Sinds de dood van grensrechter Richard Nieuwenhuizen gonst het op de voetbalvelden van respect, normen en waarden. Op televisie kan een commentator bondscoach Louis van Gaal echter publiekelijk en ongestraft weg zetten als een 'doorgedraaide idioot'. Tijd om in te grijpen. 10 SPECTRUM 66 opinie et heeft even ge duurd, maar Dick Advocaat kan er inmiddels zuinig jes om lachen. Het was nu een maal niet zijn bes te moment als voetbaltrainer. Wed strijd twee op het EK 2004 in Portu gal, Nederland tegen Tsjechië, de 59e minuut. Beter bekend als: De Wissel. Bosvelt voor Robben. Au! In een vlaag van verstandsverbijstering dacht Ad vocaat er goed aan te doen zijn net weer fitte sterspeler vroegtijdig te ver vangen, maar het pakte totaal ver keerd uit. Tsjechië won. Het volk was razend. Opgejut door de media. Het Algemeen Dagblad plaats te een foto van Advocaat met daaron der: WISSELEN! Andere kranten wa ren niet milder. Die ene wissel achter volgde Advocaat nog jaren. Depressief werd hij ervan. De aanstichter was lan Mulder. Nog voordat er een bal had gerold, had de tegendraadse side kick van Barend Van Dorp het al he lemaal gehad met de bondscoach. In het avondprogramma Villa BvD, live vanaf de Algarve, ging hij een paar da gen lang op z'n Mulders tekeer. Advo caat was veel te behoudend, vond hij. Ze moesten hem ophangen. Nee, ste nigen! Het publiek vond het prachtig. De vaste kijker had misschien in de gaten dat Mulder het spottend bedoel de, maar het grote publiek niet: de toon was gezet. Advocaat kon het niet meer goed doen en werd na de uit schakeling van Oranje keihard afgeser veerd. Premier Balkenende waar schuwde de media: 'Er hoeft maar één gek te zijn om het uit de hand te laten lopen'. Gelukkig gebeurde er niets. Dit was negen jaar geleden. In de tus sentijd is er veel veranderd. Normen en waarden vervaagden verder, in de samenleving en dus ook op en rond het voetbalveld. Talloze keren per weekend ging het mis. Scheidsrech ters werden gemolesteerd, hele teams gingen met elkaar op de vuist en ouders en trainers gaven het verkeer de voorbeeld. De dood van grensrech ter Richard Nieuwenhuizen vormde het trieste dieptepunt. Doodgeschopt na het vlaggen van een wedstrijdje. De KNVB kwam daarop, volgens ve len te laat, met een actieplan. Vóór sportiviteit, tegen geweld op het veld. Ouders worden opgeroepen zich te ge dragen, kinderen krijgen voorlichting, verenigingen moeten huisregels op hangen bij de ingang van het com plex. De spelregels zijn gewijzigd, een gele kaart betekent meteen tien minu ten afkoelen. Allemaal om het klimaat op de velden aangenamer te maken. Maar zeker zo belangrijk is het hoe de rolmodellen, de profs, zich gedragen. Gaan ze minder tekeer tegen de scheidsrechter? Is er meer respect voor elkaar? Dat is nog maar de vraag. En als de maatschappij de signalen al oppikt, wordt het effect meteen weer teniet gedaan door de commerciële te levisie. Waar Mulder zich bij de pu- Er hoeft maar één gek te zijn om het uit de hand te laten lopen blieke omroep van zijn milde kant laat zien, is zijn rol bij RTL overgeno men door (ohan Derksen. Villa BvD heet nu Voetbal International en is niet eens per twee jaar, maar mini maal twee keer per week op tv. En gaat nog veel verder. Aan de borreltafel van VI TV is het res pect ver te zoeken. Het programma wil het gevoel van de voetbalkantine simuleren. De mannen in het publiek (er zitten nauwelijks vrouwen) heb ben een glas in de hand van de bier sponsor van het programma. Ander half uur luisteren ze naar de vier man nen aan de stamtafel. Lekker lullen over voetbal, liever niet té serieus. Hoe platter de grap, des te harder ze aan de bar staan te lachen. De verha len van René van der Gijp over zijn hoerenbezoek in Duitsland of zijn zo genaamde verhouding met de zus van Hans Kraay junior scoren goed. Als Derksen wordt gevraagd of Wesley Sneijder bij hem op schoot mag ko men zitten, zegt hij: 'Nee, maar zijn vrouw wel'. De soap over de echtpa ren Van der Vaart en Boulahrouz wordt smakelijk besproken. Toine van Peperstraten die in zijn laatste uitzen ding huilend afscheid neemt van de NOS, is voor de RTL-mannen ander half uur lang een bron van vermaak. Net als de brief van een kijker die zich afvraagt of het misschien ietsje minder kan bij VI, qua schuttingtaai. Welnee, ze doen er gewoon nog een extra schep bovenop. Daar sta je dan, met je campagnes voor meer respect. Je moet er van houden, de grappen over vrouwen, homo's, assis tent-scheidsrechters of te dikke voet ballers, maar dit zijn nog voorbeelden van kroegpraat. RTL7 is 'meer voor mannen', zoals vrouwen van Sex and the city kunnen houden. Er is echter ook een gevaarlijkere trend waarneembaar. Voetbal Interna tional gaat steeds verder in het moed willig beschadigen van mensen. Waar Sneijder nog redelijk wegkwam met grappen over zijn lengte en zijn Yo- lanthe, komt Louis van Gaal er slech ter vanaf. De laatste weken brandt Derksen de bondscoach helemaal af. Van Gaal is een megalomaan, een doorgedraaide idioot, druiloor, walge lijke man, gevaarlijke gek. Rijp voor het gesticht. Meent Derksen dit alle maal? Misschien niet. Maar hij kijkt er zo giftig bij dat je denkt van wel. En als onlangs teruggetreden hoofdredac teur van het grootste voetbalblad van Nederland weet hij als geen ander hoe de publieke opinie werkt. Waar de oplage van de papieren VI door Rik Spekenbrink Geef sportjournalist Voormalig premier Jan Peter Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58