Hè?! Ztu 'T Bloedstollend verhaal ülRecrie ri^aepstaat 26 MENINGEN cor de jonge brieven Verbrugge terminals Walcheren DeJSF Cardiologie Marjan Ml£TKUNNtN/ Binnen de ranking van (zee-)ha- vens Hamburg, Le Havre, Rotter dam, Antwerpen, Vlissingen en Zeebrugge heeft Verbrugge Termi nals voor de afzet en overslag van containers, projectlading en stuk goederen nu dus eindelijk haar voorkeur voor Zeebrugge uitge sproken. Als leek lijkt dat me een strategische aanlegplaats voor een 'mainport', en kunnen reders en cargadoors de kosten van sleepbo ten en inhuren van loodsen beper ken: De zogenaamde deep sea- schepen kunnen de vrachten hier op het continent brengen, waarna short sea-schepen het verdere lo kale vervoer kunnen overnemen. De nieuwste generatie grote con tainerschepen behoren tot de Tri- ple-E-klasse; de E van Economy of scale (schaalvoordelen), Energy efficiency (efficiënt gebruik van energie) en van Environmentally improved (milieuvriendelijk, duurzaam geproduceerd). Een in teressant rapport hierover is de Maatschappelijke kosten-/baten- analyse van de WCT, dd 7 juni 2006. Deze zomer heeft ondergeteken de met bijzondere aandacht de krant gelezen, die iedere dag vol stond met evenementen en attrac ties op Walcheren. Voor ieder wat wils. Een mix van rust, natuur en actie. Genieten. Walcheren is im mers een groot fiets- en wandelge bied met daarnaast de mooie dui nen en de stranden. Met veel cam pings, hotels en appartementen. De boulevards met de terrassen en de scheepvaart, zo kort bij, in Vlissingen. De monumentale ste den Veere en Middelburg. Sail de Ruyter, Het Nazomerfestival, Film by the Sea en alle andere eve nementen en attracties. Nu maar hopen dat de bestuur ders voor kwaliteit blijven gaan en niet kiezen voor kwantiteit. Want rupsje-nooit-genoeg ligt op de loer. Heel veel mensen zijn hier tevreden op vakantie ge weest en de inwoners genieten ook met volle teugen van het mooie Walcheren. Heeft Tom van den Boomen een andere krant gelezen deze zomer en is hij wel eens verder wezen kijken dan Dishoek? (brief in krant 7 sept.) In de krant van 7 september staat een omvangrijk artikel getiteld 'JSF biedt waar voor zijn geld' Het is opgesteld door Dick Ber lijn, voormalig bevelhebber van de Koninklijke Lluchtmacht. Hij concludeert dat de krijgsmacht met de JSF dertig jaar vooruit kan. Het is de beste keus. Maar waar zal de JSF dan voor gebruikt wor den? Op dit moment overweegt Ameri ka een aanval op Syrië. Die aanval zal uitgevoerd worden met raket ten. Grote precisie, groot effect. Het gevechtsvliegtuig JSF kan daar niet mee concurreren. En nog niet zo lang geleden het con flict in Libië. Daar zijn de F-16 en soortgelijke vliegtuigen bij inge zet. Maar als het was uitgevoerd met de nu beschikbare drones, dan was het veel sneller verlopen met minder vernieling en slacht offers. Wij hebben die opvolger van de F-16 niet nodig. De JSF is niet alleen heel duur, het is een achterhaald concept. Geregeld sijpelen er via de pers en 'van horen zeggen', berichten door, dat het met de cardiologie in het ADRZ niet goed gaat. Dit is een zorgelijke ontwikkeling, met name in een specialisme, waar in acuter situaties snel en adequaat moet worden opgetreden. Recent hoorde ik, dat 'alle cardiologen' zouden zijn geschorst. Eerder wa ren er berichten over ontslagen cardiologen en over cardiologen, die hun ontslag met succes voor de rechter hadden aangevochten. Andere vakgenoten zouden uit ei gen beweging definitief vertrok ken zijn. Dit soort berichten en geruchten moeten voor patiën ten, die in onzekerheid verkeren, hoe het met 'zijn/haar' cardioloog gesteld is, beklemmen. En natuur lijk zal het de werksfeer aantas ten. De positie van het ziekenhuis in de regio wordt in ernstige mate ondergraven. Overal in de regio springen initiatieven op, zoals aparte verpleegunits, private spe cialistische praktijken, die patiën ten, dus klanten, van het ADRZ wegzuigen en zo het voortbe staan van het ziekenhuis en de ga rantie van een goede gezondheids zorg in de regio bedreigen. Is het niet tijd voor een onafhan kelijke, gezaghebbende Commis sie van Goede Diensten, die medi- eert tussen de directie en specia listen? Vanavond is het bij Film by the Sea de avond van de verfilmde literatuur. Maar het was ook de Week van de Alfabe tisering, zodat ik afgelopen maandag naar de bibliotheek in Landgraaf reisde om daar aan de slag te gaan met een groep laaggeletterden. Dat zijn dappere mensen die door allerlei oorzaken niet goed hebben leren lezen en schrijven. Te laat ontdek te dislexie, te grote schoolklassen, ziekte, huiselijke omstandigheden en dan toch later in je leven de moed opbrengen naar school te gaan om greep te krijgen op de taal. Chapeau! Daar zit ook de groep nieuwe Nederlanders, bezig met de inburgering. De wethouder van Landgraaf houdt een bevlogen inleiding, vertelt hoe zijn moe der de smaak voor boeken bij hem heeft ontwikkeld door hem heel veel voor te lezen. Deze maandag was het een buitengewoon gemengd gezelschap uit Iran, Irak, Armenië, Soedan, Somalië, Palestina, Java, Nigeria.... een bevlogen en enthou siaste groep zit daar zijn best te doen iets persoon lijks op te schrijven. Er heerst ongeveer een kwar tier een serene stilte, tot ik het sein geef dat we nu laten horen wat er op papier terecht is gekomen. En dan is er het wonder; om de beurt vertellen de cur sisten wat hen beweegt. Shatta uit Irak heeft een prachtig klein gedicht ge schreven: „Mijn hart is altijd een winnaar, als zijn liefde alleen voor mij is!" We horen een verhaal van een Duitse duivenmel ker, hij woont net over de grens en wil zijn duiven graag in het Nederlands melken. Een Nigeriaanse in- burgeraar zingt voor ons, en iedereen die voor de groep zijn hart opent wordt beloond met enthou siast applaus! Er wordt veel gelachen, ze willen allemaal voorle zen, er is geen spoor van verlegenheid. We naderen het eind van de middag. Dan zie ik het verlangende gezicht van een vrouw... ze wil zo graag laten horen wat ze heeft opgeschreven. Natuurlijk, kom maar naar voren! Dan horen we een treurig verslag van een jeugd, waarin een wrede moeder haar dochtertje heeft ge sard en geplaagd. Op een avond was er kermis, het meisje had de hele dag gesopt, geboend, de was ge daan. „Mag ik alsjeblieft een uurtje weg? Ik ben klaar met het werk!" „O ja?", zei haar moeder, „dat zullen we wel eens zien!" Ze pakte de schone was, gooide die buiten in de modder, zette er de tuinslang op en sprak: „Zo! Nu heb je wat te doen!" Zelf verdween de vrouw naar een kienavond. Het meisje waste het bemodderde goed opnieuw. „Mag ik nu nog een uurtje weg?", vroeg ze haar vader. „Ja hoor, ga jij nog maar een beetje plezier maken!" Helaas miste ze de laatste bus, zodat ze stil in de keu ken in het donker wachtte tot haar moeder thuis kwam. Toen deze verscheen, vroeg ze: „Waar kom jij vandaan?" Het kind wilde haar vader niet verra den, zei dat ze ook even weg was geweest. De moe der pakte een schaar, en knipte de lange vlecht van haar dochter heel kort af! De vrouw leest dit drama voor, terwijl de tranen over haar wangen biggelen. Wij luisteren ademloos. Ik moet denken aan de uitspraak van schrijver F. Scott Fitzgerald: „Writing well is the best reuenge!" Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Kees Krijger Wagnerlaan 2 Vlissingen Jaap Schijve Markt 18, Retranchement P.H. Postma, oud-internist Veldzigt 74, Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26