I Beste optie voor de beste prijs, luidde de mantra steken de vlag uit I Overstapweken Wegens succes verlengd GDqqo Senaat zet kabinet onder druk IN HET NIEUWS 3 Film 'Borgman' doet gooi naar Oscars De JSF - of de F35, zoals men hem bij Defensie sinds een jaar liever noemt - beschikt over ge avanceerde stealth-technologie. Zo blijft de straaljager onzicht baar voor vijandelijke radars en kan het in 'alle militaire scena rio's meedoen'. Flet toestel kreeg desondanks al vrij snel een slecht imago. Berichten over te veel lawaai en de almaar op lopende kosten bepaalden het beeld. Omdat het vliegtuig nog niet uitontwikkeld is, zijn er ge regeld nieuwe tegenslagen: ver traging van de ontwikkeling van software en problemen met de helm bijvoorbeeld. De Neder landse luchtvaartindustrie zou voor een miljard euro aan omzet genereren door de ontwikkeling van het toestel. De luchtmacht durfde dik tien jaar geleden te dromen van 114 fonkelnieuwe straaljagers. De F16 was aan vervanging toe, daar over was iedereen het eens. Ook over de opvolger bestond weinig twijfel, de Joint Strike Fighter (JSF) is 'het beste toestel voor de beste prijs' zoals de mantra bij Defensie luidt na twee grote toe stelvergelijkingen. Voor de nieu we straaljager heeft defensiemi nister Jeanine Hennis (VVD) dik vier miljard euro in de portemon nee. Een probleem: het toestel werd duurder en duurder. Tien jaar en een economische crisis la ter mag de luchtmacht blij zijn als er straks veertig nieuwe kis ten in de hangars staan. Op het Binnenhof klinkt de laatste maanden een aantal van 35 als 'ondergrens'. Nederland bezit nu bijna zeventig Fió's. De JSF kost nu zo'n 65 miljoen euro per stuk, dat was ooit de helft minder. En als landen minder toestellen ko pen dan gepland, wordt de stuks prijs nog hoger. ty International en Vluchtelingen werk, al lezend. Wie de details tot zich neemt, kan zich inderdaad niet aan de indruk onttrekken dat Fred Teeven met mooie woorden de PvdA te vriend wil houden, maar achter de komma's ook ?ijn eigen VVD paait. Zo meldt de staatssecretaris dat hij het aantal plaatsen voor vreemdelingende tentie verlaagt van 2000 naar 900. In de praktijk zijn nu die 2000 plekken ook meestal al niet bezet. Ook stelt Teeven dat hij de grens- detentie versoepelt. Maar dat geldt maar voor een zeer beperkte groep mensen. Voorlopig zal iede re asielzoeker die via Schiphol bin nenkomt eerst in de cel belanden. Ook als het om gezinnen met kin deren gaat. En waar Teeven aan kondigt dat gedetineerde uitgepro cedeerde asielzoekers een lichter regime krijgen, staat in alle 57 pa gina's niet vermeld hoe veel lan ger hun celdeuren dan open gaan. Het nieuwe beleid van Teeven is een beleid van punten en kom ma's en geen oplossing voor al be staande problemen zoals de twee honderd illegalen in de Vluchtflat in Amsterdam. De vraag is nu hoe de PvdA-ach- terban zich houdt als de mist is opgetrokken en blijkt dat lang niet al haar eisen zijn ingewilligd. Sowieso wacht over een paar maanden de volgende stap door het mijnenveld: als het wetsvoor stel over de omstreden strafbaar heidstelling van illegaliteit weer aan de orde komt. Stap voor 30 september over op AUes-in-1 en kies uit één van de vier aanbiedingen. „Wat maakt het nu uit of je vijf of zes keer naar de stembus moet in korte tijd? Stemmen kost maar een kwartiertje hoor", aldus SP-fractieleider Tiny Kox. Groen- Links-collega Tof Thissen stelt: „Het interesseert me geen biet of het kabinet blijft zitten of dat het naar huis moet! Niet dat ik zin heb in nieuwe verkiezingen, maar die gedachte is niet doorslagge vend." Ook CDA en D66 waarschuwen de coalitie dat ze niet op aarde zijn om het kabinet in het zadel te houden. Vanuit regeringskrin gen klonken de afgelopen tijd op roepen aan de senatoren om het 'gezond verstand' te gebruiken en niet te partijpolitiek te handelen. CDA'er Elco Brinkman heeft het gehad met deze 'spierballentaal'. „Alsof wij maar moeten doen wat de coalitie dicteert. Je moet niet te vaak nieuwe verkiezingen heb ben. Tegelijk hoor je ons ook niet zeggen dat het kabinet tot de eeu wigheid moet blijven zitten." D66-fractieleider Roger van Box tel verzet zich vooral tegen het beeld dat het in het landsbelang zou zijn om het kabinet aan meer derheden te helpen. „Met hun be roep op het landsbelang bedoelen WD en PvdA natuurlijk.gewoon het coalitiebelang", sneert hij. VVD-fractieleider Loek Hermans kijkt op van de oorlogstaal uit het linkse kamp. Hij roept zijn colle ga's op 'de kop er bij' te houden. AMSTERDAM - De speelfilm Borg man van regisseur Alex van War merdam is de Nederlandse inzen ding voor de Oscars. Dat maakte filminstituut Eye International gisteren bekend. Op 16 januari wordt bekend of Borgman tot de genomineerden behoort in de categorie beste niet-Engelstalige film. De uitrei king van de Academy Awards, zo als de Amerikaanse filmprijzen of ficieel heten, vindt plaats op 2 maart. Borgman beleefde in mei zijn we reldpremière in de competitie van het internationale filmfestival van Cannes. Borgman viel in Cannes niet in de prijzen, maar vond wel gretig af trek in het buitenland en werd verkocht aan meer dan twintig landen. Borgman vertelt over een myste rieuze vreemdeling die op een dag aanbelt bij een luxe villa, en de macht overneemt. De hoofdrol len worden gespeeld door Jan Bij voet, Hadewych Minis en Eva van de Wijdeven. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2013 HET TOESTEL DE PRIJS Ga naar ziggo.nl/allesinl of bel 0900-0730 (lokaal tarief). voor altijd verbonden door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - Als er nieuwe verkiezin gen komen omdat het kabinet sneuvelt, dan is dat maar zo. Sena toren van SP en GroenLinks verwer pen de stelling dat Nederland zich nu geen kabinetscrisis kan veroorlo ven. zie bijlage Spectrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3