Struikelblokken in senaat SPECTRUM 5 ter kon hier voorheen nog wel eens een toezegging doen bij de behande ling van een voorstel. Dat vonden de Kamerleden dan prima. Maar in de huidige gepolariseerde verhoudingen nemen de senatoren geen genoegen met zalvende woorden dat alles goed komt. Aanpassingen moeten zwart op wit, daar zijn novelles voor nodig." Kox doelt op een vrij ingewikkelde manoeuvre om wetsvoorstellen in de Eerste Kamer aangepast te krijgen. De Eerste Kamer heeft geen recht van amendement. Wetsvoorstellen kun nen alleen in zijn geheel aangenomen of verworpen worden. Een novelle is een alternatieve route om een aanpas sing te realiseren. De minister moet de aanpassing voorstellen nadat de be zwaren van de Eerste Kamer gehoord zijn. Vervolgens moet de wijziging te rug naar de Tweede Kamer en nog maals naar de Eerste Kamer. Collega Nagel, dertig jaar terug al eens senator voor de PvdA, waarschuwt dat de schaarse parlementaire wapens van de Eerste Kamer door het gepolariseer bot worden. „De Eerste Kamer wordt niet beter door meer politieke lading." Maar het kabinet maakt er in de se naat soms wel een rommeltje van, meent CDA'er Brinkman. Neem mi nister Ivo Opstelten (Justitie, VVD). Pas toen hij doorkreeg dat zijn prosti- tutiewet het anders niet zou halen, schrapte hij de registratieplicht. Brink man: „Het is beter als het kabinet op voorhand zijn plannen aanpast en niet wacht tot behandeling in de Eer ste Kamer. Op het allerlaatst zegt zo'n minister: 'Ik zeg u dit nog even toe en dan kunt u wel instemmen.' Zo slor dig, zo zijn wetten niet bedoeld. Je gaat er niet even met de wijwater kwast langs en dan is het wel goed." reageren? spectrum@depersdienst.nl Pensioenvoorstel: mensen kunnen minder geld belastingvrij sparen voor hun oude dag (levert 3 miljard op). In de Tweede Kamer kreeg het voorstel alleen steun van de rege ringspartijen. De pensioensector is kritisch, net als de Raad van State. Het kabinet mikt op steun van het CDA, maar die partij ver koopt haar huid duur: 'We hebben funda mentele bezwaren', klinkt het. En: 'Het is de vraag of de bezwaren kunnen worden weggenomen met aanpassingen'. Verhuurdersheffing: woningcorporaties be talen een heffing. Moet op termijn 1,7 mil jard opleveren. Hierover lag al een akkoord tussen de regering en oppositiepartijen D66, Christenunie en SGP. Toch is het plan na kritiek uit de sector en oppositie weer aangepast. Behalve de oppositie was ook PvdA-senator Adri Duivesteijn kritisch over de regeringsplannen. Of Duivesteijn inmid dels wel tevreden is, wilde het Eerste Ka merlid deze week nog niet kwijt. Belastingplan: wordt pas bekend op Prins jesdag. In het belastingplan zitten ook maat regelen uit het extra bezuinigingspakket van 6 miljard euro. Omdat daar ook lasten verzwaringen in zitten, is de oppositie kri tisch. Zo stelt de SP dat extra bezuinigen nu niet nodig is en vindt het CDA lastenver zwaringen uit den boze. Sociaal leenstelsel: basisbeurs voor studen ten verdwijnt en wordt vervangen door een leenstelsel. Dit moet 800 miljoen opleve ren. Het kabinet was tot voor kort in ge sprek met de oppositiepartijen D66 en GroenLinks om op dit punt een akkoord te bereiken. Maar 'de wensen en eisen lagen te ver uiteen' heette de verklaring voor het stranden van het overleg. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2013 kleineren illustratie Nourdin Kouch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53