Met Van Gaal wordt WK stinkende wond 'fèlDE STELLING Er zijn twee versies van Louis van Gaal SPORT 35 nog niet verleerd despel verwikkeld met de Italiaan Vincenzo SPORTFOTO VAN DE WEEK Het Nederlands elftal heeft zich geplaatst voor het WK voetbal. Louis van Gaal is een goede bondscoach. Louis van Gaal is een goede clubcoach. Dat heeft hij bij onder meer Ajax en AZ bewezen. Hij kneedde zijn spelers dagelijks en stuwde hen op naar grote hoogte. Hij was een va derfiguur voor de talenten en gaf de vedetten de ruimte die ze nodig hadden. Daardoor bereikte hij met die twee Noord-Hollandse clubs het onverwachte; Ajax won de Cham pions League, AZ veroverde de land stitel. Hoe anders is het als hij bij een nationaal team werkt. Van Gaal ziet z'n spelers dan om de zes a ze ven weken en kan ze, als ze even de weg kwijt zijn, niet constant bij de hand nemen. Hij kan onvoldoende aan de touwtjes trekken. Vandaar dat hij weinig op heeft met een kwalificatiereeks en zich re cent laatdunkend uitliet over de aanloop naar het eindtoernooi in Zuid-Amerika. Hij noemde het een opoffering. Van Gaal denkt dat hij in de laatste drie maanden voor het wereldkam pioenschap nog wel zijn ei kwijt kan en dat alles goed komt. Maar dat gaat niet gebeuren. De schade die hij heeft aangericht - ondanks de gelukte kwalificatie - is niet meer te herstellen. Hij heeft al met te veel internationals gesold, waar door er nog lang niet duidelijk met wie hij straks in de basis gaat spe len. Hij trekt hen aan en stoot hen af, hij trekt hen weer aan en stoot hen weer af. Van een hecht team is geen sprake. Van een sterk team evenmin. Daarnaast heeft hij met zijn nega tieve grondhouding al voor veel te veel reuring gezorgd. Hij is altijd ge agiteerd en zorgt er haast voor dat het volk tabak krijgt van het Neder lands elftal. De KNVB Iaat het vreemd genoeg maar begaan en is dus een slechte heelmeester. Men kan maar beter Louis van Gaal op de keien zetten en Ronald Koeman, die graag ook een keer Oranje zou leiden, aanstel len. Want anders wordt het WK een stinkende wond. Roeland van Vliet DESTELLING Louis van Gaal is een goede bondscoach Reageer op pzc.nl/sport Twee dingen duidelijk onder scheiden: Louis van Gaal als bondscoach en Louis van Gaal die zich laat zien aan de buitenwereld. De tweede Louis van Gaal is geen idioot, walge lijke man of gevaarlijke gek, zoals die verschrikkelijke Johan Derksen hem noemt, maar wel iemand die zich verre van professioneel ge draagt. De eerste Louis van Gaal is een uitstekende bondscoach. Hij heeft het Nederlands elftal na het echec op het EK van 2012 razendsnel terug op de rails gekregen. Dinsdag kwa lificeerde Oranje zich als eerste Europese land voor het WK van vol gend jaar in Brazilië en dat is knap. Zeven gewonnen, één gelijk, 24 doel punten voor, 4 tegen. Beter kan bijna niet. Op 6 juli 2012, toen Van Gaal door de KNVB werd aangesteld, zou nie mand gezegd hebben dat hij een uit stekende bondscoach is. Hij liep met Oranje de kwalificatie van het WK van 2002 in Zuid-Korea en Japan mis en dat was een bittere tegenval ler. Zijn ploeg liep over van kwaliteit maar deed het net zo slecht als het programma waarin Johan Derksen y zijn gal mag spuwen. Van Gaal bevestigde daarmee wat ie dereen al wist. Hij is een van de bes te trainers van de wereld als hij elftal len met jonge, onervaren spelers kan kneden. Kijk naar Ajax, waarmee hij in 1992 de Uefa Cup won en in 1995 de Champions League en de Wereld beker. Kijk naar AZ, dat hij in 2007 bijna en in 2009 helemaal landskam pioen maakte. Met de gevestigde orde heeft hij ech ter snel problemen. Met de elite van het Oranje van 2000 en 2001 was er nooit een klik, met die van Barcelona en Bayern München alleen het eerste jaar of in de eerste jaren. Daarom is het goed dat Louis van Gaal na het WK de eer aan zichzelf houdt. Een kwestie van voortschrij dend inzicht? De eerste hapjes van het product Louis van Gaal smaken erg lekker, maar het gevaar op snel bederf is ui terst groot. Koen de Vries ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2013 (3l_l(l0 rOt IS h0t Chris Horner straalt van oor tot oor. De 41-ja rige Amerikaan is in de Vuelta in een secon- Nibali. Horner lijkt het pleit in zijn voordeel te gaan beslechten. De oude rot verrast vriend en vijand met zijn prestaties tot nog toe. Vrijdag mocht hij na afloop van de negen tiende etappe de leiderstrui weer aantrek ken. Tot ongeloof van alles en iedereen. Maar vooral ook van Horner zelf. Als hij nog twee dagen stand houdt wint de Amerikaan de Vuelta. foto Javier Lizon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35