In de aanloop naar Prinsjesdag lijkt het lot van het kabinet meer dan ooit in handen van de Senaat te liggen. Zeven fractievoorzitters doen een boekje open over hun werk en het toegenomen gekisse bis. „Alsof nieuwe verkiezingen een ramp zijn." 4 SPECTRUM actueel ii De regen komt met bakken uit de he mel deze eerste vergaderdag van de Eerste Kamer na het zomerre ces. Het is dins dag, de vaste wekelijkse vergaderdag van de senaat. Kamerleden lopen de prachtige achttiende-eeuwse ruimtes in en uit, tikken elkaar vriendschappe lijk op de schouder en wisselen een paar woorden over de vakantie. „Hé Tof!" VVD-senator Frank de Gra ve begroet GroenLinks-fractievoorzit- ter TofThissen. „Wat is hier gebeurd de afgelopen tijd?! De leden van de op positie lopen ineens allemaal zo trots met hun borst vooruit" De Grave en Thissen lachen hard. Oppositie of coa litie: de verhoudingen in de Eerste Ka mer zijn prima. Aan de oppervlakte zijn geen tekenen van een 'hete herfst'. De senatoren, veelal politici met een lange carrière, zijn ervaren ge noeg om hun hoffelijkheid te bewa ren. Maar achter die facade schuilen ir ritatie en onbegrip in de richting van Tweede Kamer en kabinet. De coalitie speurt naarstig naar steun, maar de woorden waarmee de zoek tocht soms gepaard gaat, schieten se natoren van de oppositie in het ver keerde keelgat. Neem nou Halbe Zijl stra, de voorman van de WD in de Tweede Kamer. Of Loek Hermans, WD-coIlega in de senaat. Als de Eer ste Kamer té politiek wordt, kan die beter worden opgedoekt, stellen bei den. Ofwel: de senaat moet terug in het hok. 'Lachwekkend', vindt This sen. „Stelletje kleine jongens van de WD. Alsof de senaat alleen kijkt naar uitvoerbaarheid, naleefbaarheid en handhaafbaarheid van wetten. Er is ook nog altijd een politieke afwe ging." Ook CDA-voorman Elco Brink man is niet gediend van die 'spierbal- lentaal'. „Er wordt voortdurend een sfeertje gecreëerd van: 'de Eerste Ka mer moet gewoon doen wat de Twee de Kamer zegt', alsof wij maar moe ten doen wat de coalitie dicteert. Maar ook WD en PvdA hebben wel eens tegen een belastingplan ge stemd. Nu krijgen wij voortdurend het verwijt van dat we niets steunen. Dat verwijt snijdt geen hout, we steunden de begroting van 2013. Voor de rest is er maar weinig wetgeving deze kant op gekomen. En we beoor delen voorstellen pas, als ze hier lig gen." Zoals dat ook gebeurt met de pensioenplannen waar het CDA 'fun damentele bezwaren' tegen heeft. Alle fractievoorzitters, ook die van de oppositie, zijn het erover eens dat een van de belangrijkste taken van de Eer ste Kamer is het toetsen van wetten. Het primaire, politieke debat hoort aan de 'overkant', de Tweede Kamer. Maar daarmee is de senaat geen stem- pelmachine, waarschuwt D66-vete- raan Roger van Boxtel. „Het wordt spannend als je aan partijen dingen vraagt die niet in hun verkiezingspro gramma staan. Want hoe ga ik dat straks uitleggen aan de achterban? Je kunt niet van mij vragen afstand te ne men van mijn geloofsbrieven." Het signaal van CDA, D66 en Groen- Links - in die volgorde - is glashelder. Het kabinet kan niet rekenen op steun in de Eerste Kamer: als het moet, stemmen de partijen gewoon te gen. Maar wat nu als het kabinet daar door vastloopt en er geen andere weg is dan verkiezingen. Zit Nederland daar op te wachten? GroenLinkser Thissen voelt zich niet aangesproken. „Het interesseert me geen biet of het kabinet blijft zitten of naar huis moet. Ik heb absoluut geen zin in nieuwe verkiezingen, maar dat is niet door slaggevend, als ik moet stemmen over een wetsvoorstel. Een wet moet iets toevoegen aan de samenleving, dat telt." SP-fractieleider Tiny Kox denkt Je hoort ons niet zeggen dat het kabinet tot de eeuwig heid moet blijven zitten er net zo over. „Wat maakt het nu uit of je vijf of zes keer naar de stembus moet in korte tijd? Stemmen kost maar een kwartiertje hoor." WD'er Loek Hermans kijkt op van de uitspraken. „Zo'n houding lijkt mij onwaarschijnlijk." Hij denkt dat het met het wegstemmen van wetsvoor stellen, laat staan met de val van een kabinet, zo'n vaart niet loopt. „Laten we de kop erbij houden. Wij zijn hier in de Eerste Kamer over het algemeen toch een stukje ouder en wijzer dan in de Tweede Kamer." Partijen uit het politieke midden deinzen terug voor oorlogstaal. Die past niet bij D66, meent Van Boxtel. „Wij hebben nooit in de politiek gezeten om een kabinet van het vloerkleed te trekken." Maar hij heeft evenmin veel op met woor den van de coalitie over 'landsbelang'. „Landsbelang is gewoon coalitiebe lang." Ook CDA'er Brinkman zegt niet uit te zijn op de val van Rutte 2. „Je moet niet te vaak nieuwe verkie zingen hebben. Tegelijk hoor je ons ook niet zeggen dat het kabinet tot de eeuwigheid moet blijven zitten." Intussen probeert het kabinet het con tact met de Eerste Kamer warm te houden, al zijn de ervaringen wisse lend. Thissen was pas nog te gast in het Torentje van premier Rutte. Zo on geveer het halve kabinet kwam al bij Thissen op de koffie of hing aan de lijn. „Klijnsma, Weekers, Plasterk, As- scher: twee a drie keer per maand is er wel contact." Roger van Boxtel merkt daarentegen persoonlijk weinig van het kabinet. Hij heeft, anders dan zijn partijleider Alexander Pechtold, 'nog geen telefoontje gehad'. Volgens Thissen moet de geëigende weg via de Tweede Kamer lopen. „Soms zoe ken ze de Eerste Kamer al op bij kwes ties die nog niet eens door de Tweede Kamer behandeld zijn. Dan denk ik: jongens, word eens zelfbewust. Luis ter naar de oppositie en voer de plan nen uit het regeerakkoord door. Dit gedrag duidt er op dat de regeringspar tijen twijfelen aan de eigen plannen." Of de coalitie nu slijmt of schoffeert, volgens SP'er Kox zal het niet goed ko men. Als meerderheden uitblijven, en dat gaat gebeuren, loopt de boel vast „Ze halen de bezuinigingen niet op tijd. Hoe langer het duurt, des te machtelozer deze regering overkomt." Jan Nagel van soPlus is duidelijk: vol gens hem gaat de 'weeffout' om te re geren zonder senaatsmeerderheid het kabinet opbreken. D66 ziet hij nog wel meedoen: „Dat is een potentiële zwabberaar, makkelijk te koop." Maar daarna houdt het op voor het kabinet. „De braadslee voor het kabinet staat klaar in de oven. Alleen de datum is nog niet ingevuld." En is het niet dit najaar, dan wel na de gemeenteraads verkiezingen. Van Boxtel laat de voor spellingen over aan waarzeggers. „Gla zen bollen vallen kapot. Het wordt hier de komende maanden 'living by the day'." PvdA-fractievoorzitter Mar leen Barth durft zelfs te beweren dat ze nog helemaal niet heeft stilgestaan bij wat dit najaar brengt. „We zien wel hoe het loopt", stelt ze luchtigjes. Intussen weet de pers de doorgaans zo rustige wandelgangen van de se naat goed te vinden. Hier gaat het de komende maanden gebeuren, is de verwachting. Van Boxtel houdt als oude rot in het vak wel van een beetje reuring. En met hem andere Eerste Ka merleden die in vroeger tijden al eens een ministerschap bekleedden. „Maar wat de media er nu van maken, dat dit opeens een kamer zou zijn, waarin de bom elk moment afkan gaan, vind ik een hype." Toch is de sfeer in de Eerste Kamer aan het veranderen. Het huis is wel de gelijk politieker geworden. In die zin had de VVD misschien wel een beetje gelijk met haar waarschuwing voor die ontwikkeling, hoewel de partij daarbij doorzichtig het coalitiebelang voorop stelde. SP'er Kox: „Een minis- Senaat laat zich niet door Niels Klaassen en Laurens Kok Elco Brinkman (CDA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52