Reusachtige trucks op bovenmaatse banden brullen op een parcours vol autowrakken. In Amerika is monsterjam zo populair als rodeo. Vanuit Las Vegas komt dit circus naar Nederland. 12 SPECTRUM buitenland ngstaanjagend staat hij te glimmen ach ter het Sam Boyd Stadium in de woes tijn bij Las Vegas: The Grinder: een met woeste oorlogs kleuren beschilderde, dik 5.000 kilo zware monstertruck. 'Driver' Frank Krmel heeft me even daarvoor in een brandwerend pak ge hesen. Een nek-brace, dikke hand schoenen en een zware helm vormen de rest van het veiligheidspakket. De manshoge banden waarop het gevaar te rijdt, maken erin klimmen een hele uitdaging. Behendig snoert Krmel de zevenpuntsgordel aan. „Zit het lekker strak?", vraagt hij. Op de benauwde hoofdknik geeft hij nog een stevige ruk aan de gordel. Het uitzicht door de krappe voorruit is verwaarloosbaar, door het open chassis is nog net een streepje van het oefenparcours te zien. Een korte in structie: twee hendels uittrekken, op het sein van de starter op een knop drukken en gaan. Het kabaal van de 1.500 paardenkrachten is nauwelijks te beschrijven. Met een slakkengange- tje op een laf heuveltje af, een mols hoop vergeleken bij de metershoge ob stakels waar de ervaren 'drivers' schijnbaar achteloos overheen vlie gen. Krmel houdt het gestuntel nauwlet tend in de gaten. Eén verkeerde bewe ging en met een druk op de knop wordt het monster op afstand uitge schakeld. Een ware dodenrit later word ik alweer uit de cockpit geta keld. Met de complimenten van de meester. Verbeeld ik het me nou, of bespeur ik daar een spottend glimlach je? Voor een monstertruckdummy is het bedwingen van dit oefenparcours een hele overwinning. De hoofdacts van circus Monster Jam reizen het hele jaar de wereld over om in volle sta dions halsbrekende toeren uit te ha len. Van Mexico City naar Sydney, van Helsinki naar Calgary. Overal wordt in recordtijd een enorme baan uit de grond gestampt, bezaaid met opgestapelde autowrakken, caravans, bu tui les Hi we ni( ste to\ uit tal< nie sle kei op kir Ac rig en de Z, Grote foto; Poseren bij een monstertruck. Kleine foto: Een praatje met een ster tijdens de 'pit party', foto's Rifka Groenier Amerika's door Rivka Groenier macho trucks A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60