Brand je handen niet aan namaakspullen Ondernemersleed 4 WERKEN Hartje zomer op het zon overgoten Piazza Navo- na in Rome. Aan de rand van het plein staan een paar verkopers, hun waar uit gestald op kleden: tassen, rie men, T-shirts. Alles van exclusie ve merken als Armani, Gucci en Louis Vuitton. Tegen spotprijzen. Een buitenkansje? Welnee, niet zo naïef. Dat zijn nepartikelen. Niet iedereen vindt het verve lend met een namaaktas rond te lopen. Als de rest van de wereld maar denkt dat die tas echt is. Vervalsingen zijn natuurlijk scha delijk voor bonafide bedrijven. Bezit van nepspul is niet straf baar, verkoop ervan wel. „Ook als de verkoper duidelijk aangeeft dat het om nep gaat", zegt direc teur Ronald Brohm van React, een stichting die merken helpt bij bestrijding van imitatiepro ducten. Wie namaakspul over de grens wil meenemen, krijgt dan ook te maken met strenge regels. Voor eigen gebruik is het toegestaan een aantal nagemaakte artikelen in te voeren in Nederland. Neem je meer mee, dan riskeer je inbe slagname en een geldboete. Hoe veel je straffeloos mag invoeren, hangt af van het product. Als je meer dan drie stuks nepkleding invoert, worden deze in beslag ge nomen. Wie meer dan vijftig na maak merkkledingstukken in voert, krijgt een geldboete van minimaal 600 euro. „Ook als je vaker gepakt bent met drie stuks of als het duidelijk is dat je een handelaar bent, riskeer je een geldboete", stelt Charlotte Slagter van de douane. Ook in webwinkels of op sites als Marktplaats zijn namaakproduc- ten te vinden. Nep is vaak te her kennen aan de prijs. „Als een aan bieding te mooi is om waar te zijn, is hij vaak ook te mooi om waar te zijn", aldus Saskia Bier- ling van de Autoriteit Consu ment Markt. Het verkoopkanaal kan een belle tje doen rinkelen. De meeste ex clusieve merken doen geen zaken via sites als Marktplaats of Ebay. Zelfs in de winkel is het slim om alert te zijn. Als de Winkel van Sinkel om de hoek ineens Nike sportschoenen verkoopt, klopt er iets niet. Grote merken werken doorgaans met speciaal geselec teerde verkoopkanalen. Die zijn terug te vinden op de website van het merk. Heb je een namaakproduct aange schaft zonder dat je dat had kun nen weten, of ben je zelfs voorge logen, neem dan zo snel mogelijk contact op met de verkoper. Hij moet alsnog leveren wat is afge sproken, dus het echte merkpro duct. Wil hij dat niet, dan heb je recht op teruggave van je geld. Lastig om je recht te halen? Dreig met een telefoontje naar de poli tie of merkhouder. Op het produceren of verkopen van vervalste producten staan ho ge geldboetes en zelfs een gevan genisstraf van maximaal een jaar. Ondergoedmerk Björn Borg won vorig jaar een zaak tegen een han delaar die nepwaar op Markt plaats en vrijmarkten aanbood. De man kreeg een boete van 170.000 euro. In de aanloop naar de der de dinsdag in september lekt er zowat elke dag wel een nieuwe bezuinigings maatregel uit. Of dat be wust gebeurt, weet ik niet. Ik weet wel dat het totaalover zicht er niet helderder op wordt. Het zal me benieuwen of dat na Prinsjesdag beter is. In afwachting van de definitie ve fiscale plannen, vestig ik de aandacht op twee maatregelen die specifiek voor onderne mers gelden. De eerste is de crisisheffing van 16 procent voor lonen bo ven de anderhalve ton. Waar schijnlijk oogt deze belasting in eerste instantie sympathiek vanuit het beginsel 'de sterkste schouders dragen de zwaarste lasten'. Bedenk echter wel dat de hoogste inkomens al 52 pro cent inkomstenbelasting beta len, zodat het toptarief hiermee Waarom betaalt een zzp'er minder dan zijn collega in loondienst in totaal uitkomt op maar liefst 68 procent! Internationaal prijst Nederland zich daarmee echt totaal uit de markt. Nog erger is dat de wetgever zich rondom de crisisheffing ronduit onbetrouwbaar ge draagt. Allereerst omdat de hef fing pas in de loop van het jaar is ingevoerd en daarmee feite lijk terugwerkende kracht heeft. Ten tweede omdat de heffing uitdrukkelijk als eenma lig is aangekondigd, maar nu toch voor een jaar is verlengd. Geen wonder dat meer dan de helft van de Werkgevers die hiervoor worden aangeslagen, bezwaar heeft aangetekend. Als de rechter gevoelig is voor de argumenten, dreigt een tegen valler voor de schatkist van een half miljard over zowel 2013 als 2014. Eindresultaat is dan dat de schatkist hier niets mee is opgeschoten, maar het vertrou wen in de overheid wel ernstig is beschadigd. Een half miljard is toevallig ook de beoogde opbrengst van be perking van aftrekposten voor ondernemers, in het bijzonder de zelfstandigenaftrek. Deze maatregel stond vorig jaar al in het regeerakkoord van WD en PvdA, maar heeft toen niet veel aandacht gekregen. Nu deze af spraak nader moet worden uit gewerkt, barst de discussie er over los. Niemand minder dan Hans Wiegel trekt ten strijde te gen dit voorstel, omdat dit vol gens hem nogal wat van de 800.000 zzp-ers in de bijstand zou brengen. Anders dan Wiegel blijkbaar ben ik het wel eens met de vast stelling in het regeerakkoord dat de afgelopen jaren het ver schil in de belastingdruk tus sen ondernemers en werkne mers te groot is geworden. Al thans waar het gaat om onder nemers die qua uitstraling en maatschappelijke positie nau welijks te onderscheiden zijn van werknemers. Een hoge af hankelijkheid van een of enke le opdrachtgevers, nauwelijks vrijheid in de uitvoering van de werkzaamheden, geen echt debiteuren- of ondernemersri sico; we kennen allemaal de voorbeelden. Ik gun iedereen van harte zijn fiscale voordelen, maar waar om zo'n zzp'er duizenden eu ro's minder belasting hoeft te betalen dan zijn collega op de werkvloer die in loondienst is, ontgaat me. Fiscale ondersteu ning is wat mij betreft wel op zijn plaats voor wie ik dan toch maar even 'echte ondernemers' noem: bedrijven die substantië le bedragen investeren, risico's lopen, voor innovatie zorgen en veelal ook personeel in dienst hebben. Naar verluidt is het half miljard inmiddels te ruggebracht tot 300 miljoen eu ro, maar ook bij dit bedrag hoop ik dat de politiek niet alle ondernemers over één kam gaat scheren. Waar er verschil len zijn, mag de fiscale wetge ving ook verschil maken. FISCAAL Wil Vennix ZATERD, door Irene van den Berg reageren? geld@depersdienst.nl Ruziezoekers in Mr. W.J.M. Vennix FB is belastingadviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44