Ouderen hebben kleinste kans op leven onder armoedegrens Crisis treft wegrestaurant BINNENLAND 5 reportace Bedwantsen in huis is een nachtmerrie. Die eindigt pas echt als het binnen minstens 50 graden is. Extra geld voor bestrijding van armoede BREDA - Het zal nog wel even du ren eer Renate van Evenhuizen uit Breda weer met haar gezin op vakantie durft. In juli gingen ze een paar weken naar Mallorca, op de terugweg maakten ze een tus senstop bij Eurodisney in Parijs. Zonder dat ze het in de gaten had den, pikten ze ergens onderweg een of meer ongewenste versteke lingen op: bedwantsen. „Vermoe delijk zijn ze meegereisd in de knuffel of pyjama van mijn jong ste dochter van 10", vertelt Rena te. Pas drie weken na terugkomst viel haar iets merkwaardigs op in het bed van haar dochtertje. „Bij haar voeteneinde zaten 's mor gens telkens kleine bloedstre pen", vertelt ze. „We begrepen er niets van. Elke dag vervingen we de lakens en de volgende morgen zaten ze er weer." Het raadsel werd pas opgelost toen een collega van Renate sug gereerde te googelen op woorden als 'bloedvlekken' en 'bed'. „Vrij wel direct plopte op het beeld scherm: bedwantsen of bedbugs", zegt ze. Bedwantsen zijn volgens kenners weliswaar niet gevaarlijk, maar wel zeer lastig te bestrijden. Nog altijd is ze er emotioneel over. „Vorige week had je me hier nog niet eens over kunnen inter viewen, ik was in staat van hyste rie, heb nachten lang gehuild." De bedwantsen bleken verstopt te zitten onder de tweede latten- bodem van het Ikea-bedje, be doeld om uit te kunnen klappen als tweepersoonsbed. In paniek belde Renate een ongediertebe- strijdingsbedrijf. „Die zeiden: we kunnen komen spuiten met insecticiden en dan blijven ze wel even weg. Maar waarschijnlijk komen ze terug. We hebben het toch gedaan, an ders had ik niet meer in dit huis willen wonen." Het bedrijf stelde haar gerust: de wantsen hebben niets met gebrek aan hygiëne te maken. „Maar je gaat toch aan jezelf twijfelen. En het idee alleen al dat ze 's nachts over je lichaam kruipen, dat kon ik niet verkroppen." Het kinderbed werd afgevoerd, het matras uit het raam gekieperd en het beddengoed uit de andere slaapkamers op 60 graden gewas sen. De plinten in het hele huis werden afgebroken. „Dat moest om de behandeling met gif een kans van slagen te geven." Maar het werkte niet, zoals het be drijf al had voorspeld. Achter een matras dat op zolder had gelegen, daar waar ze dachten dat de bed wantsen niet zaten, vonden ze er daags na de behandeling toch een. „En als je er één ziet, weet je dat er meerdere zijn. Dat ze eitjes heb ben gelegd in de kieren en gaten van je huis of meubels." Het bestrijdingsbedrijf kon niet nog eens met hetzelfde gif ko men, omdat de bedwantsen dan resistent zouden worden. Pas eind september was er een gaatje in hun agenda. Renate: „Maar we wilden er gelijk van af, ik was in staat mijn eigen huis in brand te steken." Ze ging op zoek naar an dere oplossingen en kwam zo te recht bij een bedrijf dat bedwant sen bestrijdt met hitte. Een dure oplossing, dat wel. De familie Van Evenhuizen was 3200 euro kwijt. Maar ze geven de garantie dat het ongedierte niet meer terugkeert; 50 graden Celsius overleven bed wantsen niet. Alleen spullen die echt niet tegen grote hitte kunnen (medicijnen, spuitbussen, echofoto's) mocht het gezin meenemen. Maandag ochtend kwamen de bestrijders. Rond het middaguur hadden ze vijf ovens door het hele huis ge plaatst. Om .23.00 uur maten ze overal 60 graden. Ze zijn doorge gaan tot dinsdagmiddag 15.30 uur. Renate: „Op het hoogtepunt was het 70 graden in huis, zodat alle bedwantsen zeker werden ge dood. Net een sauna. De eerste keer dat we naar huis terugkeer den, stonden de druppels binnen een paar minuten op ons voor hoofd. Deuren waren kromgetrok ken. De bedwantsen waren weg, maar we konden niet terug van wege de hitte. Die is nog lang blij ven hangen. Pas sinds donderdag morgen kunnen we hier weer nor maal rondlopen, om af te stoffen en de vloeren te dweilen. Ik ben bang dat ik vannacht nog niet rus tig zal slapen." et! DEN HAAG - Ouderen hebben de kleinste kans om in armoede te vervallen. In heel Nederland leef de in 2011 bijna 9 procent van de bevolking onder de armoede grens. In de leefdtijdsgroep 65-plus ligt dat percentage op 3,3 procent. Dat blijkt uit het Interdeparte mentaal Beleidsonderzoek 65+, dat gisteren door PvdA-minister Lodewijk Asscher van Sociale Za ken en Werkgelegenheid naar de Tweede Kamer is verzonden. Het inkomen van de huidige groep 65-plussers ligt 26 procent hoger dan dat van dezelfde leef tijdsgroep in 1990. In diezelfde pe riode steeg het inkomen van men sen jonger dan 65 jaar met 18 pro cent. Ook het vermogen van oude ren is sinds 1990 fors gegroeid. Dat vermogen zit vooral in 'de ste nen' van het eigen huis. Het stereotiepe beeld van oude ren als een financieel kwetsbare leeftijdsgroep die ontzien moet worden, strookt volgens de onder zoekers niet met de feiten. Wel te kenen ze aan dat het gemiddelde inkomen vooral is gestegen om dat ouderen die nu met pensioen gaan meer te besteden hebben dan de ouderen die overlijden. Een oudere die al een tijdje met pensioen is, merkt dus niets van de gemiddelde inkomensstijging van zijn leeftijdsgroep. Volgens fractieleider Henk Krol van 50PIUS vergelijkt het onder zoek appels met peren. „De op dracht was kennelijk om de weg vrij te maken voor plannen om ouderen verder te plukken." Voorschot voor onverzekerde patiënt Bij het Eindhovense Catharina Ziekenhuis moeten onverzeker de patiënten later dit jaar een voorschot van 200 euro gaan betalen. Het gaat daarbij alleen om onverzekerde patiënten die niet-acute zorg nodig hebben, benadrukte het ziekenhuis. De maatregel is bedoeld om patiën ten duidelijk te maken dat ze zich moeten verzekeren. Kabinet is het vertrouwen kwijt Het kabinet van WD en PvdA is het vertrouwen van de kie zer grotendeels kwijt. Nog maar een op de acht kiezers heeft vertrouwen in de rege ring, blijkt uit onderzoek van bureau TNS Nipo. Die vertrou- wensscore is met afstand de laagste sinds in 1998 TNS Nipo structureel begon te meten. Opstelten wil helderheid steekpartij Minister Opstelten (Justitie) heeft de politie gevraagd onder zoek te doen naar de aanloop naar een dodelijke steekpartij in Den Bosch waarbij een 19-ja- rige Zweedse slachtoffer is ge worden. De politie bevestigde dat ze al langer werd bedreigd door een ex-vriend. Ze deed aangifte maar die was nog niet in behandeling genomen. Rutte steunt bestuur WD over Van Rey Premier Rutte steunt het hoofdbestuur van de WD in de kwestie rond Van Rey. De in opspraak geraakte WD'er wil tegen de zin van de WD- leiding op de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen. Rut te stelt dat politici die betrok ken zijn bij strafrechtelijk on derzoek niet op een lijst horen. Als het gaat om eetgelegenhe- den hebben de wegrestaurants het meest te lijden van de cri sis. Ze hebben het bedrag dat gasten gemiddeld uitgeven in een jaar met 13 procent zien da len, van 9,50 euro in 2012 naar 8,22 euro dit jaar. Dat blijkt uit een onderzoek van het vakblad FoodClicks. Sushi-restaurants doen het erg goed: daar geven mensen nu 10 procent meer uit. Ook in restaurants met de Franse en Nederlandse keuken wordt meer geld gespendeerd, 27,15 euro tegen 25,71 in 2012. Over de hele linie zijn de uitga ven aan eten en drinken bui tenshuis in 2013 met 2 procent gedaald naar 7,83 euro. Oranje Fonds Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties incl. vele extra's Inclusief ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2013 Meegereisd met de knuffel door Lilian Dominicus ware grootte 5 mm Bedwants foto Thinkstock Om privacyredenen is de naam gefin geerd. door Hans Goossen Oudere van nu verdient 26 procent meer dan leeftijdsgenoot van ruim twintig jaar geleden EINDHOVEN DEN HAAG VEENENDAAL DEN HAAG DEN HAAG op het verminderen van armoede? Of op het versterken van de insen van mensen? Het Oranje Fonds heeft extra budget hier- aal-econ voor beschikbaar. Uw stichting kan geld aanvragen voor: - Investeringen zoals de aanschaf van opbergkasten, een koelcel, de verbouwing van de opslagruimte, etc. Uitbreidingen van een bestaand initiatief om een nieuwe doelgroep te bereiken, te starten in een nieuwe wijk of dorp of extra vrijwilligers te trainen om een wachtlijst te verkorten. Aanvragen kan tot 4 oktober 2013 Kijk op www.oranjefonds.nl/extra voor meer informatie, het aanvraagformulier en de voorwaarden, Brengt ons bij elkaar. 10-daagse busreis Pyreneeën en Lourdes 12-daagse busreis Dalmatië Verblijf in Hotel Acropolis op basis vart halfpénsioo Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Èxcursiepakket t.w.v, 45,- ö.a. haar Biarfite, St. jeah dë Ltri, Pad, Löiirdes ö.l.v. een gids, het klooster van Never? ompleet v.a Inclusief Verblijf in Hotel Minerva Op basis van halfpensiort Comfortabele overdathtlhg op de heen- en terugreis ÈkcurSiepakket t.w v 4 60,- o.ê. haai Sërij, Dubrovnlk oJ.V. een gid?, Mostaf, Split ö.l.v een gids, trögif ö.l.v. een gids Vertrek ii oktober Reiscod. BE39273 V: trek 9 oktober Reiscodo: BE39352 Vraag nu gratis de brochure aan! -• peterlanghout.nl of 0172-468800

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5