van macht. Bij optredens voel ik me een superheld." In Las Vegas krijgen de toeschouwers waar voor hun geld. Tijdens de 'pit party' voor de show, kunnen de fans hun helden ontmoeten. Ze staan ge duldig in de rij bij de glimmend ge poetste monstertrucks. De echte ido len hebben zelfs een geheel eigen pa viljoen. Max D beloont de fans die na anderhalf uur wachten eindelijk oog in oog met hun held staan met zijn volledige aandacht. Een jochie wordt aan zijn T-shirt de lucht in geslingerd, terwijl zijn vader en moeder verte derd toekijken. Even verderop hakt een enorme vuur spuwende robotdinosaurus met zijn klauwen een auto in tweeën. Bij een grote witte camper, die straks aan de monstertrucks wordt geofferd, wur men fans zich in allerlei bochten om hun naam erop te zetten zodat ze er ii Als je in je truck ondersteboven in de lucht hangt, heb je wel 5.000 kilo bovenop je straks nog iets meer 'bij' zijn als dat ding aan flarden wordt gestampt. De fanatici kunnen een gehavende motor klep van een van hun superidolen op de kop tikken voor 'slechts' 900 dol lar. Het is een mannenwereldje, maar de vrouwen zijn in opmars. Becky McDonough (25) treedt op in Las Vegas met El Toro Loco. Ze werd ge grepen door het luidruchtige spekta kel toen ze het blonde monstertruck- icoon Debrah Miceli - Madusa bij een show in Minneapolis zag. „Ze stapte na de wedstrijd uit haar felroze truck, deed haar helm af en schudde haar blonde haar los. Op dat moment wist ik: 'Dat wil ik ook'." Na vijfjaar achter de schermen klus sen, is McDonough nu een van de vijf vrouwen die de wereld over vliegen met het monstertruckleger. Haar ei gen bed ziet ze zelden. „Als ik niet op tournee ben, sleutel ik in de garage. Monstertrucks zijn mijn leven. Toen ik net begon, werden er weddenschap pen afgesloten over hoelang ik het vol zou houden. Ze kregen geen gelijk: ik ben inmiddels 'one of the boys'." McDonough verheugt zich op halte Nederland. „De fans in Arnhem zijn idolaat. In Nederland zie je niet zo veel grote trucks in het straatbeeld, dus daar is het nog echt bijzonder. Gelredome is bovendien een van de grotere stadions, dus daar kunnen we lekker hard gaan." We maken nog even een praatje met 'Captain America', Chad Fortune, ook een van de grote helden. „De adrenali- nekick die je krijgt als je met je truck door de lucht vliegt, blijft onvoorstel baar." Ook hij verheugt zich, met Amerikaans enthousiasme, op het feest in Gelredome. Of hij nog iets bijzonders in petto heeft? „Ik verras het publiek liever, maar een enorme radslag maken en dan een voor een op vier wielen lan den. Het is altijd weer een geweldig gevoel als zo'n stunt lukt." Milde reizigersdiarree, dat had ik al lang niet meer gehad. Maar vreemd kwam het me toch ook niet voor, omdat ik met mijn kin deren te gast was in een klein vis sersdorp waar alles anders was dan thuis in Sana'a. Ten eerste het weer: bijzonder heet en vochtig. Dag en nacht. Een hele omschakeling met het gematigde en soms zelfs koele Sana'a. Verkoeling zoeken in de zee, dus maar. Maar dat moet ik, als vrouw, doen met alle lagen kleding en hoofddoeken aan en om. Die drogen uiteindelijk natuurlijk wel weer op, maar zand en zout blijven zitten. Douchen dan? Het huis van de gastfamilie had een waterput op de bin nenplaats met immer warm water dat je over je heen kon gieten in de badkamer. Die miste helaas een dak. Een deur trouwens ook. Snelheid was dus geboden. 's Nachts, liggend in de buitenlucht, keken we uit naar een verkoelend briesje. Veel slaap kregen we niet, maar de sterrenhemel was prachtig. Het eten trouwens ook: ver se vis als ontbijt, verse vis als lunch, verse vis als diner. Rijst met heet-ge- peperde saus erbij. We zaten met de vrouwen, allen ge kleed in luchtige lange jurken en los jes omgeslagen hoofddoeken op de grond van de binnenplaats. Daar wa ren we niet de enige gasten: zo'n vijf straatkatten zaten vlak achter ons te azen op de vissenkoppen. En grote zwermen vliegen deden zich even eens samen met ons te goed aan het eten. Dat betekende wapper-wapper, een snelle hap en weer wapper-wapper. De vrouw des huizes was een kwiek mens van on bestemde leeftijd. Ze liep alsmaar heen en weer, grijnsde eens, joeg een stel kleine jongetjes de straat op. Ze kon niet zo goed horen, dus praatte ze halfin gebarentaal. Dat kwam ons wel goed uit, want we konden het lokale dialect niet helemaal volgen. Vooral niet als iedereen door elkaar praatte, wat volop gebeurde. De hele middag ging een stuk tuinslang vastge maakt aan de mada'ah (een soort grote waterpijp) van hand tot hand. Buurvrouwen liepen in en uit. Zo nu en dan kregen we een baby op onze schoot gezet. Het was een gezellige drukte. Enkele vissersjongens namen ons 's avonds mee naar de zee, waar we schelpen zagen kruipen die in het maanlicht aanspoelden. En krabbetjes die in hun holen doken. Je hoorde enkel kabbelende gol ven; voor de rest was het prachtig stil. Afgezien van zwermen zoemende muggen die de vliegen na zons ondergang hadden vervangen. „Ja, wij zitten ook on der de muggenbulten, hoor", zei een van de vissers jongens geruststellend. „Maar door onze huidskleur zie je ze niet." Dat scheelde weer. Ze waren donker bruin en gekleed in een omslagdoek. De nachten brachten ze vaak door op hun vissersboot. Ze had den gespierde armen van het op het droge trekken van grote, volle visnetten. In een vissersdorp neem je het leven, zoals het komt; de mooie én de harde kanten ervan. Voor een kleine week deden wij hetzelfde. En die reizigers diarree? Nou, die was de ervaring best waard. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2013 Monstertruckster Becky McDonough Monster Jam is 28 en 29 sep tember in Gelre- dome in Arn hem. Twaalf monstertrucks maken daar hun opwach ting: Grave Dig ger, Maximum Destruction, Monster Ener gy, Disney XD, El Toro Loco, Hulk, Thor, Wol verine, Iron Man, Spider- man, Captains Curse en Cap tain America. De drie uur du rende show be gint om 14.00 uur. Kaartjes kosten tussen de 23,50 en 38,50 euro. Ge- hoorbescher- ming wordt aan geraden. Freestyle Tom Meents reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61