Ramsburg: Minder huizen, meer bedrijven HlCt brUg bij Rijkswaterstaat in overleg met gemeenten langs kust bij gevaar 125 'Klapbrug L'escaut start sloop huizen Rooseveltlaan If I l| 20 WALCHEREN HILLEBRAND Na 42 jaar werken bij Hillebrand geeft directeur Cees van Belzen leiding over aan driemanschap. EP Een aantal jaren geleden dacht de gemeente nog vooral woningen en kantoren op het oude, tegen de binnenstad aangelegen bedrij venterrein te kunnen bouwen. Op Ramsburg en aan de overkant van het kanaal in de 'punt van Ar- nestein' (het gebied waar onder meer vogelpark Utropia is geves tigd) zou ruimte zijn voor 600 wo ningen. De twee gebieden zou den door een brug voor langzaam verkeer met elkaar worden ver bonden. Dit plan dateerde van 2010. Drie jaar later is de brug wegbezuinigd, ligt de woning markt op zijn gat en blijken de kosten voor schoonmaken van de grond en de geluidsoverlast op Ramsburg dusdanig hoog dat wo ningbouw in de meeste delen niet mogelijk is. Alleen langs de Veerse Watergang is op korte termijn woningbouw een reële optie, aldus B en W. De gemeente kiest er daarom voor om meer locaties op Rams burg aan te wijzen als bedrijven terrein. In één geval is al duidelijk wie die ruimte in gaat nemen. Timmerman BV, gelegen in de punt van Arnestein wil graag de kavel naast het bedrijf overnemen van de gemeente. Het college van B en W is hiertoe bereid. De gemeente heeft de hoop op de komst van Delta naar Rams- burg-Oost, aan de Veerse kant van de N57, nog niet laten varen. Delta betaalt de gemeente nog al tijd een vergoeding voor de optie die het bedrijf op een bouwloca tie heeft genomen. 'Gelet op de huidige huisvestingssituatie van Delta verwachten wij dat Delta de nieuwbouwplannen uitstelt, maar niet afstelt", is te lezen in het voorstel dat op 7 oktober in de gemeenteraad aan de orde komt. MIDDELBURG - In het kantoor van Cees van Belzen staat nog steeds een foto van de brug waarmee het allemaal begon; de Sint Jans- brug bij de rechtbank in Middel burg. Het is de eerste brug die het Middelburgse constructiebedrijf Hillebrand maakte. Tot die tijd was de onderneming vooral actiefin het kleine con structiewerk en het onderhoud bij bedrijven in Vlissingen-Oost, weet de scheidend directeur (60) nog goed. Hij vond dat onder houdswerk maar niets, vertelt hij. „Niet leuk en vaak smerig." Hij greep zijn kans, toen hij hoor de dat tussen de rechtbank en de bibliotheek een nieuw bruggetje moest komen naar de Turfkaai. „Dan kunnen wij ook", zei hij tegen de mensen die betrok ken waren bij die klus. Na de ople vering van die brug volgden meer en meer opdrachten voor de bouw van bruggen. „Je krijgt in deze sector pas werk als je kan aantonen dat je een brug kan bou wen. Je moet ervaring hebben." Momenteel is Hillebrand een van de_toonaangevende bouwers van middelgrote bruggen en heeft er honderden gebouwd. Overspan ningen van grote rivieren, daar waagt het bedrijf zich niet aan. Maar alles daaronder, dat wel. Van Belzen vindt het bouwen van bruggen nog steeds heel erg mooi werk. „Je maakt iets wat in het zicht blijft." „En", zo vervolgt hij, „elke brug is weer anders. Iedere keer beginnen we helemaal op nieuw." Dat maakt het bruggen- bouwen ook moeilijk. „Want elke keer moet je uitrekenen wat alles gaat kosten." Van Belzen begon 42 jaar geleden als constructiebankwerker bij het bedrijf dat inmiddels 125 jaar be staat In de jaren negentig nam hij het over en bouwde het bedrijf uit tot wat het nu is. Bij de overna me werkten er zo'n vijftien men sen. Nu een honderdtal van wie 75 in vaste dienst. Die verhouding van drie vaste op één inhuur kracht is bijzonder, omdat veel be drijven met zoveel mogelijk flexi bele krachten werken. Hillebrand kiest bewust voor veel mensen in vaste dienst omdat het bedrijf heel erg hecht aan kwaliteit, zegt algemeen directeur Harm Wattel (29). Samen met Martijn Kuzee (hoofd productie) en Jan van Drongelen (hoofd administratie) leidt hij vanaf maandag het be drijf. Van Belzen blijft eigenaar en als adviseur verbonden aan Hille brand. Het bedrijf heeft volgens de scheidend directeur geen moei te met het vinden van personeel, hoewel veel bedrijven in de tech nische sector daarover klagen. Die afspraak hebben de gemeen ten gemaakt met hoofdinge nieur-directeur Johan Jacobs van Rijkswaterstaat Zee en Delta, waar Zeeland onder valt. Dat meldde burgemeester Henny van Kooten donderdag de ge meenteraad van Noord-Beveland op vragen van WD-fractievoorzit- ter Dirk Hage. Rijkswaterstaat en het water schap monitoren de Oostecschel- dedijken nog steeds sinds de dien sten gewaar werden van onver wachte grote diepten die soms op korte afstand van de Oosterschel- dedijken zijn ontstaan door de wa terstromen door de kering. Nieuw is dat de twee diensten hun bevindingen nu ook naast el kaar leggen, zei Van Kooten. „Dat is een goede zaak." In de raadsvergadering van don derdag 26 september komt Rijks waterstaat aan de gemeenteraad uitleggen wat er aan de hand is ge- Van Belzen zegt dat het bedrijf goed voor zijn mensen zorgt. „Bij een klus in Rotterdam boeken we daar een hotel. Dat is veel beter dan heen en weer rijden." Hillebrand houdt het om de twee jaar een open dag zodat iedereen kan komen kijken. Stagiaires bij Hillebrand worden goed begeleid en mogen ook echt wat doen. „Niet alleen de stomme klussen." Het gevolg is dat ze na hun oplei ding terug willen keren bij Hille brand. „Wij krijgen veel open sol licitaties." Het bedrijf is erg actiefin het noorden van het land. Van Bel zen: „Zeeland heeft wel veel wa ter maar weinig bruggen. Fries land, Groningen en Noord-Hol land des te meer." Volgens hem wordt er echter in het geheel niet gedacht aan verplaatsing van het bedrijf. „De transportkosten over water zijn maar een fractie van de totale kosten van de bouw van een brug." Hij noemt het nog steeds een goe de zet dat het bedrijf in 2006 ver huisde van Arnestein I naar het in dustrieterrein Arnestein II, waar het een eigen kade heeft. Het kan daar grote constructies bouwen en direct over water vervoeren. Volgens de scheidend directeur wordt er wel voorzichtig gedacht aan een hogere hal. „Verder zitten we hier prima." MIDDELBURG - Veel bedrijven in de bouw hebben het momenteel erg moeilijk in verband met de crisis. Constructiebedrijf Hillebrand ziet de toekomst echter met ver trouwen tegemoet, zo zegt de nieuwe algemeen directeur Harm Wattel. Dat komt vooral omdat veel bruggen nu en in de nabije toekomst toe zijn aan groot onder houd of aan vervanging. Tevens hebben we de laatste jaren hard gewerkt aan marktspreiding, al dus de man die vanaf maandag sa men met twee collega's de leiding weest in de Oosterschelde, welke maatregelen zijn getroffen en wat er staat te gebeuren, kondigde Van Kooten aan. Over de publieke waarschuwing die de bouwers van de Pijlerdam recent gaven over weglekkende waterbouwkundige kennis in de huidige organisatie van Rijkswa terstaat zei Van Kooten dat het naar zijn begrip gaat om een ver schil in opvattingen over bodem behandeling en over nieuwe in zichten die daaromtrent zijn ont staan. De raad van Noord-Beve land uitte eerder verontrusting over risico's van wegschuivende dijken. VLISSINGEN - Woningcorporatie L'escaut begint met de sloop van 46 woningen en twee bedrijfspan den aan de President Roosevelt laan in Vlissingen. De panden ma ken plaats voor nieuwe eengezins woningen. In totaal sloopt L'escaut 168 wo ningen in deze herstructurerings fase van het Vlissingse Middenge bied. Daar zetten zij 42 sociale huurwoningen voor terug. Al eer der gingen de woningen aan de Breitner- en Tooroplaan tegen de grond. In oktober start de uitver- huizing van de blokken, dit be treft de President Rooseveltlaan 50-96. Volgend jaar gebeurt dit in een aantal woonblokken in de Jan van de Capellelaan en Hercules Segherslaan De wijk krijgt hier door een groener karakter. Door de sloop van dit complex krijgt de President Rooseveltlaan nu en straks een totaal ander aan zicht. Zestien stadswoningen aan de Beatrixlaan zijn de eerste nieuw bouwwoningen die onder het pro ject herstructurering Middenge bied in juni dit jaar werden opge leverd. Alle volgende woningen zullen ook eengezinswoningen zijn. De nieuwbouwplannen zijn eind juni al aan de buurtbewo ners gepresenteerd. EP Kans gegrepen oor Theo Giele J de rechtbank MIDDELBURG - Plan minder huizen en geef meer ruimte aan bedrijven en kantoren op Ramsburg dan in de oorspronkelijke plannen. Dat voorstel doet het Middelburgse col lege van B en W aan de gemeente raad. door Emile Calon door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Veere wor den voortaan direct betrokken bij het overleg van Rijkswaterstaat en Waterschap Scheldestromen als er gevaar dreigt voor de dijken en de Oosterscheldekering. Constructiebedrijf Hillebrand in Mid delburg viert het 125-jarig bestaan met een open dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20