Korten op HR kostenverhogend DE WERKPLEK 2 WERKEN EF procent ruim boven het gemiddelde. Door een vermindering van één procent verzuim kan een gemiddeld bedrijf al snel een bedrag van 50.000 euro per jaar aan kosten besparen. Voor een mul tinational kan dat zelfs oplopen tot een bespa ring van één miljoen euro. „Diverse onderzoe ken tonen aan dat meer aandacht voor personeel leidt tot betere resultaten binnen een organisa tie", zegt Hella Sylva van Berenschot. Budgetverlaging op het gebied van personeelsbe leid heeft wellicht als oorzaak dat HR-afdelin- gen onvoldoende in staat zijn hun toegevoegde waarde financieel inzichtelijk te maken. „Door de specifieke resultaten van HR beter meetbaar en uitlegbaar te maken voor de eigen organisa tie, zal HR niet langer gezien worden als een kos tenpost, maar als een logische investering vult onderzoeker Johan van Dam aan. Organisaties met lagere investeringen op het ter rein van Human resources (HR) krijgen vaker te maken met een hoger ziekteverzuim en perso neelsverloop. Dit blijkt uit een onderzoek van or ganisatieadviesbureau Berenschot en HR Strate-s gie. Hoewel zeker in deze tijden van crisis een goed functionerende HR-afdeling belangrijk is, kan dit leiden tot hogere kosten voor de organi satie. In het onderzoek komt naar voren dat organisa ties met relatief kleinere HR-afdelingen door gaans minder investeren in het opleiden van me dewerkers en een hoger ziekteverzuim en perso neelsverloop hebben. Binnen de categorie waar bij één medewerker van de HR-afdeling 125 me dewerkers bedient, investeren organisaties 40 procent minder in de ontwikkeling van hun me dewerkers. Ook ligt het ziekteverzuim met 4,5 Op de Acute Opname Afdeling van het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis worden 24 uur per dag, 7 dagen in de week, ongeplande patiënten op genomen. De afdeling is ingericht op een snelle diagnostiek. Binnen 48 uur weet de patiënt waar hij aan toe is, maar hoe is het voor een ver pleegkundige om hier te werken? De Acute Opname Afdeling (AOA) krijgt continu patiënten binnen met onderling variëren de ziektebeelden. De AOA streeft ernaar binnen 48 uur de diagnose te stellen, waarna de patiënt naar huis mag of naar de passende verpleegafdeling wordt overge plaatst. De afdeling is dus gericht op een snelle diagnos tiek en heeft een hoge doorstroom van patiën ten. Daarnaast staan goede zorg, gastvrijheid en veiligheid hoog in het vaandel. Het lijkt veelei send werk voor artsen en verpleegkundigen. „Ik hanteer daarvoor de vijf G's: Ik doe het Graag, Goed, Gastvrij, Gedreven en met een Glimlach", lacht Miranda van Beveren (40) uit Middelburg. Miranda heeft 21 jaar ervaring als verpleegkundige en werkt nu als Teamleider Zorg op de AOA van het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis in Goes. Omdat bijna alle acute opnames op de afdeling komen, is er een grote verscheidenheid aan pa tiënten en werken er artsen uit alle specialisa ties. Voor de verpleegkundigen brengt dat met zich mee dat zij zicht moeten hebben op oor zaak, verloop en mogelijke complicaties van een groot aantal ziektebeelden en dus een bre de basiskennis nodig hebben. „Het is van be lang dat je weet waarop je moet letten. Vertrou wen op je klinische blik" zegt Miranda. Als verpleegkundige op de AOA leer je over de samenhang tussen lichaamssystemen. De ver pleegkundigen werken en rapporteren daarom onder andere volgens de ABCD-methodiek. Hierin zijn, in volgorde van belangrijkheid, ver richtingen beschreven om levensbedreigende letsels en stoornissen te herkennen en aan te pakken. Bijvoorbeeld als eerste de ademweg openhouden, dan de ademhaling op gang hou den, dan de bloedcirculatie aanpakken enzo voort. Miranda: „Door de grote diversiteit aan onder zoeken op de AOA krijgen we met veel verschil lende protocollen en procedures te maken. Op mijn vorige afdeling, Interne Geneeskunde, ken de ik de meeste uit mijn hoofd. Hier zijn het er zo veel dat je ze checkt." De variëteit en snelle doorstroom van patiën ten zijn de twee factoren die het werken op de AOA onderscheiden van andere verpleegafde- lingen. „Het is dynamisch. Als verpleegkundi- j|| gen verzorgen wij de opnamegesprekken, we coördineren alle in- en uitgaande patiënten en we begeleiden en informeren patiënten." In principe heeft de AOA verpleegkundige een breed repertoire aan kennis en verpleegkundi ge vaardigheden, waar het op andere afdelingen meer de diepte in gaat. „Soms heb ik het gevoel dat ik weinig tijd voor een patiënt heb. Daarom zijn gastvrijheid en helderheid zo belangrijk. De patiënt moet mij kunnen vertrouwen. Dus als ik zeg dat ik na vijf minuten terugkom, dan kom ik ook na vijf minuten terug." Veiligheid is altijd belangrijk, maar met een snelle doorstroom moet je nog meer opletten. Miranda: „Je moet heel goed weten met welke patiënt je bezig bent en nooit medicijnen ge ven voordat je weet of de patiënt die je voor je hebt ook de patiënt is voor wie de medicijnen bedoeld zijn." Op de AOA worden alleen verpleegkundigen aangenomen die minimaal twee jaar klinische ervaring hebben. Daarnaast moet je een gespe cialiseerde opleiding tot AOA-verpleegkundige volgen. Verlaging van het ziekteverzuim kan een bedrijf al snel veel geld opleveren, foto Roos Koole/ANP Een infuus met bloed. Verpleegkundige door John de Kok Om het hartritme te controleren, wordt met een klemmetje met sticker op de huid geplakt. Overleg tussen een arts, een verpleegkundige en de patiënt; op de voorgrond een monitor waarop de gegevens van patiënten worden bijgehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42